Skocz do zawartości

Jak sie zabrac do obserwacji


Basia85r

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam taki problem ze az glupio o tym pisac :huh: . Otoz kupilam uzywany teleskop z akcesoriami, sama tez dokupilam kilka drobiazgow i postanowilam poobserwowac slonce . W domu przygotowalam specjalny filtr i gotowa z calym sprzetem wybalam sie do parku. Na miejscu wszystko rozlozylam tak jak ma byc , ale jak doszlo do obserwacji to poleglam bo nie mam zielonego pojecia jak to wszystko poustawiac jaki okular do czego. W prawdzie przyszedl mi z pomoca jeden dosc podchmielony pan i zaczal tlumaczy, ale techniczny francuski ( mieszkam we francji) w polaczeniu z alkoholem jest dla mnie nie do odszyfrowania. Po tej "obserwacji" dalam sobie spokoj, ale troche szkoda tego wszystkiego. Nie mam instrukcji obslugi i byc moze tu jest problem. Zalacze kilka fotek tego co mam i moze podpowiecie jaki filtr i okular do czego. Z gory dzieki

 

 

 

*teleskop to Mizar Mak 127 EQ3-2

*meade MA 25mm

*SUPER 20Wide Angle Long Eye Relief

*SUPER 10mm

*2 x ACHRO BARLOW

*Plosse Eyepiece 1.25 32mm

*filtr pomaranczowy 21

*zestaw dwóch filtrów polaryzacyjnych w standardzie 1,25

 

Mam jeszcze naped do montazu ale nie dziala:/

post-21293-0-95518200-1332246012_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dopiero teraz przyjrzałem się zdjęciu, które koleżanka zamieściła. Basia, CIESZ SIĘ, że nie udało Ci się poskładać tego teleskopu. Tak jak napisał kolega, folia ND 3.8 jest wyłącznie do fotografii i użycie jej do obserwacji grozi trwałym uszkodzeniem wzroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Po pierwsze z obserwacją Słońca postępuj bardzo OSTROŻNIE. Nieumiejętne obserwowanie Słońca przez teleskop (i jakikolwiek inny instrument skupiający światło) grozi utratą wzroku. Dobrze, że Ci ten nietrzeźwy pan nie poradził zbyt "dobrze" jak się do tego zabrać, bo w tej chwili nie pisałabyś na forum tylko była na izbie przyjęć.

 

Najważniejsze. Filtr Słoneczny, tak zwana folia mylarowa, którą widać na zdjęciu musi być założona na obiektyw teleskopu i zasłaniać go szczelnie w całości. Nie używaj filtra jeśli nie da się dobrze zamocować! Nie używaj go jeśli uległ jakiemuś uszkodzeniu. Widzę też, że filtr ma jakąś kartonową oprawę. Natomiast widzę też na zdjęciu, że masz folię mylarową ND 3,8. Do obserwacji wizualnej trzeba ND 5!. Ten ND 3,8 służy do fotografii i przepuszcza więcej światła. Oka nie stracisz, ale będzie za jasny, będzie bolało Cię oko, naświetlisz sobie i będzie szkoda. Zaopatrz się w ND 5, albo daj dwie warstwy, złóż na pół.

 

Nie korzystaj z szukacza w trakcie obserwacji Słońca! On też powinien mieć założony filtr mylarowy, jeśli nie ma, to nie ściągaj zaślepki. A dla pewności możesz go w ogóle ściągnąć.

 

1. Nie celujemy w Słońce, na razie.

2. Zakładamy filtr mylarowy na obiektyw teleskopu (na cały przód Twojego teleskopu)

3. Z tyłu teleskopu mocujemy nasadkę kątową, a w nią wkładamy okular.

4. Do okularu, od dołu, możesz wkręcić tez ten pomarańczowy filtr, nada Słońcu miły pomarańczowy kolor i nieco podniesie kontrast.

5. Jak tu wycelować w Słońce, jeśli nie można używać szukacza? Obserwuj cień teleskopu u Twych stóp. Aby wycelować w Słońce musisz ustawić teleskop w takim położeniu, aby jego cień był najkrótszy.

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli już będziesz miała prawidłowo zamocowany odpowiedni filtr, to parę słów o okularach.

Masz w zestawie cztery okulary o ogniskowych odpowiednio: 32mm, 25mm, 20mm i 10mm. W zależności użytego okularu otrzymasz różne powiększenia. Powiększenie teleskopu liczymy dzieląc ogniskową teleskopu przez ogniskową okularu. Czyli im dłuższa ogniskowa okularu, tym mniejsze powiększenie.

 

Obserwacje zwykle rozpoczynamy od mniejszych powiększeń i stopniowo przechodzimy do większych, w zależności od obserwowanego obiektu i warunków atmosferycznych (tzw. seeing). Soczewka Barlowa x2 powoduje dwukrotne zwiększenie ogniskowej teleskopu, czyli podwojenie powiększenia przy użyciu każdego z okularów. Soczewkę wkładasz w kątówkę, a okular w soczewkę. Niektóre planety oraz Księżyc mogą być zbyt jasne nawet przy dużych powiększeniach. Wtedy przydaje się filtr polaryzacyjny, który przyciemnia obraz. Możesz regulować stopień przyciemnienia obracając jego dwa elementy.

 

Moim zdaniem łatwiej i bezpieczniej będzie najpierw zacząć od obserwacji nocnego nieba, a potem zainteresować się Słońcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam zaczynać obserwacje od Słońca. Spróbuj w nocy na jaśniejszych obiektach, Księżycu, planetach. Zobaczysz z czym masz do czynienia. Księżyc w pełni potrafi nieźle oślepić. Spróbuj w dzień na odległych obiektach - zapoznasz się z osprzętem. Spróbuj w nocy na odległych latarniach, wieżach kościelnych - we Francji jest ich niemało :). Ten teleskop można też wykorzystać do obserwacji naziemnych właśnie.

Powodzenia.

A Słońce zostaw sobie na później.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Basiu, jakbyś napisała ten temat tydzień temu, to bym Ci pomógł, bo ja też mieszkam we Francji. Niestety w tę sobotę wracam do PL i mam nadzieje, że już tam zostanę. A tygodniu raczej nie znajdę czasu, żeby podjechać do Paryża i żeby Ci pokazać co i z czym się je.

We Francji się raczej nie spotkamy, ale z tego co pamiętam, to jesteś z okolic Rzeszowa i może na miejscowym lookanku się zobaczymy.

 

Pozdrawiam i życzę okiełznania sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oooooooooooo no faktycznie szkoda bo ktos taki bardzo by mi sie przydal :/ ale nic straconego w sierpniu bede w Polsce. Milej i bezpiecznej podrozy :)

 

W takim razie do zobaczenia na obserwach.

A te podróże, to nigdy nie są miłe, bo latać jakoś nie lubię :Cry:, dlatego nieDZIĘKUJĘ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.