Skocz do zawartości

Zastanawiające wyniki ostatniej sesji i QHY5v


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Główny wykres wygładzi, ale co z tego, jak te piki nie pozwolą na focenie z dłuższą ogniskową, bo całkiem będą ostrość rozwalały...

EQ5 nie nadaje się do porządnego astrofoto długą ogniskową. Przy guidingu będziesz miał +/- 4" co daje amplitudę prawie 8" - a przykładowo Canon40D podpięty do takiej ogniskowej daje 1,57" na 1px

 

limit HEQ5 to 750mm dla na prawdę długoczasowych ekspozycji.

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ5 nie nadaje się do porządnego astrofoto długą ogniskową. Przy guidingu będziesz miał +/- 4" co daje amplitudę prawie 8" - a przykładowo Canon40D podpięty do takiej ogniskowej daje 1,57" na 1px

 

limit HEQ5 to 750mm dla na prawdę długoczasowych ekspozycji.

 

Takie wnioski są trochę na wyrost, moim zdaniem. Wiele osób z powodzeniem robiło/robi zdjęcia ogniskową 750mm na EQ5, więc na pewno się da. A opłacalność, czy wygoda to zupełnie inna sprawa.

Przykład niżej. Crop z jednego z moich zdjęć - 800%. Jasne - nie jest idealnie, ale na kształt gwiazdki ma wpływ nie tylko prowadzenie, ale też kolimacja, która idealna nie była.

Z tym montażem, którego wykres PE jest kilka postów wyżej też pewnie można by coś zrobić, chociaż te niełożyskowane ślimaki nie wyglądają za dobrze...

gwiazdka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wnioski są trochę na wyrost, moim zdaniem. Wiele osób z powodzeniem robiło/robi zdjęcia ogniskową 750mm na EQ5, więc na pewno się da. A opłacalność, czy wygoda to zupełnie inna sprawa.

Ależ ja nie przeczę :-) na EQ3-2 da się z tą ogniskową robić, ale zebranie materiału h-alpha w czasie powiedzmy 1000-1200sek to już jest czysta abstrakcja.

 

Przykład niżej. Crop z jednego z moich zdjęć - 800%. Jasne - nie jest idealnie, ale na kształt gwiazdki ma wpływ nie tylko prowadzenie, ale też kolimacja, która idealna nie była.

Kolimacja i miejsce skąd gwiazda była wzięta (koma).

 

A z ciekawości jaki czas jest tego zdjęcia? z którego był ten wycinek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja nie przeczę :-) na EQ3-2 da się z tą ogniskową robić, ale zebranie materiału h-alpha w czasie powiedzmy 1000-1200sek to już jest czysta abstrakcja.

Z drugiej strony, ktoś, kto ma dedykowane CCD, z którego chce zbierać Ha, raczej na pewno nie ma montażu EQ3-2 :)

Kolimacja i miejsce skąd gwiazda była wzięta (koma).

 

A z ciekawości jaki czas jest tego zdjęcia? z którego był ten wycinek?

 

To był środek kadru. Czas - 300s. obiekt NGC7331

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony, ktoś, kto ma dedykowane CCD, z którego chce zbierać Ha, raczej na pewno nie ma montażu EQ3-2 :)

A i owszem

jednakże ja wspomniałem o "porządnym" astrofoto :-)...

 

 

To był środek kadru. Czas - 300s. obiekt NGC7331

... z długimi czasami :-)))

 

Dobra, dość dywagacji co do czego jest, bo to sprawa mocno subiektywna, co kto oczekuje.

Jedno jest pewne, chiński sprzęt trzeba "poprawiać po fabryce" żeby dawał lepsze wyniki.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... z długimi czasami :-)))

Montaż nie miał problemu z czasami dwa razy dłuższymi. Przy innych obiektach to testowałem. niestety Aparat już miał problem ze względu na LP... :szczerbaty:

Dobra, dość dywagacji co do czego jest, bo to sprawa mocno subiektywna, co kto oczekuje.

Jedno jest pewne, chiński sprzęt trzeba "poprawiać po fabryce" żeby dawał lepsze wyniki.

 

Paweł

 

Święta prawda. Małe chińskie rączki są dobre tylko i wyłącznie dlatego, że są tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie będę tworzył nowego tematu, więc chciałbym prosić o jakąś drobną analizę loga.

Piksel 5.6, ogniskowa 400mm. Montaż ustawiony z grubsza na polarną i spory seeing. W stosunku do opcji standardowych w PHD, to zwiększyłem Max DEC Duration do chyba 1000 (więc pewnie za dużo) i RA Hysteresis do ~18. Nie wiem, czy da się z tego wyciągnąć jakąś informację, ale jeśli tak, to byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki dot. ustawień PHD.

Z TS APO 65Q z Canonem klatki po 5 minut są niepojechane.

 

Zdravim

PHD_log_11Feb12a.txt

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę tworzył nowego tematu, więc chciałbym prosić o jakąś drobną analizę loga.

Piksel 5.6, ogniskowa 400mm. Montaż ustawiony z grubsza na polarną i spory seeing. W stosunku do opcji standardowych w PHD, to zwiększyłem Max DEC Duration do chyba 1000 (więc pewnie za dużo) i RA Hysteresis do ~18. Nie wiem, czy da się z tego wyciągnąć jakąś informację, ale jeśli tak, to byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki dot. ustawień PHD.

Z TS APO 65Q z Canonem klatki po 5 minut są niepojechane.

 

Zdravim

 

wklej całą tresć pliku tekstowego. PecPerp nie chce czytać twojego pliku z uciętą informacją początkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, nie najlepiej to wygląda. Błąd guide rzędu +/-5 arc sec przy tak małym obciążeniu nie powinien mieć miejsca.

ra.jpg

Być może słaby seeinig miał na to wpływ, a na pewno słabe ustawienie na biegun (co widać na wykresie deklnacji).

dec.jpg

w sumie guide w dec i i re nie powinien mieć nic wspólnego, ale zauważyłem u siebie, że przy idealnie ustawionym montażu na biegun i w miarę płaskim wykresie dec, ra prowadzi o wiele łagodniej.

 

Inną rzeczą jest fakt że potrzebujesz ponad 40 kroków podczas kalibracji. zalecane jest nie więcej niż 20. by zmniejszyć liczbę kroków należy zwiększyć calibration step w ustawieniach PHD.

 

z pliku widać, że PHD bardzo często używał maxymalnego czasu na użycie poprawki, co sprawiało że cały czas przestrzeliwał z jednej strony wykresu na drugi. Zmniejszenie RA agresivness do 90-80 powinno pomóc (zakładając że nie ma problemu mechanicznego w montażu).

Edytowane przez bamus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie po pierwsze za krótkie czasy guidera po drugie za duża agresywność:

 

Ad.1 HEQ5 pracuje o wiele lepiej przy guide na poziomie 3-5s ja działałem na 5s, jest to wystarczające a nawet bardzo zalecane w przypadku słabego seeingu, dzięki temu iż taka eskpozycja guidera uśredni seeing i nie będą mieć miejsca gwałtowne piki związane z nagłą zmianą obliczonego centroidu gwiazdki guidującej, co skutkuje "rozhuśtaniem" mountu.

 

Ad.2 Agresywnośc przy każdej sesji trzeba niestety minimalnie zmieniać jest to związane m.in z seeingiem, w przypadku dużych "turbulencji" powietrza warto mocno zejść z agresywnością powinno to pomóc w okiełznaniu skaczącej gwiazdki.

 

Tyle z mojej praktyki, po za tym HEQ5 dobrze wyregulowane ciągnie nawet 1m ogniskowej z odrośnikiem co pokazaliśmy z Jackiem (jcbo) w Stężnicy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem pewne opory przed samodzielną regulacją, a poza tym w wątku o demontażu Adamo i Bartolini pisali o jakichś podkładkach, które będą niwelować różnice temperatur. Bo o ile gwiazdki przy ~ 10-20 *C nie były najgorsze, to jak widać przy -18*C już jest kiepsko. Będę musiał trochę powęszyć w tej sprawie. W AM mieli sprzedawać od pewnego czasu zmodyfikowane wersje tego refraktora, więc może uda się wyciągnąć jakąś podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.