Skocz do zawartości

Co na początek do astrofoto?


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Jak słusznie zauważyłeś modyfikacja czyli podmiana filtru na IR Baadera ma na celu zwiększenie czułości na H-alfa.W przypadku fotografowania M31można zyskać uwydatnienie w jej strukturze zagęszczeń wodoru,ale jak pamiętam M31 nie jest dla przykładu dobrym obiektem.

Co innego M33,popatrz w sieci jak pięknie i w jakich ilościach świeci tam wodór w H-alfa.

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam już upragniony montaż (eq3-2) i pierwsze testy za sobą (w dziale dla początkujących są efekty)! :yahoo:

Pytanie w kwestii wyważenia- ciężko to zrobić :( nie umiem ustawić tak, żeby było wyważone na całej osi RA- gdy aparat pochylony jest w stronę zachodu, robię zdjęcie, jest ok, przestawię tak żeby celował na wschód i już czuć że montaż trochę inaczej chodzi- czy to normalne, to znaczy trzeba delikatnie regulować po zmianie pozycji osi? Cały czas czuję tak jakby w jedną stronę było minimalnie łatwiej obracać, a w drugą trudniej. Może to przez to, że na DEC też mam lekko niewyważone (aparat jest zamocowany na końcu dovetaila i nie mogę go bardziej przysunąć). Chociaż przecież aparat jest nieruchomo w tej osi podczas focenia- kupić śrubę żeby dało się zamocować aparat na środku i dokładnie wyważyć czy przy takiej małej wadze zestawu jest to do zaniedbania?

Druga sprawa- co polecacie do fotografowania taką ogniskową? Wiosna to czas galaktyk, a na 135mm raczej ciężko z tym- mam w planach Praesepe, Woźnicę odpuszczam bo już nisko nad horyzontem. Może w niedługiej przyszłości kupię Taira 300mm. :)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana filtra zwiększa czułość w dość sporym paśmie. Przecież normalnie tak od połowy zakresu światła widzialnego zaczyna się regularny wzrost tłumienia przez filtr na matrycy.

Jeśli chodzi o ryzyko związane z wymianą filtra to są firmy, które to robią profesjonalnie. Jak się włoży filtr Baadera to aparat ostrzy normalnie, a że filtr nie przepuszcza nadal UV/IR to można wszystko skompensować "Custom White Balance".

 

Jedno mnie zawsze zastanawia w tych rozmowach na temat długości ekspozycji... czy nie powinno się przypadkiem wziąć pod uwagę warunków, w których ktoś będzie robił zdjęcia?

Ja np. nie potrzebuję równego prowadzenia przez 10 minut bo po 3 minutach mam już prześwietloną klatkę :D

Nawet z filtrem UHC ciężko by było zrobić więcej niż 5 minut.

 

A co do AT to nie chodzi tylko o mobilność w znaczeniu noszenia go w plecaku. Ja zawsze jeżdżę autem ale sposób pracy z AT jest po prostu genialny - myślę że po nabraniu wprawy wystarczy 5 minut do rozpoczęcia wypalania (wliczając w to ustawienie na polarną, kadrowanie, ustawianie ostrości itp. bo rozkładanie trwa poniżej minuty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbuffer, co do modyfikacji to już się wszystkiego wcześniej dowiedziałem. ;) btw. sam modyfikowałeś czy zlecałeś komuś? I, wiesz, jak ja mam na tym eq3-2 tylko canona z obiektywem to rozkładanie zestawu nie trwa jakoś strasznie długo, robiłem to co prawda tylko 2 razy, ale nie ma tragedii, myślę że przy odrobinie wprawy można to bez problemu zrobić w maksymalnie 15 minut przy bardzo dokładnym ustawieniu na biegun. Co innego gdy zaczyna się guidowanie, sterowanie z laptopa itd.

Co do prześwietlania- no, to jest ból, trzeba jechać w ciemniejsze miejsce :)

Z tym, że teraz pytałem o coś zupełnie innego- wyważenie zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie w kwestii wyważenia- ciężko to zrobić :( nie umiem ustawić tak, żeby było wyważone na całej osi RA- gdy aparat pochylony jest w stronę zachodu, robię zdjęcie, jest ok, przestawię tak żeby celował na wschód i już czuć że montaż trochę inaczej chodzi- czy to normalne, to znaczy trzeba delikatnie regulować po zmianie pozycji osi? Cały czas czuję tak jakby w jedną stronę było minimalnie łatwiej obracać, a w drugą trudniej. Może to przez to, że na DEC też mam lekko niewyważone (aparat jest zamocowany na końcu dovetaila i nie mogę go bardziej przysunąć). (...)

Jest i będzie to niestety normalne - jeśli aparat nie jest zrównoważony na prawo i lewo od osi swojego obiektywu (czyli jeśli jego "wnętrze" jest cięższe np po prawej stronie korpusu) to skierowany na wschód i zachód będzie wykazywał pewne niezrównoważenie w osi RA. Nie powinno występować kiedy oś deklinacji i oś obiektywu jest poziomo - możesz sprawdzić. Kiedy robiłem fotki na takim montażu lustrzanką z teleobiektywem nie przejmowałem się tym za bardzo (choć może powinienem... :szczerbaty: )

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem aparat już zmodyfikowany bo jeden kolega się przesiadał na kamerkę. Podał mi po prostu, że filtr wymieniała jakaś firma polecana ogólnie na forum.

 

Naprawdę wyważenie aparatu ma takie znaczenie?

Na AT nigdy się nad tym nawet nie zastanawiałem....ale może faktycznie przy normalnej przekładni to ma jakieś znaczenie.

Ja bym jednak napierw zrobił ekspozycje a potem się martwił. Przez piewien czas ustawiałem nawet z pewnym błędem Polarną, bo grafika w lunetce mnie zmyliła i nigdy nie miałem pojechanych gwiazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za rady. Na razie robiłem 120 sekund na 135mm i były gwiazdki punkt, no ale to dość krótki czas i ogniskowa, dłuższych nie robiłem bo zbyt białe niebo się robi.

Na biegun ustawiam tak: mam program Polarisfinder w komórce, poziomuję dokładnie montaż, odczytuję pozycję GP, ustawiam lunetkę tak żeby kółeczko odpowiadało pozycji z programu, umieszczam GP w kółeczku. Myślę, że rozwiązanie wystarczające jak na te czasy i ogniskową.

Co do jasności tła: mam UHC-s 1,25" ale nie mam pomysłu jak go zamocować do Jupitera- bo pasuje idealnie rozmiarami od wewnątrz. Tyle że przy gromadach chyba i tak nie ma sensu tego stosować, bo to filtr mgławicowy- jak sądzicie?

Jeśli jutro będzie pogoda, będę focił M44- a dalej się zobaczy choć pomysłów nie mam na razie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dałem jakoś radę zrobić dziś trochę więcej materiału.

 

1) samoloty i satelity to utrapienie. Czy na stacku będzie widać np. słaby ślad satelity z jednej klatki? Nie chciałbym wyrzucać połowy materiału...

 

2) gdy przeglądam zdjęcia szybko na komputerze (taki film poklatkowy) widać dokładnie że w równych odstępach czasu klatki są przemieszczone góra-dół, góra-dół, a pomiędzy nimi są równe ekspozycje. Czy to właśnie jest ten słynny błąd okresowy? Czy powinienem się martwić, że widać to wyraźnie przy 135mm? Widze, że to nie kwestia ustawienia na biegun, bo powtarza się cyklicznie. Czy może być to kwestia wyważenia? Staram się robić to najdokładniej jak to możliwe, chociaż aparat z obiektywem waży niewiele. Warto zainteresować się stanem ślimaków i zębatek?

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dałem jakoś radę zrobić dziś trochę więcej materiału.

 

1) samoloty i satelity to utrapienie. Czy na stacku będzie widać np. słaby ślad satelity z jednej klatki? Nie chciałbym wyrzucać połowy materiału...

 

2) gdy przeglądam zdjęcia szybko na komputerze (taki film poklatkowy) widać dokładnie że w równych odstępach czasu klatki są przemieszczone góra-dół, góra-dół, a pomiędzy nimi są równe ekspozycje. Czy to właśnie jest ten słynny błąd okresowy? Czy powinienem się martwić, że widać to wyraźnie przy 135mm? Widze, że to nie kwestia ustawienia na biegun, bo powtarza się cyklicznie. Czy może być to kwestia wyważenia? Staram się robić to najdokładniej jak to możliwe, chociaż aparat z obiektywem waży niewiele. Warto zainteresować się stanem ślimaków i zębatek?

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

Hej

1) Nie przy zestackowaniu kilkunastu klatek wszelkie ślady po satelitach i samolotach powinny zniknąć. Śmiecia lata tyle że przy szerokim polu praktycznie nie ma klatki by coś nie przeleciało.

2) Też nie powinieneś się martwić, jeśli na pojedynczych klatkach gwiazdki nie są pojechane - kreski, łezki czy inne deformacje - na stacku też nie powinno być problemu. Jeśli są przesunięte to program poskłada i wyrówna wszystko i nie będzie widać przesunięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.