Skocz do zawartości

reduktor ogniskowej 0.5 do maka 127


Simon_141

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad kupnem reduktora ogniskowej GSO 0.5 do mojego maczka 127 SW. Jak nazwa wskazuje skraca to ogniskową do 750 a co za tym idzie powiększa pole widzenia aż dwu krotnie (co przydało by się w maczku) i skraca światło siłę do 5.9 dzięki czemu łatwiej uzyskuję się źrenicę wyjściową o szerszym zakresie.Popularny maczek zyskał by większą wszechstronność.

 

Dlatego proszę Was o radę czy to dobry pomysł czy może strata kasy,czy może Ktoś używa tego i jakie są tego efekty ??? Zastanawia mnie czy degraduje jakościowo obraz czy trzeba by wówczas używać lepszych okularów itd...

 

Nie jest to drogie, 59 zł z przesyłką http://deltaoptical.pl/reduktor-ogniskowej-delta-optical-gso-05x-125,d2307.html ,a że nie lubię mieć rzeczy,które się kurzą zachęcam do dyskusji,jednocześnie dziękując za ewentualne rady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś się bawiłem i 20 mm Kellner miał winietę już, a i obraz był raczej słaby. Już raczej z reduktorem/korektorem f/6.3 do SCT mogło by być lepiej i okulary typu 1,25" 20 mm łapałyby nieco więcej pola - choć i tak z Maka nie da się zrobić teleskopu do szerokich pól ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miom zdaniem do wizuala taki reduktor ogniskowej w maku ma malutkie zastosowanie. Tak jak pisze Rik maksymalnie bez winiety można go zastosować z plosslem lub kellnerkiem ok. 20mm . Do fotografii z malutkimi matrycami np.webcamów to tak ale w wizualu bym sobie nim głowy nie zawracał. Sposób na maksymalne pole widzenia w wizualu to obserwacje bez kątówki "na wprost" z okularem np: 40mm RKE 2". W dziennych obserwacjach to najpierw wymiana pryzmatu na WO o przelocie 25mm i korzystanie z okularków w standardzie 1.25". Te nasadki pryzmatyczne 45 stopni od SW nie pociągną dłuższego okularku niż plossl 25mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychb piszesz,że sposobem na szerokie pole jest obserwacja bez kątówki na wprost okularem 2''(nie wiem co znaczy skrót RKE). Nie mam żadnego okularu 2'' i nie jestem pewien czy otwór w moim maku pomieści ten standard,raczej wątpię (niebieska wersja). Co do wymiany pryzmatu rozumiem,że chodzi o kątówkę WO,nie bardzo rozumiem o co chodzi z przelotem 25 mm by móc korzystać z standardu 1.25''. Posiadam dwie kątówki,90 i 45 stopni,liche ale obie obsługują standard 1,25''. W planach są do wymiany ale to odrębny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pole widzenia Maka 127 wynosi nieco ponad 1o i niezależnie od tego czy będziemy obserwować z kątówką czy bez, siedząc w fotelu czy wisząc do góry nogami i nucąc przy tym Marsyliankę to tego pola nie zmienimy

utrudnianie sobie obserwacji astronomicznych przez wyrzucenie kątówki jest bez sensu

 

RKE to okular Kellnera tyle, że odwrócony. Soczewka oczna jest pojedyncza, a kolektyw to dublet

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego okularu 2'' i nie jestem pewien czy otwór w moim maku pomieści ten standard,raczej wątpię (niebieska wersja)

w rzeczy samej, żeby zastosować takie okulary musiałbyś dokupić grubszą rurkę, zwaną "dwucalowy visualback" oraz kątówkę, oraz oczywiście conajmniej jeden okular 2". no cóż, wychodzi o wiele drożej niż tamten reduktor ogniskowej...

 

a co za tę cenę uzyskasz: pole jest większe, chociaż nie 2x większe, powiedzmy że w porywach 1,5 stopnia ze słabo mało widoczną lub niewidoczną winietą, zależnie od okularu.

żadna rewelacja ale ciekawie jest zobaczyć niektóre obiekty w szerszym kontekście.

pod względem ekonomicznym pewnie za tę cenę lepiej jest kupić lornetkę albo drugi mały teleskopik z szerokim polem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychb piszesz,że sposobem na szerokie pole jest obserwacja bez kątówki na wprost okularem 2''(nie wiem co znaczy skrót RKE). Nie mam żadnego okularu 2'' i nie jestem pewien czy otwór w moim maku pomieści ten standard,raczej wątpię (niebieska wersja). Co do wymiany pryzmatu rozumiem,że chodzi o kątówkę WO,nie bardzo rozumiem o co chodzi z przelotem 25 mm by móc korzystać z standardu 1.25''. Posiadam dwie kątówki,90 i 45 stopni,liche ale obie obsługują standard 1,25''. W planach są do wymiany ale to odrębny temat.

 

Kwestię RKE i jak wsadzić w maka okular 2" już koledzy Ci wyjaśnili. Ta kątówka 45 stopni którą posiadasz nie obsłuży bez winiety dłuższego okularu od plossla 25mm(jeśli oczywiście masz kitówkę o przelocie optycznym pryzmatu 20mm) . Kątówka pryzmatyczna od WO ma przelot większy bo 25mm i to ona właśnie ma szansę obsłużyć w pełni standard 1.25".

Co do tego szerokiego pola o którym piszę w standardzie 2" to zysk będzie faktycznie malutki - tak ok 0.2-0.3 stopnia. Ale taki jest mak i reduktor ogniskowej Ci tego pola widzenia też nie dołoży... Dla maka granicznym polem jest ok 1.5 stopnia i nie uzyskasz większego - taka to konstrukcja.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reduktor to zły pomysł i dziękuję Wam za ugruntowanie mojego podejrzenia.

Zainteresowała mnie opcja zmiany standardu 1.25 na 2''. Myślałem, że to chirurgiczno-ingerencyjny zabieg w obudowę,jednak by podłączyć 2'' okular do maka(jak to rozumiem) trzeba zdjąć wszystko z tyłu maka następnie podłączyć visualback dwu calowy do tego kątówkę też 2'' wówczas mamy szerzej dzięki obsłudze okularów 2''. (ale to opcja expensive...) czy winika z tego,że na 1.5 stopnia niema szans w standardzie 1.25'' jeśli tak to,które okulary są w stanie to pole dać (zakładając,że kątówka jest już porządna z przelotem 25 mm)..plossl 40 celestrona daje mi pole 1.14 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reduktor to zły pomysł i dziękuję Wam za ugruntowanie mojego podejrzenia.

Zainteresowała mnie opcja zmiany standardu 1.25 na 2''. Myślałem, że to chirurgiczno-ingerencyjny zabieg w obudowę,jednak by podłączyć 2'' okular do maka(jak to rozumiem) trzeba zdjąć wszystko z tyłu maka następnie podłączyć visualback dwu calowy do tego kątówkę też 2'' wówczas mamy szerzej dzięki obsłudze okularów 2''. (ale to opcja expensive...) czy winika z tego,że na 1.5 stopnia niema szans w standardzie 1.25'' jeśli tak to,które okulary są w stanie to pole dać (zakładając,że kątówka jest już porządna z przelotem 25 mm)..plossl 40 celestrona daje mi pole 1.14 .

 

Możesz też obserwować "na wprost" bez kątówki choć może być niewygodnie ale to akurat zależy od różnych "zmiennych". Pamiętaj,że mak 127 bez kątówki to teleskop o ogniskowej ok 1250mm. A więc bez kątówki zyskujesz na polu i źrenicy wyjściowej. I tak zwykły plossl 40mm o polu 45 stopni da źrenicę 4mm i pole jakieś 1.4 stopnia.... Po zastosowaniu kątówki wartości się zmniejszą.

 

W standardzie 1.25" z żadną kątówka nie uzyskasz pola 1.5 stopnia. Zbliżenie się do niego jest możliwe jedynie bez kątówki(f 1250mm) z obrazem odwróconym -a więc tylko astro.

 

Nie wiem czy dało by radę nawet z jakąś drogaśną kątówką pryzmatyczną 2" i długim równie drogaśnym okularem z obrazem ziemskim takie pole uzyskać.... Ale to już jak dla mnie rozwiązanie bez sensu. Z uwagi na koszta znacznie lepiej kupić lornetkę albo soczewkową lunetę do lukania dziennego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maku127 różnica w obrazie pomiędzy 2" i 1,25" jest OGROMNA. 2" warto mieć nie tylko przy używaniu okularów 2" rzędu 35-40mm ale chociażby dlatego żeby móc włożyć SWANA 25mm. mega komfortowy okular w maku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjnie nie może być zbyt łatwo...Wydawałoby się,że wątpliwości rozwiane i ciach McArti,sprawił,że znowu dylemat zatacza orbity w głowie a raczej argument przemawiający za zestawem 2'',który zapewne będzie musiał poczekać (zwłaszcza okulary) gdyż to inny przedział cenowy i skomletowanie zestawu trwa,natomiast kątówkę warto przemyśleć gdyż to różnica ok 200 zł oczywiście plus cena visualback-a choć prawdę mówiąc nie mam pojęcia,który dokładnie egzemplarz nadaje się do mojego maczka.

 

Dlatego w tym miejscu PROSZĘ o linka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maku127 różnica w obrazie pomiędzy 2" i 1,25" jest OGROMNA. 2" warto mieć nie tylko przy używaniu okularów 2" rzędu 35-40mm ale chociażby dlatego żeby móc włożyć SWANA 25mm. mega komfortowy okular w maku.

 

Własnie taki styl wypowiadania się na forum to dla laika gwarant mentlika w głowie. A zabrakło tu tylko zwrotu "moim zdaniem"

 

No bo właśnie tym moim zdaniem z kolei różnica ta z ogromem wiele wspólnego nie ma. Osobiście nie mam Swana 25mm ale mam Meade SPL 5000 26mm w standardzie 1.25" i uważam go za kapitalny okular pod względem komfortu obserwacji. Standard 2" pozwoli co prawda zastosować trochę wygodniejsze okulary w granicach 40mm, a moim zdaniem właściwie nie wygodniejsze ale przyjemniejsze w odbiorze z faktu posiadania większego trochę pola widzenia. Choć co do samego pola to już pisaliśmy,że jego zysk będzie mały -0.3 stopnia pola i tyle!. Moje zdanie jest takie -do autora wątku: Nie sprawdzałeś a masz chęć to zaszalej i sam 2" sobie oceń. Widzisz,że zdania są podzielone więc sprawdzając samemu dowiesz się najwięcej.

 

Niemniej jednak w mojej opinii standard 2" do teleskopu o przelocie 27mm(mak 127), 25mm(mak150) to rozwiązanie nietrafne o zupełnie nieadekwatnym stosunku cena/możliwości. Astroamator może oczywiście sobie doświadczalnie kombinować ale obecną produkcje SW maków ze standardem 2" traktuję jako kompromitację tej firmy i obnażenie logiki: "nie róbmy nic a zarabiajmy krocie" . Ja zamiast w 2" do maka wolał bym zainwestować w lornetę albo refraktorek/lunetę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecną produkcje SW maków ze standardem 2" traktuję jako kompromitację tej firmy i obnażenie logiki: "nie róbmy nic a zarabiajmy krocie"

jeśli dobrze zrozumiałem uwzględnienie potrzeb klientów jest kompromitacją producenta? :Boink:

w takim razie mam nadzieję, że wszystkie firmy będą się w ten sposób kompromitować :szczerbaty:

 

standard 2" nie przeszkadza w stosowaniu akcesoriów 1,25" natomiast na odwrót się nie da

2" visualback pozwala stosować długoogniskowe erfle, które są stworzone do ciemnych teleskopów, dając znakomite obrazy i komfort obserwacji dzięki dużej soczewce ocznej, oddalonej źrenicy wyjściowej i dużemu własnemu polu widzenia 70o, a to wszystko przy niewygórowanej cenie. Widoki są niezapomniane. To zupełnie inna bajka niż Plossle i różnica jest naprawdę OGROMNA

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetkę CCCP 10x50 mam,refraktor 80/400 sw mam dwie kątówki liche tyż mam. Chciałem kupić reduktor aby z maka zrobić wide angle toy(pięknie punktuje gwiazdki) lecz to okazało się być pomyłką,w między czasie dotarło do mnie,że posiadane kątówki można o kant ... chcąc kupić pożądniejszą na przyszłość rozważałem dwa cale,okularki w tym standardzie poszerzaja co nie co i dodatkowo kiedyś się przydadzą (w bliżej nieokreślonej przyszłości...pewnie będzie newton )ale tu kłopot z podłączeniem do maczka.Są w necie visual backi ale do schmit-cass a w maku jest ponoć inny gwint...

Jedyne co teraz wiem to skromny budżet...,na kątówkę wystarczy ale czy oko nacieszy,pocieszy???jeśli tak to,która???...hmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dobrze zrozumiałem uwzględnienie potrzeb klientów jest kompromitacją producenta? :Boink:

w takim razie mam nadzieję, że wszystkie firmy będą się w ten sposób kompromitować :szczerbaty:

 

Wybacz ale jak płacę pieniądze to oczekuję produktu pełnowartościowego. Jeśli coś ma wyjście 2" to ma być to wyjście w pełni obsługujące standard 2" a nie marketingowy bubel naganiający producentowi jeszcze klientelę w akcesoriach standardu 2". Przykłady kompromitacji SW wskazujące na preferowanie zasady która wymieniłem można by mnożyć. No ale wszyscyśmy inni i komuś np. może zupełnie nie przeszkadzać że kupując refraktor 102/500 ma refraktor 98-100/500 a kupując maka 127 dostaje maka o mniejszej aperturze. Jeżeli ktos ma takie własnie potrzeby to masz rację bo SW doskonale je uwzględnia w swojej produkcji. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale jak płacę pieniądze to oczekuję produktu pełnowartościowego. Jeśli coś ma wyjście 2" to ma być to wyjście w pełni obsługujące standard 2" a nie marketingowy bubel naganiający producentowi jeszcze klientelę w akcesoriach standardu 2".

 

patrz kątówki WO za 1500zł o prześwicie 40mm :D

 

natomiast mak127 z kątówką kryje 46mm diafragmy okularu

 

Zaznacz, że to wszystko co żeś napisał to TWOIM ZDANIEM.

 

ps. złączka 2" do maka.

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p286_TS-Adaptor-for-Skywatcher-Orion-USA-Maksutov-to-2--connection.html

 

Tyle widać w maku 1,25"

katowka_1,25in.jpg

 

 

Tyle widać na diafragmie 40mm

katowka_2in-40mm.jpg

 

porównanie 31mm vs 40mm. trzeba pamiętać, że w różnica jest jeszcze większa bo okular 1,25" to jedynie 28mm

 

compar.jpg

 

w 38mm widzę CAŁE PLEJADY.

 

zdecydowanie wolę jeden teleskop i 4 okulary niż 2 teleskopy i dwa okulary.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrz kątówki WO za 1500zł o prześwicie 40mm :D

 

Zaznacz, że to wszystko co żeś napisał to TWOIM ZDANIEM.

 

 

 

A naucz Ty się lepiej czytać ze zrozumieniem :yes: ... A kątówkę za 1500zł chętnie odstąpię Tobie. Ja wybiorę z takim samym przelotem ale kilkakrotnie tańszą. No chyba,że piszesz o pryzmatycznej -wtedy spasuję i za 1500zł kupie sobie kilka pryzmatów + dwa obiektywy pod nazwą np: TS Marine 15x70. No ale to moja wizja. Dla mnie maczek i lornetka świetnie się uzupełniają a ktoś inny niech sobie realizuje własną koncepcję "na szerokie pole maka".

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.