Skocz do zawartości

Jowisz przez lornetkę


simon_79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem początkującym obserwatorem nieba przez lornetkę (celestron skymaster 15x70). Na pierwszy raz wybrałem oczywiście księżyc i Jowisza. Obserwując Jowisza, widzę go jako jasny punkt, obok niego po lewej stronie księżyc - Ganimedes, ale tuż nad Jowiszem jakąś "mgiełkę" . Czyżby to zlewały się pozostałe księżyce ( wg stelarium są one w blisko obok siebie ale nie nad Jowiszem tylko z jego prawej strony?), M74 przecież to nie jest, a może mam coś z oczami? :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wyregulować lornetkę. Możesz wycelować ją na inny jasny obiekt, np. na Wegę i spróbuj ją tak podkręcić, by nie było żadnych rozmazań ani nic..

Raczej powinna to być kwestia wyregulowania. Jest to dość dobry sprzęt, i wątpię żeby to była jakaś jego wewnętrzna wada, aczkolwiek tego też nie można wykluczyć. Dobrze ustawiona lornetka nie powinna nic rozmazywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, kiedy oglądałeś, ale parę dni temu Jowisz był blisko Księżyca; to utrudnia obsewacje, może od niego wpadało Ci światło... Druga sprawa, to koniecznie statyw, by dostrzec bez kłopotów księżyce. Oczywiście im bliżej są tarczy planety, tym trudniejsza ich obserwacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam za odpowiedzi,

Rzeczywiście jest to chyba sprawa wyregulowania bo regulując ostrość widać trochę lepiej. Dziwi mnie tylko to, że wcześniej wyregulowałem lornetkę w ciągu dnia obserwując dalekie krajobrazy i wszystko było ok. Podobnie księżyc i inne mniejsze gwiazdy których gołym okiem nie było widać w ogóle, widziałem dobrze, bez zniekształceń. Jowisza obserwuje teraz,więc światło księżyca nie wpływa na jakość obserwacji. Prawdą jest, że koniecznie musi być statyw. Z ręki "drgający obraz" i jego regulacja to ciężka sprawa. Jednak obawiam się że mimo regulacji (centralnej i dla prawego oka) i użycia statywu, mój astygmatyzm możne przeszkodzić w obserwacjach. :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw lornetkę na statywie, jeśli nie masz statywu oprzyj dobrze o coś tak by móc wygodnie obserwować, nakieruj ją na niebo. Ustaw ostrość na lewym oku, przymykając prawe i regulując ostrość głównym pokrętłem. Teraz zamknij lewe oko i ustaw ostrość na prawym oku regulując pokrętłem przy prawym okularze. Ostrość będzie wtedy, gdy gwiazdy podczas kręcenia regulacją będą najbardziej "punktowe z możliwych" więc najlepiej robić to na gwiazdach które nie świecą bardzo mocno. Teraz możesz już obserwować Jowisza, który w lornetce 15x70 powinien pokazać wyraźnie tarczę planety i 4 księżyce, chyba że któryś jest za/przed planetą. Jeszcze jedna sprawa a propos mgiełek - zawsze przed obserwacją warto znaleźć miejsce gdzie nie ma żadnych przypadkowych świateł, które mogą się odbijać w okularze i tworzyć refleksy. Oczywiście przy założeniu że mgiełki to nie mgławice galaktyki etc ale w przypadku Jowisza powinieneś widzieć wyraźnie planetę i księżyce.

Edytowane przez Yossarian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez dobry egzemplarz skymastera widac Jowisza bez "rozmazań" jako "kulkę", księżyce też się nie rozmazują, obraz jest dosyć ładny, natomiast to, że w dzień ustawiałeś na dalekie odległości ostrość a w nocy już nie mogłeś wyostrzyć na tych ustawieniach Jowisza to niestety - taka to klasa sprzętu, powiedzmy to szczerze. aczkolwiek ja pół roku wytrzymałem z ta lornetką i w zasadzie to wkurzała mnie najbardziej ta regulacja ostrości na mostku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast to, że w dzień ustawiałeś na dalekie odległości ostrość a w nocy już nie mogłeś wyostrzyć na tych ustawieniach Jowisza to niestety - taka to klasa sprzętu, powiedzmy to szczerze.

 

Hej. A co ma klasa sprzętu do ustawienia ostrości w tym przypadku?. W dzień obserwował z inną źrenicą własnego oka niż podczas obserwacji planety,gwiazdy czy księzyca i już z tego tylko powodu korekta ostrości będzie potrzebna. Do tego ostrość w dzień jest znacznie bardziej "tolerancyjna" od ostrości na gwiazdach ,którą można ustawić perfekcyjnie np. za pomocą maski bahtinova. Przecież jest oczywiste,że szanse na to,że ostrość ustawiona na dalekim obiekcie w dzień okaże się tą idealną ostrością na "nieskończoność" i da nam idealne obrazy nieba - są znikome i nie można tak robić a potem dziwić się,że coś nie gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.