Skocz do zawartości

EQ6


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam dwa pytania do Was

 

1. jaki jest PE EQ6 podczas guidiungu? na moim HEQ5 mam od 2" do 3"

2. Czy jest bardzo opłacalna zmiana z HEQ5 na EQ6? Chodzi mi o informacje, czy faktycznie zobaczę poprawę w prowadzeniu?

 

Dzięki i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nigdy nie używałem HEQ5 ale decydując się na montaż czytałem że PE na EQ6 jest większym problemem niż w przypadku HEQ5. Wybrałem EQ6 tylko ze względu na nośność montażu. Mam do powieszenia 19kg...

 

pozdrawiam,

jerr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam dwa pytania do Was

 

1. jaki jest PE EQ6 podczas guidiungu? na moim HEQ5 mam od 2" do 3"

2. Czy jest bardzo opłacalna zmiana z HEQ5 na EQ6? Chodzi mi o informacje, czy faktycznie zobaczę poprawę w prowadzeniu?

 

Dzięki i pozdrawiam

Paweł

 

planujesz większy zestaw? przy tym co masz to chyba raczej nie warto zmieniać (no chyba, że bardzo chcesz wydać kasę). 2 do 3" to ja spokojnie na eq5 wyciągam, więc podejrzewam, że u ciebie to bardziej problem użytk/program niż sprzętowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, planuję rozbudowę na pewno... choć na razie EQ6 spadło z 1 miejsca na liście, a to miejsce zajęła dedykowana kamerka CCD.

 

to mnie zaniepokoiłeś, że 2-3" na EQ5 wyciągasz... u mnie to standardowe PE przy guidingu. Chociaż ostatnio kolega pomógł mi wyregulować mont i usunąć luzy... zobaczymy po testach polowych.

Miałem trochę luzów w RA i DEC... ale mam niepokojące piki w DEC co jakiś czas... może to być sprawa syfu między ślimakiem a śmiacznicą. Przy najbliższej okazji przeczyścimy dokładnie DEC i zobaczymy.

 

Tak na prawdę to w testach polowych wyjdzie - teraz robiłem balkonowe i seeing był tragiczny więc ciężko cokolwiek powiedzieć.

Zobaczymy.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to mnie zaniepokoiłeś, że 2-3" na EQ5 wyciągasz... u mnie to standardowe PE przy guidingu. Chociaż ostatnio kolega pomógł mi wyregulować mont i usunąć luzy... zobaczymy po testach polowych.

Miałem trochę luzów w RA i DEC... ale mam niepokojące piki w DEC co jakiś czas... może to być sprawa syfu między ślimakiem a śmiacznicą. Przy najbliższej okazji przeczyścimy dokładnie DEC i zobaczymy.

 

 

nie ma co się martwić, EQ5 jest mocno niedowatrosciowanym montażem. przy odrobinie cierpliwości i dokładnego wykasowania luzów, można bardzo dobre rezultaty osiągnąć (oczywiscie przy nie przekraczaniu dopuszczalnej wagi zestawu).

piki w DEC też miałem i powodem był syf i stary smar w osi deklinacji. nie wiem czy heq5 można rozebrać na częsci pierwsze i wszystko przeczyscić, ale wartoby to zrobić zanim oddasz montaż na giełdę.

jesli już będziesz zdecydowany na zmianę, to chyba lepiej byłoby popatrzeć w stronę IEQ45 v2 (ja przynajmniej bym tak zrobił)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu jest pokazywanie wykresów bez podania chociażby skali w arsec/px, nic nie wnosi to czy w jednym jest rms 0.01px a w innym 0.5px gdzie każdy ma inna skale której nie znamy po prostu bezcelowe i mogące robić mętlik w głowie. :Salut:

 

dokładnie o tym samym pomyślałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba montaże zarówno HEQ5 jak i EQ6 miałem w rękach i to co zauważyłem to przy eq6 mam jednak lepszą stabilność guide, pomimo że to sztuka prosto z pudła, no może po za małym skasowaniem luzów w DEC przeze mnie, po za tym eq6 jest na tyle masywnym mountem, że byle wiaterek nim nie trzęsie jak osiką, mój błąd był tak,i że nie celowałem od razu w eq6, choć powody były... nie miałem obserwatorium przez to musiałem rozkładać no ale człowiek całe życie uczy się i doskonali...

Generalnie EQ6 jest w sumie najbardziej poznanym montażem do astrofoto, jest najlepiej opisany w sieci pod względem tuningu i innych bajerów no i działa bardzo dobrze dając przy tym dobrą nośność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na HEQ5 siedzi SW150/750+SW80/400+Canon 40D... wiem, że draństwo trochę waży... ale..

 

Rekordowo udało mi się uzyskać wynik 2" błędu... niestety, nie powtórzyłem tego wyniku już więcej. Średnio mam ok 3". Tak jak wspomniałem - montaż jest po ostrym kasowaniu luzów w osiach. Zobaczę jak wyjdą testy polowe - które nie wiem kiedy się odbędą.

 

Jeśli skoki w DEC będę miał to dokładnie "wymyję" ślimaka i śliczmacznicę osi i zobaczymy po powtórnym nasmarowaniu.

 

Przy 750mm na 1px w Canonie przypada mi 1,47" więc przy błędzie ok 3" to niestety rozlewa się obraz.

 

Nie wiem jaki tuning jeszcze w tym draństwie zrobić. Swoją drogą ostatnio jak robiłem balkonowe testy i seeing był gorzej niż marny to przy dużej agresywności w PHD oś RA skakała jak głupia... z jednej strony na drugą. Jak zmniejszyłem do ok 25 to wykres się ślicznie wyrównał.... oś DEC skakała, ale to mogło być spowodowane nie do końca dobrym a) wyważeniem i B) ustawieniem na biegun - pojawiło się światło w tunelu.

Cóż - muszę posprawdzać w polu.

 

Szymek - też gdybym teraz kupował setup to bez zastanowienia brałbym EQ6 ale wtedy człowiek nie był aż taki mądry :-(

 

 

Dzięki za całe info,

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.