Skocz do zawartości

Proszę o opinię.


Filo

Rekomendowane odpowiedzi

Co koledzy forumowicze sądzą o tej kamerce?

Ma może ktoś taką? Zamierzam w najbliższym czasie taką zakupić, ale wpierw chciałem zasięgnąć opinii. Jest to kamerka planetarna, kolorowa. Na stronie producenta piszą, że przerwana produkcja, ale w Astromarkecie i w Delcie ją mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz linki

http://www.teleskopy.pl/Kamera-Neximage-CCD-VGA-640x480-(Celestron-OEM)-teleskopy-1514.html

http://deltaoptical.pl/celestron-neximage,d405.html

 

- sensor CCD: format 1/4", HAD, kolorowy

- rozdzielczość: VGA 640x480

- czułość: <1 lux

- średnica obudowy: 1-1/4"

 

Minimalne wymagania systemu do instalacji oprogramowania i używania kamery:

 

- system operacyjny: Windows 98SE lub nowszy

- procesor: 333Mhz Pentium II lub szybszy

- pamięć RAM: min. 128 MB

- miejsce na dysku: 40 MB

- rozdzielczość ekranu: 1024x768 lub wyższa

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to kamerka internetowa o parametrach zbliżonych do popularnego Philipsa SPC880 i takiego lepiej kuipić, a do niego złączkę na 1,25". Wyjdzie nieco taniej

zamiast niej można też kupić MS LifeCam Studio HD. Nowa kosztuje około 150 zł. Trzeba tylko samemu dorobić nosek 1,25" np. ze starego okularu i można robić zdjęcia Księżyca w rozdzielczości 1280x720. Jej zaletą jest mały piksel 3x3 mikrony, który pozwala osiągnąć te same efekty przy krótszej ogniskowej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale czy w Registaxie można przerobić materiał z kamerki web? Mam Sky-Watchera 150/750 i kupuję kamerkę ze względu na wydarzenia w tym roku m. in. zakrycie Jowisza i tranzyt Wenus. Czy uchwycę te 2 zjawiska NexImage'em lub tymi kamerkami web, czy może zrezygnować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tej ogniskowej cała tarcza Słońca nie zmieści się na matrycy kamerki ale to chyba nie jest wielki problem

Registax doskonale nadaje się do obróbki materiału z webkamerki ... w końcu do tego powstał :D

trzeba nagrać film w formacie avi za pomocą specjalnego programu np. Sharpcap, FireCapture, k3ccd, IRIS itd., a potem poskładać klatki w Registax. Na koniec obróbka w jakimś programie graficznym i gotowe :szczerbaty:

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy wzór przybliżony

 

α = D/F

 

gdzie:

α to kąt widzenia kamerki wyrażony w radianach. Aby przeliczyć go na stopnie wystarczy przemnożyć przez 57,3

D to rozmiar liniowy matrycy (różna wysokość i szerokość)

F to ogniskowa obiektywu (teleskopu)

 

jeśli wyjdzie mniej niż 1o to mnożymy przez 60 i mamy wynik w minutach łuku

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz ponowny, żeby nie zaśmiecać forum to zapytam się jeszcze w tym temacie: co sądzicie o tej kamerce http://deltaoptical.pl/produkt.php?id=2387&opinia=1 lub o tej http://deltaoptical.pl/kamera-astrolumina-alccd-5,d2386.html. Zrezygnowałem z NexImage'a i teraz poluję na Astroluminę. W delcie jej nie mają, ale mają w Astrokraku po tej samej cenie. Tej kolorowej razem z moim teleskopem pole wynosi 1,1* x 1,47*. To z barlowem będzie 0,55 x 0,75*? Myślę, że może mi się uda oszczędzić taką sumkę, więc pozostaje tylko pytanie czy się opłaca i czy będą to obrazy w miarę dobrej jakośći.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tyle że QHY5 to kamera monochromatyczna, a ja będę fotografował planety, księżyc i słońce. Więc lepiej kupić QHY5T czyli kamerę kolorową czy monochromatyczną. Rozumiem, że przy kamerze monochromatycznej są potrzebne filtry RGB (będę chciał uzyskać kolorowe obrazy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.