Skocz do zawartości

Problem z web kamerką


drevil

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna bawię się w avikowanie planet kupioną okazyjnie kamerką Creative NX Ultra. Ma ona przetwornik CCD, podobny do tego z Philipsów. Teleskop to Newton 130/650, ogniskową wydłużam Barlowem GSO APO 2.5x. Wiem, że marny to sprzęt, ale chodzi o to żeby się pobawić, czegoś nauczyć i zobaczyć, czy mnie to wciągnie. Na czym polega mój problem? Otóż jednej jedynej nocy udało mi się zrobić całkiem ładną fotkę Jowisza - zdjęcie nr 1 to surowy stack. Jak widać, kanały RGB wymagają wyrównania w Registaxie, ale wszystkie są ostre i mają jednakową intensywność. Nie wiem, jaką magię odprawiłem nad tą kamerką tamtego wieczoru, bo zarówno wcześniej jaki i później moje fotki wyglądały tak jak na stacku nr 2. Kanały R i G są w porządku, ale kanał niebieski jest zupełnie nieostry i zbyt intensywny. Próbowałem bez i z filtrem Moon & Skyglow, który jest również filtrem IR Cut. Próbowałem też coś kombinować z ustawieniami kamerki, ale wciąż jest do kitu. Mam wrażenie, że przeoczyłem coś oczywistego, tylko nie wiem co :( Czy ktoś bardziej doświadczony mógłby mi podpowiedzieć co jest nie tak?

stack.png

bad_stack.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt, dzięki, rzeczywiście wyłączenie automatyki balansu bieli i ręczne ustawienie pomogło. Drugim problemem był czas ekspozycji. Zauważyłem, że osiągam znacznie lepsze efekty, gdy obraz jest dość ciemny (histogram wypełniony w 50-60%). Przy histogramie wypełnionym w 80% tracę detale i na dodatek pojawia się ta irytująca przewaga przepalonego niebieskiego, której nie da się już usunąć balansem bieli. Próbowałem z filtrem IR cut i bez filtra, nie ma różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znacznie lepsze efekty, gdy obraz jest dość ciemny (histogram wypełniony w 50-60%). Przy histogramie wypełnionym w 80% tracę detale i na dodatek pojawia się ta irytująca przewaga przepalonego niebieskiego, której nie da się już usunąć balansem bieli. Próbowałem z filtrem IR cut i bez filtra, nie ma różnicy.

dużo zależy od modelu kamerki

w SPC880/900 bez problemu stosowałem nawet 90% wypełnienia histogramu i kamerka dawała radę

w LifeCam Cinema 80% jest za dużo i wychodzi przepalenie. Najlepiej jest poniżej 70% ale wtedy nieco tracę na dynamice

ostatnio testowałem tę kamerkę i muszę powiedzieć, że praca z nią jest mało komfortowa. Brak pełnej kontroli bardzo denerwuje ... przynajmniej po doświadczeniach z kamerkami Philipsa, gdzie każdy parametr miałem dostępny. Najgorsze jest, że kamerka sama zmienia gain i ekspozycję po starcie nagrywania

 

kamerki Philipsa można też tuningować programem WcRmac, a w tym zmieniać wzmocnienie dla każdego koloru więc jeśli w jakimś kanale jest przepalenie można mu zmienić mapę. Sprawdź czy Twoją kamerkę też obsługuje

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lifecamach da się to wszystko powyłączać.

 

teoretycznie da się ale nawet po wyłączeniu wszystkich automatów kamerka wtrąca swoje 3 grosze :szczerbaty:

 

Druga opcja - czy ten webcam przypadkiem nie ma niebieskiego LEDa ? :D wtedy ten led może ci na niebiesko doświecać ;)

to też może być przyczyną

sprawdzałem wpływ diody LED na obraz w Logitechu i MS i w obu pojawiały się różnokolorowe przebarwienia w różnych miejscach matrycy ... i co ciekawe nie tylko niebieskie :blink:

MS LifeCam miał za to niebieski jeden narożnik

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Creative NX Ultra ma diodę LED, ale zieloną i umieszczoną z dala od obiektywu. Nie sądzę, by to był problem. WcRmac niestety nie zadziała, bo obsługuje wyłącznie kamery z kontrolerem Philipsa, a Creative używa kontrolera firmy SUNPLUS. Matryca jest taka sama jak w Philipsach, ale niestety fakt zastosowania innego kontrolera znacznie zmniejsza przydatność tej kamerki.

 

Są dostępne sterowniki do tej kamery pod Linuxa, pobieżnie spojrzałem na ich źródła i widzę, że można tam ustawiać gain osobno dla każdego kanału, może w wolnej chwili się pobawię.

Edytowane przez drevil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.