Skocz do zawartości

Super 10mm + Barlow 2x VS Okular ortoskopowy 5mm


Gość Atnys

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

Mam Synte 8'' z podstawowymi okularami Super10 i 25mm. Chce w bliskim czasie (maksymalnie do marca kiedy Mars będzie w opozycji) uzbroić się w coś sensownego do obserwacji planet.

 

Możliwości mam takie:

-Dokupić soczewkę Barlow 2x do okularu 10mm

-Dokupić okular Baader Ortho 5mm

 

Uśredniając mogę wydać 100zł na Barlowa i mieć pewien efekt 'X' oraz wydać 300zł i mieć efekt 'Y'

Okular jest 3 razy droższy. Czy różnica jest na tyle dostrzegalna żebym nie poczuł rozczarowania zakupem Baadera?

 

Pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sam efekt na planetach i Księżycu to ortho będzie wyraźnie lepsze. Słaby okular i przeciętny barlow to nie jest dobre połączenie. Szkoda psuć sobie niezłe widoki planetarne jakie da Synta. Tylko obawiam się, czy 5mm nie będzie za krótki na podstawowy okular planetarny. Myślę, że częściej używałbyś czegoś z zakresu 6-7mm.

 

Można też pomyśleć o innym okularze. Może z nieco szerszym polem, dłuższym ER. Warto rozważyć kilka opcji, w większości przypadków wybór okularu to pewien kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sam efekt na planetach i Księżycu to ortho będzie wyraźnie lepsze. Słaby okular i przeciętny barlow to nie jest dobre połączenie. Szkoda psuć sobie niezłe widoki planetarne jakie da Synta. Tylko obawiam się, czy 5mm nie będzie za krótki na podstawowy okular planetarny. Myślę, że częściej używałbyś czegoś z zakresu 6-7mm.

 

Można też pomyśleć o innym okularze. Może z nieco szerszym polem, dłuższym ER. Warto rozważyć kilka opcji, w większości przypadków wybór okularu to pewien kompromis.

 

 

tez mysle o okularze na obserwacje Marsa. TMB Planetary5mm, BST5mm, lub SW SWA Plossl 5mm. tylko nie wiem ktory bylby najlepszy do N150/F6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

Polaris a co byś powiedział na Vixena NLV 6mm? Ponad 400zł. Trochę dużo jak dla mnie. Niedawno kupiłem Syncie moją wiec dużo pieniędzy nie mam na okular. Z drugiej strony nie kupię byle czego. Wnerwia mnie to że te standardowe okulary są tak beznadziejne.

 

Co myślicie o Celestron X-Cel LX 7 mm? Dobre pole widzenia ma (60st)

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-celestron-x-cel-lx-7-mm,d2023.html

 

No i cena niezła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zastanów się nad: TMB Planetary II 6mm, sam go używam z Syntą 8 i daje b. dobre obrazy, ino warunki na jego użycie trafiają się dość rzadko. Co do ceny to kosztuje niecałe 200 zł więc jest jednym z najtańszych sensownych okularów do planet.

Pozdrawiam Jakub M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś kilka okularów serii LV i byłem z nich zadowolony. Wadą jest ich małe pole widzenia. Serii X-Cel nie znam więc się nie wypowiem, ale podejrzewam, że mogą pojechać aberką no i nie wiem jak z ER. TMB Planetary warto rozważyć. Są jeszcze okulary BST, ale tych też nie znam. Za nowe są. W tej cenie trudno jednoznacznie wytypować najlepszy, bezkompromisowy okular do planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMB Planetary to znakomite okulary i w cenie poniżej 200 zł raczej nie mają konkurencji

jeśli chciałbyś coś lepszego to trzeba sporo dopłacić

proponuje też rozważyć zakup okularu 7 mm zamiast 6 mm. Różnica w wielkości planety w okularze niewielka, a jednak nieco jaśniejszy i bardziej kontrastowy obraz. W dodatku 7 mm będzie bardziej przydatny do obserwacji niektórych DSO

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Założyciel tematu miał dylemat: kitowy okular 10mm plus tani barlow czy dobry okular 5mm. Nie biorąc pod uwagę aspektu finansowego wiadomo, że lepsze jest to drugie rozwiązanie. A jak wyglądała by sprawa gdyby miał powiedzmy 10mm orto i chciał mieć jeszcze 5mm. Czy lepszym rozwiązaniem byłby zakup dobrego barlowa czy okularu 5mm orto.

 

Pytam ponieważ planuję zakup GSO 8 deluxe i zastanawiam się nad zakupem barlowa GSO 2x ED 2". Razem z zestawowymi okularami 9 i 30 dałby ogniskowe 4,5mm, 6mm, 15mm i 20mm. Czyli dokonując jednego zakupu mamy od razu jakby 6 okularów. Powstaje tylko pytanie o jakość obrazów w przypadku takiego rozwiązania. Może ktoś z szanownych forumowiczów korzysta z takiego rozwiązania i zechce podzielić się doświadczeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.