Skocz do zawartości

Zastanawiające wyniki ostatniej sesji i QHY5v


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Niedawno zakupiłem w astromarkecie kamerkę QHY5v i muszę przyznać, że bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie ma problemu ze znalezieniem gwiazdki do guidingu niezależnie w którą stronę nieba skieruję guider (nawet w LP) przy gain na poziomie ~30%-40%. Szczerze polecam wahającym się :-)

 

Z niedzieli na poniedziałek w ciekawych warunkach atmosferycznych (ok -15*) postanowiliśmy z przyjacielem zapełnić nieco posuchę w sesjach astrofotograficznych i wybraliśmy się w plener :-)

To był tak na prawdę pierwszy test mojej nowej kamerki (z moim setupem).

 

Ok 1 w nocy postanowiłem, że będę pstrykał M101. Niestety bateria w moim Canonie pozwalała na zrobienie maksymalnie 5 fotek po 540sek a druga ładowała się ok 1h więc miałem 10-15min straty na każdej godzinie. Gdy wymieniałem baterię, pauzowałem guiding i po wymianie wznawiałem. Guidowałem w PHD na parametrach następujących (o ile dobrze pamiętam - agresywność 70%, max RE - 250, max DEC - 150, RA hysteresis - 35, min.mo - 0,21).

Mój setup to: HEQ5, teleskop rejestrujący SW 150/750, guider 80/400+QHY5v, rejestrator - Canon 40D.

 

Zapisałem sobie logi z sesji i losowo wykopiowałem z całego logu godzinkę. w programie do analizy logów (PECprep) przy wczytywaniu loga trzeba podac parametry (m.in. wielkość piksela i ogniskową) - nie wiem dokładnie jakiego teleskopu czy guidera czy głównego więc wpisałem obydwa i otrzymałem takie wyniki (niestety nie wiem jak w tym programie "rozszerzyć" wykres, na tym odcineczku jest skumulowany wykres z ok 1h z korekcją co 1s):

 

Dla parametrów - wielkość pixela 5.7 i ogniskowa 750mm (canon 40D i główny telep):

PE_HEQ5__750_3001_0253.JPG

 

Dla parametrów - wielkość pixela 6 i ogniskowa 400mm (QHY5v i guider):

PE_HEQ5_400_3001_0253.JPG

 

Czy może ktoś mi pomóc w analizie tych logów? Powinny chyba być jak najmniej poszapane, jednakże PE nie jest zbyt duże jak na ten montaż.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyszło nieźle. do analizy logu podajesz pixel kamerki i ogniskową guidera (czyli drugi wykres). Żeby rozszerzyć wykres, musisz po prostu wyciąć krótszy okres czasu w notatniku i stworzyć nowy plik i wgrać go jeszcze raz do PECprep. możesz wrzucić cały plik tekstowy z logu PHD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyszło nieźle. do analizy logu podajesz pixel kamerki i ogniskową guidera (czyli drugi wykres). Żeby rozszerzyć wykres, musisz po prostu wyciąć krótszy okres czasu w notatniku i stworzyć nowy plik i wgrać go jeszcze raz do PECprep. możesz wrzucić cały plik tekstowy z logu PHD?

 

 

Czemu na wykresie nie widac czasu jaki uplywal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

dzięki za odpowiedź, też właśnie mi się wydaje, że wyszło całkiem nieźle...

niestety aparat z korektorem leciutko mi się poluzował w wyciągu (docisk tylko na 2 śruby) i efekt jest na zdjęciach, które właśnie obrabiam.

 

W załączeniu log z całonocnej sesji (faktyczny to od jakieś 23 z groszem)

PHD_log_29Jan12.txt

 

oraz wycinek 500sek z logu z PEAS'a

pe120201102806.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

dzięki za odpowiedź, też właśnie mi się wydaje, że wyszło całkiem nieźle...

niestety aparat z korektorem leciutko mi się poluzował w wyciągu (docisk tylko na 2 śruby) i efekt jest na zdjęciach, które właśnie obrabiam.

 

W załączeniu log z całonocnej sesji (faktyczny to od jakieś 23 z groszem)

PHD_log_29Jan12.txt

 

oraz wycinek 500sek z logu z PEAS'a

pe120201102806.gif

 

Hej. Podłączę się pod wątek, ponieważ również rozpocząłem nierówną walkę z guidingiem...:) W jaki sposób wczytać log z PHD do PEAS'a??

i drugie pytanie - załączam moj log - gdzie jest problem ?? :(

G2.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Podłączę się pod wątek, ponieważ również rozpocząłem nierówną walkę z guidingiem...:) W jaki sposób wczytać log z PHD do PEAS'a??

i drugie pytanie - załączam moj log - gdzie jest problem ?? :(

 

musisz podać wielkość pixela i ogniskową guidera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też pozwolę się dołączyć bo nie chcę tworzyć nowego wątku.

Może bez guidingu ale proszę rzucić na to okiem i zinterpretować co można jeszcze poprawić

Montaż EQ5 bez guidingu + SW 150/750 + webcam Phiips toucam 840 + astrosnap i -13,5 stopnia celcjusza :Boink:

post-21216-0-27918300-1328167148_thumb.jpg

post-21216-0-13488500-1328167166_thumb.jpg

 

a tu logi z astrosnap

Logi.rar

 

 

Z góry :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prorok78

Wydaje mi się, że wykres z guidingiem jest ok. po 20sek ustabilizowało Ci się na ok 2"-3" (amplituda). Przy lepszym ustawieniu na polaris, lepszym seeingu i jak popracujesz nad ustawieniami phd to uda Ci się zejść do ok 2" i może ciuteczkę mniej.

 

Bez guidingu to ina bajka - gwiazda Ci dryfuje strasznie. Popracuj nad ustawieniem montażu na biegun i zobaczy czy na tym zimnie nie obluzowały Ci się sprzęgła

 

algedi

Zainwestuj w guiding :-) nie sądzę, byś coś mógł jeszcze zrobić bez guidingu.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prorok78

Wydaje mi się, że wykres z guidingiem jest ok. po 20sek ustabilizowało Ci się na ok 2"-3" (amplituda). Przy lepszym ustawieniu na polaris, lepszym seeingu i jak popracujesz nad ustawieniami phd to uda Ci się zejść do ok 2" i może ciuteczkę mniej.

 

Bez guidingu to ina bajka - gwiazda Ci dryfuje strasznie. Popracuj nad ustawieniem montażu na biegun i zobaczy czy na tym zimnie nie obluzowały Ci się sprzęgła

 

algedi

Zainwestuj w guiding :-) nie sądzę, byś coś mógł jeszcze zrobić bez guidingu.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

Nooo jak bym mial 2 sekundy w amplitudzie to wiecej nie potrzebuje :):):)

Polaris to jedna sprawa, a druga ze wlasnie do mnie dotarlo ze os DEC mialem koszmarnie niewywazona:( - caly setup leci mi do przodu ze wzglegu na sposob mocowania guidera - musze dowazyc okolice wyciagu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo jak bym mial 2 sekundy w amplitudzie to wiecej nie potrzebuje :):):)

To jest przysłowiowy max dla tego montażu, chyba, że po mega tuningu wyciągniesz mniej :-)

Ja ze swoim mieszczę się w tym zakresie (ew. troszkę lepiej) (patrz. wykresy na początku).

 

Polaris to jedna sprawa, a druga ze wlasnie do mnie dotarlo ze os DEC mialem koszmarnie niewywazona:( - caly setup leci mi do przodu ze wzglegu na sposob mocowania guidera - musze dowazyc okolice wyciagu:)

noooooo, Prorok :-) założyłem, że takie coś jak poziomowanie statywu i wyważanie montażu to z defaultu jest zrobione dobrze :-D

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest przysłowiowy max dla tego montażu, chyba, że po mega tuningu wyciągniesz mniej :-)

Ja ze swoim mieszczę się w tym zakresie (ew. troszkę lepiej) (patrz. wykresy na początku).

 

 

noooooo, Prorok :-) założyłem, że takie coś jak poziomowanie statywu i wyważanie montażu to z defaultu jest zrobione dobrze :-D

 

Paweł

 

Nie no... swiadomie poszedlem na kompromis - mialem wybor - albo dlubac przy dowtailu i przestawiac guider, albo wyjsc pod niebo z tym co mialem i zacisnac zeby :)

Nastepnym razem juz przeloze i bede mial wywazony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prorok78 o podwójny dubel hehe :rofl:

 

Pav1007 że w guiding będę musiał zainwestować to wiem dopiero wszystko przede mną chciałbym wykorzystać do guidingu szukacz + webcam ale nie wiem czy z taki szukaczoguadier da radę SW 150/750 mam nadzieję że tak.

Jeszcze żadnego astrofoto nie popełniłem oprócz avikowania planet więc chciałem najpierw sprawdzić PE mojego EQ5 i sprawdzić czy jest dobrze czy źle czy mieszczę się w przeciętnej PE dla tej klasy montażu no i oczywiście co można poprawić podobno co niektórzy potrafią z krzywej PE wyczytać gdzie leży problem czy w przekładni silnika czy w ślimaku itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pav1007 że w guiding będę musiał zainwestować to wiem dopiero wszystko przede mną chciałbym wykorzystać do guidingu szukacz + webcam ale nie wiem czy z taki szukaczoguadier da radę SW 150/750 mam nadzieję że tak.

To zależy czym będziesz rejestrował klatki na 150/750.

w przypadku np canona40d na 1px przypada 1,57" a w przypadku szukaczoguidera na 1px rzypada ok 6" czyli musiałbyś mieć wykres w PHD praktycznie płaściutki. Proponowałbym wsadziś na barana jakąś rurkę 80/400 na przykład lub coś lżejszego, żeby nie przeciążyć zestawu.

 

Wiem, że ludzie guidują szukaczem ale nie wiem na jakich ogniskowych głównego teleskopu.

 

Jeszcze żadnego astrofoto nie popełniłem oprócz avikowania planet więc chciałem najpierw sprawdzić PE mojego EQ5 i sprawdzić czy jest dobrze czy źle czy mieszczę się w przeciętnej PE dla tej klasy montażu no i oczywiście co można poprawić podobno co niektórzy potrafią z krzywej PE wyczytać gdzie leży problem czy w przekładni silnika czy w ślimaku itp.

PE HEQ5 bez guidingu - takie surowe to ok 20"-25", PE EQ5 to (strzelam) ok 40"-1' więc nie wygląda to tak źle (z wykresów)

 

Niestety nie potrafię odczytać z wykresów co jest nie tak w montażu :-) ani z oka czy ktoś jest zdrów czy nie :-)

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też pozwolę się dołączyć bo nie chcę tworzyć nowego wątku.

Może bez guidingu ale proszę rzucić na to okiem i zinterpretować co można jeszcze poprawić

Montaż EQ5 bez guidingu + SW 150/750 + webcam Phiips toucam 840 + astrosnap i -13,5 stopnia celcjusza :Boink:

27012012IIPS.JPG

27012012PS.JPG

 

 

Z góry :notworthy:

 

O ile główna krzywa błędu wygląda raczej standardowo, to miałbym zastrzeżenia do błędu o wysokiej częstotliwości. Montaż skacze na około 5". To bardzo dużo. Nie da rady tego wyguidować. Te skoki mogą sprawić duży problem, jeżeli to tego teleskopu założysz lustrzankę i będziesz chciał to guidować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile główna krzywa błędu wygląda raczej standardowo, to miałbym zastrzeżenia do błędu o wysokiej częstotliwości. Montaż skacze na około 5". To bardzo dużo. Nie da rady tego wyguidować. Te skoki mogą sprawić duży problem, jeżeli to tego teleskopu założysz lustrzankę i będziesz chciał to guidować.

 

Wydaje mi się, że wychodzi tutaj chińskość i jakość przekładni w EQ5... główny wykres wygładzi.. ale tym pików raczej nie.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główny wykres wygładzi, ale co z tego, jak te piki nie pozwolą na focenie z dłuższą ogniskową, bo całkiem będą ostrość rozwalały... W tym momencie trzeba wchodzić w tuning montażu. Wymiana smaru i podkładek powinna pomóc. Oryginalny smar jest do bani, zwłaszcza na dużym mrozie, bo po prostu zamarza.. Potem kasowanie luzów na ślimaku i między silnikiem, a ślimakiem i sytuacja powinna się odrobinę poprawić

A która to wersja EQ5 jest? od Celestrona, czy SW? Jeszcze jest kwestia, czy ślimaki są łożyskowane, czy nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mattman12 oryginalny smar był wymieniony na nowy, tak samo jak nylonowe podkładki na wycięte z teflonu, nie wiem jaka to jest wersja kupiłem używany na forum z wyglądu raczej obstawiam za tym że jest to wyrób SW, ślimak nie jest łożyskowany no i może powinienem może popracować nad kasowaniem luzów na ślimaku , dodam że montaż był napędzany przez GOTO Pana Leszka J muszę spróbować jeszcze z oryginalnym sterownikiem od EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mattman12 oryginalny smar był wymieniony na nowy, tak samo jak nylonowe podkładki na wycięte z teflonu[...]ślimak nie jest łożyskowany no i może powinienem może popracować nad kasowaniem luzów na ślimaku...

Problem może tkwić w niełożyskowanych ślimakach i luzach na przekładniach, nie tylko ślimak-ślimacznica, ale także na przekładni zębatej 1:1, która przenosi napęd z silnika na ślimak.

 

Ja poki co walcze z szukaczo guiderem, ale jako teleskop obrazujacy mam SW80/400... Szukacz do 750mm to za malo bez wzgledu na to co bedzie podpiete...:( Tak jak koledzy pisza - do 750-ki co najmniej 400 mm rurka...

 

Szukaczo guider nie nada się do rury 750mm z jeszcze innego powodu. Gięcie się blachy przy uchwycie szukacza będzie mocno zaburzało prawidłowe prowadzenie. Dlaczego nie powiesisz tego refraktorka na SW150/750? Montaż nie powinien mieć z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może tkwić w niełożyskowanych ślimakach i luzach na przekładniach, nie tylko ślimak-ślimacznica, ale także na przekładni zębatej 1:1, która przenosi napęd z silnika na ślimak.

 

 

 

Szukaczo guider nie nada się do rury 750mm z jeszcze innego powodu. Gięcie się blachy przy uchwycie szukacza będzie mocno zaburzało prawidłowe prowadzenie. Dlaczego nie powiesisz tego refraktorka na SW150/750? Montaż nie powinien mieć z tym problemu.

 

chwila - ja nie mam 750ki :) - Ja odpowiadalem Koledze ze wlasnie do 750ki szukaczo guider nie da rady :) Ja mam C8N do wizuala i kiedys moze do foto, a poki co mam zestaw SW 80/400+szukaczo guider :) I szukacz mam zapiety nie w klasyczne liche mocowanie, tylko mam drugi dowtail pod niego i wszystko bardzo solidnie skrecone srubami M10 tak zeby bylo mega sztywne :) A Kolega ktory pytal o 750ke chyba wlasnie nie ma refraktorka i dlatego ratuje sie szukaczem...

 

Moja rada - kupic refraktorek, lub przynajmniej pokombinowac z zamocowaniem szukacza na dowtailu, poza tuba teleskopu zeby poprawic sztywnosc.. Bez tego nie da rady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chwila - ja nie mam 750ki :)

Moja rada - kupic refraktorek, lub przynajmniej pokombinowac z zamocowaniem szukacza na dowtailu, poza tuba teleskopu zeby poprawic sztywnosc.. Bez tego nie da rady...

 

Hehe... Sorki późno już jest :)

Rada jest jak najbardziej ok. Dodatkowo jest na giełdzie fajny refraktorek do guidingu do kupienia. Dla tuby 750mm wprost idealny.

 

pozdrawiam i idę spać, bo zaczynam bredzić :)

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.