Skocz do zawartości

ojciec TMB matka Williams Optics


zbig_wawa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich amatorów nocnego bezchmurnego nieba,

Dział zatytułowany jest "porady- co kupić" więc zwracam się o poradę.

Praktycznie podjąłem decyzję : kupuję Megreza II 80mm fluorite triplet 600 mm FL,

 

Chodzi o małe cacko, które upcham ze statywem do bagażu lotniczego i będę mógł go wykorzystywać także do dużych powiększeń a w ojczyźnie przyda mi się do focenia. Ma być na lata bez poczucia jakiegokolwiek kompromisu.

 

Niemalże nadziałem się na M II "triplet apo" 500 mm fl na Anacortes ale lepiej poinformowani uratowali mnie przed tym błędem bo to jest "simple achromat" a tylko te wersje z obiektywami TMB są niby rasowymi snobistycznym, fluorytowymi, miniwymiataczami.

 

Pytam więc o to czy ktoś posiada jakieś informacje, według których nie powinienem realizować swoich zamiarów bo są rzeczy fajniejsze i wcale niedużo droższe.

(konkurenci tzn. Tak DCL 90 / FS 78 odpadli z powodu odpowiednio: wyższej ceny / małej apertury i sporej długości)

 

Chodzi o sprzęt dostępny w Niemczech bo nie mam akurat nikogo znajomego, kto będzie wracał ze Stanów a zabawka jest ciut za droga żeby ryzykować utratę sprzętu lub potencjalne zapłacenie cła i Vatu. Od maja wyślą mi to do domu, zapłacę 16% niemieckiego Vatu a nasz łapczywy fiskus tylko obliże się ze smakiem. :twisted:

 

z góry dziękuję za pomocne uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Chodzi o sprzęt dostępny w Niemczech bo nie mam akurat nikogo znajomego, kto będzie wracał ze Stanów a zabawka jest ciut za droga żeby ryzykować utratę sprzętu lub potencjalne zapłacenie cła i Vatu. Od maja wyślą mi to do domu, zapłacę 16% niemieckiego Vatu a nasz łapczywy fiskus tylko obliże się ze smakiem.  :twisted:  

 

z góry dziękuję za pomocne uwagi

 

Dawno nie widziałem takiego hurra optymisty, ale nasi celnicy napewno coś wymyślą a Niemcy pewnie nie odliczą Watu bez odprawy granicznej jak znam życie i w Urzędzie Celnym zapłacisz Polski Vat to odliczysz Niemiecki, nie inaczej choć już bez cła zapewne :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponoć towar raz objęty vatem na terenie unii nie podlega dalej narzutom VAT, tak twierdzą moi znajomi, tak też napisał niemiecki dystrybutor (no bo co innego ma pisać?).

Myślę że to jest prawdopodobne choć rzeczywiście nasz fiskus musi być z tego powodu chyba nieszczęśliwy i już zastanawia się co by tu wymyślić żeby nie opłacało się bardziej płacić podatek do niemieckiego budżetu niż do naszego. Najmniej prawdopodobne jest chyba że w końcu nasz Vat spadnie.......

 

Może ja za krótko żyłem w starym systemie ale myślę sobie dlaczego taki dajmy na to celnik miałby prawo tknać palcem paczkę wysłaną przez pana Helmuta do pana Zbigniewa?

 

Znalazłem coś ciekawego na internecie, zastanawiam się co oznacza "przekroczy określony próg"? Jeśli ten określony próg jest zbyt wysoki (poprawione) to wejście do Unii nie jest na rękę naszym producentom/dystrybutorom np. Astrokrakowi bo niemieccy odbiorcy będą na dzień dobry 6% w plecy. Pytanie czy bez przekraczania tego progu Astrokrak może zarejestrować się w Niemczech jako płatnik ichniego Vatu i od wysłanego tam towaru naliczać 16%?

 

Już znalazłem, próg ma być 35 tys. euro rocznej sprzedaży do Polski na pojedynczego exportera (dolna granica unijnych widełek :evil: ) Jeśli firma, w której zamierzam to nabyć w pierwszych dniach maja nie przekroczy tego progu to celnicy razem z izbą skarbową mogą mi sk...... :twisted:

 

 

Cytat:

 

Transakcje dokonywane przez podatników na rzecz ostatecznych konsumentów w innym państwie członkowskim Unii (nie będących podatnikami VAT)

W odniesieniu do dostaw dokonywanych przez podatników na rzecz ostatecznych konsumentów (nie będących podatnikami VAT w kraju, do którego towary są wysyłane), opodatkowanie towaru ma miejsce co do zasady, w kraju jego pochodzenia, tzn. w Polsce w przypadku dostawy towarów z Polski na rzecz konsumentów w innym państwie Unii Europejskiej. Konsumenci dokonując zakupów w którymkolwiek z krajów członkowskich, płacą w momencie zakupu podatek VAT w kraju pochodzenia towaru. Dotyczyć to będzie również polskich konsumentów kupujących w innym państwie członkowskim.

 

Wyjątki od tej zasady to:

 

1) nabycie nowych środków transportu m.in. samochody (zawsze opodatkowane w kraju, do którego konsument sprowadza nowy środek transportu),

 

2) tzw. sprzedaż wysyłkowa (towary wysyłane w imieniu dostawcy na rzecz ostatecznych konsumentów, jeśli wartość tej sprzedaży u dostawcy przekracza określony próg).

 

Szczególne zasady opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych są stosowane wobec towarów opodatkowanych tzw, zharmonizowaną akcyzą (oleje mineralne, alkohole, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak napisałeś kupujesz w Niemczech teleskop płacisz tamtejszy VAT i spokojnie wieziesz do kraju na granicy w ogóle nie ma celników. Jako ciekawostkę mogę podać, że są już przejścia z Niemcami gdzie obecnie nie ma już celników są to nowo otwierane w tym roku przejścia graniczne są tylko WOP-ści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Teleskop kurier przywiózł do drzwi, w stanie nienaruszonym, nie odnotowałem żadnej aktywności celników.

 

Cacko jest fajne choć jest większe i cięższe niż wygląda na zdjęciach, umieściłem go na chwilę na statywie foto tylko po to żeby pokazać żonie jak łatwo wypada z zaczepu quick-release żeby nie narzekała że zabieram na urlop montaż Soligora - Niemcy do zestawu dołaczyli obejmy , które idealnie do niego pasują. Jak wpuszczą mnie z tym całym żelastwem do samolotu będzie po prostu super.

 

Spojrzałem przez niego tylko w ciągu dnia, do 100X żyleta, absolutne zero chromatyzmu,

160X obraz ciemny, lekki spadek jakości, minimalny chromatyzm

240X ciemno jak diabli, wyrażny spadek jakości, słabiutki chromatyzm

 

nie mogę się doczekać czystego nieba

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jest ale pytanie od samego początku dotyczyło maja czyli okresu już po wejściu.

 

Muszę odwołać to co napisałem o aberracji chromatycznej, po dzisiejszych obserwacjach Księżyca stwierdzam że dostrzegłem ją bo chciałem ją zobaczyć i używałem niedrogiego pryzmatu Amiciego, przy którym jeśli nie ustawi się źrenicy dokładnie w osi okularu, pojawia się aberracja chromatyczna (b. nieduża). Bez pryzmatów nie widać kolorków przed i za ogniskiem a Vega jest w kolorze Vegi.

 

Parę miesięcy temu jak zobaczyłem że Markus Ludes napisał o tym obiektywie że jest do wyciągnięcia 200,300 razy bez załamania obrazu to pomyślałem że to jest marketingowy kit, teraz nie wiem co o tym myśleć. Choć 240x to jest puste powiększenie i jakość spada, jednak oglądanie księżyca ciągle sprawia wielką frajdę a główny problem to pływanie atmosfery, 160x to jest czysta przyjemność, troszkę zazdroszczę kolegom, którzy mają większe apo, chciałbym kiedyś przez taki sprzęt popatrzeć, to musi być widok :shock:

 

M13 jest lepsza w MT800 co apertura to apertura.

 

Od paru dni mam nowe marzenia: patrzę w astrocalcu które ciekawe obiekty bywają w zenicie w pewnych miejscach na świecie. Na przykład na Wyspach Zielonego Przylądka w listopadzie 2005 Mars będzie w zenicie, noce będą tam ciepłe a do tego mają tam wulkan wyższy niż Karpaty a Mars znowu będzie miał ponad 20" średnicy kątowej............ można sobie pomarzyć

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takahashi sky-90, to jest co prawda podwójny a nie tripletowy sprzęt ale to fluoryt. Szkła w TMB to jest SED. Sam Ludes pisałał kiedyś ale jakoś niewyraźnie o odpowiedniku fluorytu. Ja z megrezem miałem kłopoty przez brak opcji kolimowania obiektywu (teraz jest ok. Astrokrak się postarał i sprzęt jest kolimowalny). Te same kłopoty w megrezie są opisane na www.cloudynigts w dziale recenzji. Wykonanie tych teleskopów jest kosmiczne jakościowo mechanicznie. Dobrze by było przetestowac kupowany egz.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMB to istotnie ED ale w odniesieniu do większych apo, w 80mm najwidoczniej się szarpnęli bo piszą CaF2, na razie muszę w to wierzyc jak również w certyfikat obiektywu wystawiony przez niejakiego Lomo plc (podpisano; Szatanow :twisted: ), piszą: chromatic aberration 0.1mm, wave front error 0.09 lambda (550nm)..... i jak to sprawdzić? Na razie nie pozwolę nikomu wiercić w cacku, może jak mi się znudzi.

 

Niestety żeby móc sprawdzić przed zakupem musiałbym tam pojechać, powiedziałem Niemcom że mam zamiar opublikować testy sprzętu na internecie więc niech mi przyslą najlepszy obiektyw jaki mają. Mam zamiar spełnić swoją obietnicę.

 

Gdyby Tak 90 był dostępny w Europie w jakiejś rozsądniej cenie pewnie bym go wybrał

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

 

[ Add: Czw Lip 08, 2004 22:30 ]

wczoraj dotarł nareszcie do mnie 300d, mogłem zrobić na gorąco pierwsze dzienne zdjecia, w tym temacie jestem jeszcze ciut laikiem, nawet instrukcji jeszcze nie mam... zdjęcie w ognisku głównym Megreza, tylko skompresowane ACDsee (bo w końcu nie każdy ma ISDN). Żadne to astrofoto ale z mojego balkonu księżyc będzie widoczny dopiero za parę godzin :Cry:

IMG_1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.