Skocz do zawartości

Polish Fireball Network


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość leszekjed

Prawdopodobnie dziś będę testował napęd na silniku krokowym do shuttler-a. W związku z tym mam pytanie do znawców przedmiotu o wymiary wirnika. POnieważ silnik jest dość mały to wirnik powinien mieć tak małą masę jak to tylko możliwe. Proszę o pomoc w zaprojektowaniu takiego wirnika dla dwóch przypadków: w jednym elementem fotografującym będzie kamera WEB a w drugim aparat fotograficzny. Jeśli chodzi o kamerę WEB to mogę sam ocenić niezbedną wielkość wirnika dopasowując wymiary do Vesty z mocowaniem kamery na wsporniku włącznie. W tym przypadku wirnik będzie dość mały a na obwodzie zmieścić można do 4 kamer. Gorzej jeśli chodzi o aparaty fotograficzne. Nie mam żadnego wyobrażenia o wymiarach i sposobach mocowania aparatu - najlepiej typowego.

Proponuję powoli przyjmować w naszych ustaleniach pewne typowe standardy dla produkcji większej ilości urządzeń.

A zatem czy można założyć, że typową kamera dla projektu MetRec będzie Vesta i w jaki sposób powinna być zamocowana aby 2 lub 3 kamery pokryły cały obszar nieba (kąt pochylenia względem poziomu ?).

Jeśli stacja ma bazować na aparatach to jakiego typu, a co się z tym wiąże to jakie będą rozmiary oraz sposoby mocowania tych aparatów ?

Mając taką wiedzę spróbuję znależć jakąś typową obudowę - co najmniej dla kamery WEB w której umieszczę shuttler.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, może zdjęcia z wątku:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3869

trochę Ci pomogą.

 

Typwym sprzetem do PFN w przypadku obserwacji fotograficznych będą aparaty Zenit/Praktica z obiektywami

2.8/28mm. Kamer internetowych nie planowaliśmy używać, bo uzywamy kamer przemysłowych. Poza tym do

kamet shutter jest niepotrzebny. No chyba że używamy WEB kamery przerobionej na długie ekpozycje.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

To może ktoś ma nieco więcej informacji na temat używanych kamer przemysłowych. Potrzebuję dane o ich rozmiarach i sposobach mocowania. Zachęcam, jak mówiłem, do próby stanadaryazcji rozwiązania a więc proszę o informacje o kamerze pod tym właśnie kątem (dostępność, cena, zgodność parametrów z wymaganiami projektu MetRec).

Mam w domu starego Zenita to przymierzę się też i do rozwiązania na aparatach. Czy ktoś wie jaki jest kąt pochylenia aparatów na zdjęciach z cytowango wątku ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kamery przemysłowe, to najbardziej kompetentą osobą będzie Mirek. Jak się pojawi na forum,

to pewnie odpisze. Przypominam jednak, że do kamer nie trzeba robić shuttera, bo tam, przy ekpozycji 1/50

sekundy, meteor sam z siebie jest poszatkowany i daje się dokładnie wyznaczyć jego prędkość kątową.

 

W zestawie foto na zdjęciach kąt nachylenia aparatów jest zmienny. Można go po prostu regulować. Każdy

obserwator będzie bowiem dobierał pola pod swoje warunki.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do próby stanadaryazcji rozwiązania a więc proszę o informacje o kamerze pod tym właśnie kątem (dostępność, cena, zgodność parametrów z wymaganiami projektu MetRec).

 

Kamery przemysłowe, które najlepiej nadają się do współpracy z Matroxem (Metrec):

kamera monochromatyczna o standardowej rozdzielczości ok. 400TVL (rozdzielczość ma wpływ na czułość), maxymalnie czuła nawet kosztem zwiększonych szumów ( w praktyce kamera powinna posiadać możliwość załączenia AGC - Auto Gain Control). Kamery przemysłowe mają rózną wilkośc ale są to przeważnie "sześciany" lub "prostopadłościany" o wymiarach odpowiednio ok. 5x5x5cm lub 5x5x10cm. Kamera ma do mocowania gwint fotograficzny (tak to się chyba nazywa). Tego typu kamery kosztują około 500zł brutto. Do pełni szczęścia musimy mieć jeszcze obiektyw za około 200zł brutto. Obiektyw jest długi na 3-4cm. W przypadku zamocowania kamery na zewnątrz (na stałe) musi być ona umieszczona w obudowie hermetycznej. Taka obudowę mozemy zrobić sami albo kupić gotową (wybór jest ogromny) Ja czekam na małe zgrabne obudowy z tworzywa. Jadą do mnie z Włoch. Większość obudów hermetycznych jest dość duża i ciężka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie dziś będę testował napęd na silniku krokowym do shuttler-a. W związku z tym mam pytanie do znawców przedmiotu o wymiary wirnika.

 

Jestem bardzo zainteresowany takim rozwiazaniem. A co do wirnika, kiedys zrobilem go z plastikowej pokrywki z pudelka na ciasto lub salatki pomalowalem na czarno od spodu (na weselach takie widzialem). Jego waga byla znikoma, dodatkowo mocowanie bylo na korku co przy rozruchu zwyklego silnika dzialalo jak mini sprzeglo.

Nie pamietam dokladnei jaka srednice miala ta pokrywka ale mysle ze cos kolo 30 cm.

Przesle zdjecie tak by mozna bylo zobaczyc jak to wyglada.

 

Pozdr

 

Ax :mrgreen:

shutter_2002a.jpg

 

shutter_2003_leo.jpg

 

shutter_2002b.jpg

 

shutter_2002c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jaki jest kąt pochylenia aparatów na zdjęciach z cytowango wątku ?

L.J.

 

Osie optyczne aparatow zestawu Apollo sa odchylone od siebie o kat 40 stopni. Wynika to z wielkosci pola widzenia obiektywow 28mm (40x60 stopni). Dzieki takiemu ustawieniu powstaje jedno wspolne pole widzenia o rozmiarach 80x60 (klatki lacza sie dluzszymi bokami). Ogolnie ujmujac dobrze jest uzyskac jedno wspolne pole, a katy zalezne sa od ogniskowych stosowanych obiektywow

 

Smiglo zastosowane w zestawie Apollo ma jak pamietam 28cm srednicy, i wydaje mie sie ze jest to dolna granica rozmiarow przy tak duzym polu widzenia. Smiglo tej wielkosci musi pracowac tuz nad obiektywami, w odleglosci rzedu milimetorw - w przeciwnym wypadku nie pokryje calej klatki..Mysle ze dobrze jest jednak zrobic cos nieco wiekszego

 

Pozdrawiam :)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Dziękuję za podpowiedzi fotograficzne.

Znalazłem chwilę czasu aby zakończyć napęd do silnika krokowego i aby uruchomić silnik. Wydaje się, że silnik będzie się nadawał dość dobrze. Przy zasilaniu z 12V ma dość spory moment. Muszę to jednak sprawdzić ze śmigłem o dużej średnicy bo wtedy będzie już co ciągnąć. Na razie nie miałem czasu aby zmodyfikować program sterownika i próby wykonywałem dla częstotliwości nominalnych a więc około 0.5Hz, 1, 3 i 10 Hz. Dla najniższych prędkości wyraźnie wyczuwalne są drgania silnika, który ma krok równy ok. 3.8 stopnia. Na szczęście nie przewiduje się chyba pracy z małymi predkościami. Zgodnie z tym co mówiłem silnik kręci się równomiernie z zadaną prędkością lub też nie kręci się wcale gdy opory ruchu są zbyt wielkie. Jutro odbieram z warsztatu specjalną tuleję, na której osadzę śmigło i spróbuję zrobić jakieś zdjęcie aby pokazać jak to na razie wygląda.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi fotograficzne.  

Znalazłem chwilę czasu aby zakończyć napęd do silnika krokowego i aby uruchomić silnik. Wydaje się, że silnik będzie się nadawał dość dobrze.

 

Co ciekawego z tego wyszlo, mozna jakos podpatrzyc?

Jestem ciekaw dalszych wnioskow i kontruktywnych rozwiazan. : :mrgreen:

Pozdrawiam

 

Ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Na razie możesz obejrzeć jak wygląda pilot oraz elektronika napędu w wątku:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3811

Na razie nic jeszcze nie modyfikowałem pod kątem zastosowania do MetRec. Warsztat nie zrobił mi obiecanych elementów (tulejki na oś silnika ułatwiające zamontowanie śmigła) na piątek ale mam zapewnienie, że będą gotowe na poniedziałek.

Jutro zrobię zdjęcie tego co mam czyli pilota oraz silnika a w poniedziałek może już będę miał też całe śmigło. Śmigło powinno być dość lekkie, chodzi mi po głowie coś w rodzaju cienkiego preszpanu lub grubszego impregnowanego kartonu rozpiętego na kole np. z drutu.

Na razie zajmuję się tą sprawą na marginesie budowy napędu do teleskopu (dobson 270mm) ale powoli widać już koniec tej sprawy więc będę mógł poświęcić MetRec więcej czasu.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Pomysł z kołem z drutu na obwodzioe raczej nietrafiony to największa z moż

liwych bezwładność przy masie skupionej zaczepionej na końcu promienia wodzącego śmigła :shock:

Może lepiej gruba, lekka i sztywna żyłka 3mm do kosiarek sklejona na styk na gorąco jeśli juz musi to być na obwodzie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Załączam obiecane zdjęcia pilota do sterowania silnikiem oraz samego silnika, który zamierzam testować pod kątem zastosowania w projekcie MetRec. Pilot ma w oryginale 4 prędkości pracy silnika zmieniane środkowym klawiszem. Zamierzam je tak zaprogramować aby silnik miał ok. 5, 10 i 15 obrotów na sek. Rozumiem, że nie jest potrzebna dokładnie częstotliwość 5, 10 i 15 Hz ale potrzebna jest wiedza ile te częstotliwości dokladnie mają. Jeszcze jedno, jeśli śmigło ma 2 łopaty to efektywnie kamera jest przesłaniana z podwojoną częstotliwością pracy silnika. Czy zalecane częstotliwości (5, 10, 15) odnoszą się do obrotów silnika czy do częstotliwości przesłaniania obiektywu ?

Jak wspomniałem tulejki do osadzenia na osi silnika będę miał jutro (w zasadzie dziś) i wtedy zacznę eksperymentować z jakimś śmigłem. Pomysł z żyłką jest w zasadzie podobny do pomysłu z drutem bo w obu przypadkach chodzi o zapewnienie profilu i sztywności śmigła i choć drut jest zapewne cięższy od żyłki to nie powinien popsuć sprawy. W razie czego szykuj Janusz żyłkę.

L.J.

mr1_thumb.jpg

 

mr2_thumb.jpg

 

mr3_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nic jeszcze nie modyfikowałem pod kątem zastosowania do MetRec.

 

Troche wyprostuje:

MetRec to program który w czasie rzeczywistym wykrywa meteory w sygnale video. Shutter jest częścią potrzebną do obserwacji fotograficznych. Cały projekt (video+foto) nazywa sie PFN czyli Polish Fireball Network.

 

Najlepiej jak by czestotliwosci byly od 2.5 do 15 (obrotów). Wtedy układ jest uniwersallny. Czestosc nie zalezy tylko od tego jak szyybkie meteory chcemy lapac ale i od rozdzcielczosci. Jesli przy szerokokatnym obiektywie damy zbyt duże obroty to nie bedzie mozna zaleźć przeciec na kliczy czy CCD. skolei gdzy mamy obiektyw 50 mm mozna dać większę obroty zyskując na dokładności wyznaczenia prędkości.

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Ok, używając skrótu MetRec miałem oczywiście na myśli cały projekt ale skrót PFN też jest fajny.

L.J.

 

Ps. A co z tą częstotliwością obrotów a w zasadzie z dokładną jej znajomością ? Czy fakt dokładnej znajomości jest wystarczający (np. 4.45879Hz) ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Leszku za zdjecia.

Ja teraz zacznie sie ogladac za silnikami krokowymi.

Pod reka mialbym jakies stare stacje 5,25" oraz taki smieszny hybryd 2 w jednym - 5,25" i 3,5".

Generalnie bede szukal czegos uzywanego by na poczatek zrobic to na uzywanych czesciach i byc moze po pomyslnych testach 2gie urzadzenie bylo by ju zna jakims nowym sprzecie.

Mam w tym miejscu pytanie jakiego typu silniki bys polecal, kompletnie nie wiem gdzie szukac takowych silnikow. I tez w jakich urzadzeniach poza stacjami, cdromami czy tez drukarkami mam szukac.

Na silnikach znam sie bardzo malo a elektronice nieco wiecej i zrobienie jakis prostych ukladow nie przysparza mi trudnosci.

 

Pozdrawiam

Ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Jeśli testy z pokazanym silnikiem wypadną dobrze, to polecam oczywiście ten na zdjęciu. Jest to silnik z tak zwanej 'service station' z drukarek HP serii 6xx. Silnik ten porusza w drukarce pudłem chroniącym głowice atramentowe przed wysuszeniem. Jest to dość skomplikowany mechanizm i jak go pierwszy raz zobaczyłem , to nie mogłem uwierzyć, że coś takiego działa.

Sam mam sporo takich silników a i jak pisałem, są do kupienia w sklepie za 20 PLN.

Jeśli masz zacięcie elektroniczne to mogę Ci pomóc zrobić sterownik jak na załączonym zdjęciu. Jeśli podejmiesz wyzwanie to sprezentuję Ci też taki silnik z kółkiem do mocowania śmigła - na dobry początek.

Wspominane kółka na oś silnika warsztat obiecał na dziś czyli na wtorek. Może tym razem dotrzymają obietnicy.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Sprawdzilem schemat z pod adresu :

http://www.astro-forum.org/Forum/download.php?id=1108

I rozgladnalem sie po cenach u mnie wyglada to tak :

AT90S2313 - 14.00 (ale bez programu)

CD 4511 - 2.00

LM 7805 - 1.50

L 298 - 29.00 (moze sa tansze np zamienniki?)

R-Q 4MHz - 2.50

Wyswietlacz- 2.50

Cena reszty to lacznie jakies 3PLN

Oczywiscie + silnik

 

Laczny koszt wychodzi cos kolo 50paru zlotych doliczajac jakas zgrabna obudowe.

Teraz jeszcze sie nasuwa pytanie tego AT trzeba zaprogramowac i tu chyba wyrusze w google co by sprawdzic czy dalbym rade go przez np port szeregowy zaprogramowac ;)

 

Pozdr

AX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Koszt się zgadza. Mogę Ci przygotować kit z płytką drukowaną, obudową i zaprogramowanym AT. Oczywiście silnik w prezencie. Co Ty na to ?

L.J.

 

Ps. Dla tego silnika (unipolarnego) właściwszy jest poniższy schemat. Ten, który cytujesz działa z silnikami bipolarnymi ( i tylko z niektórymi unipolarnymi).

focus1_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt się zgadza. Mogę Ci przygotować kit z płytką drukowaną, obudową  i zaprogramowanym AT.  Oczywiście silnik w prezencie. Co Ty na to ?

To zalezy od kosztow:)

W zasadzie plytke drukowana sam moge zrobic bo EAGLE znam na tyle ze "zaprojektowac" plyteczke i od razu ja na folie do trawienia w chlorku.

Jesli nie jest to tajemnica to mozesz tu podac ile mnei moze to wyniesc:)

Albo po prostu reszta szczegolow na priva, choc mysle ze jest wiele chetnych do takiego ustrojstwa wiec beda mogli sie od razu nastawic jak z kosztem.

 

Ps. Dla tego silnika (unipolarnego) właściwszy jest poniższy schemat. Ten, który cytujesz działa z silnikami bipolarnymi ( i tylko z niektórymi unipolarnymi).

Ups lacznie te tranzystory sa drozsze niz ten sterownik do nich (znalazlem w sieci za 15PLN ten sam).Moze jestem wybredny ale czy te tranzystory mozna zastapic czyms tanszym ew czyms nadajacym sie na mniejszy prad?

 

Pozdrawiam

ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Warsztat zrobił mi nareszcie długo oczekiwane koła - wsporniki śmigła ale dziś to ja nawaliłem i nie pojechałem ich odebrać. Zrobię to jutro rano.

Ja kupuję L298 za 16 PLN a 4 tranzystory kosztują mniej więcej tyle samo. Powinny to być mosfet-y z kanałem typu n. Można spróbować z 4 tranzystorami npn na przykład BD135 i może taką próbę zrobię w wolnej chwili. Z mosfet-em jest najmniejszy problem bo nie trzeba dobierać polaryzacji bramki a i straty są w nim znikowme to i nie ma poroblemu z grzaniem.

Koszt całego urządzenia oscyluje gdzieś koło 50 PLN w zakupie do własnoręcznego zmontowania i potrzebny jest jeszcze zasilacz 12V/0.5A.

Jeśli znajdzie się 2, 3 chętnych to policzę dokładnie koszt, zrobię płytki drukowane i przygotuję kit-y a także dołączę gratis silnik krokowy - wszystko za mniej więcej 50 PLN + koszt przesyłki. Jest jeszcze jeden warunek, muszę sprawdzić jak to działa ze śmigłem oraz nieco zmodyfikować kod programu dopasowując go do potrzeb projektu PFN.

Ale wrócę do tematu dopiero w przyszłym tygodniu po powrocie z Jodłowa.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Mam nareszcie koła w domu i ... nie mam na początek dobrych wiadomości. Po pierwszych testach okazało się, że silnik jest chyba za mały. Po założeniu koła na oś silnik przestał się kręcić na najszybszych obrotach. Występuje też pewien problem z rozpędzaniem bo sztywno zamocowany silnik nie potrafi wpaść w ruch synchroniczny obciążony bezwładnością obciążenia. Wygląda na to, że bez problemu można będzie zrobić na nim shutter do kamery WEB mający kilka cm średnicy ale będzie problem z większym śmigłem. Na załączonych zdjęciach pokazałem silnik, koło umożliwiające montaż śmigła oraz śmigło do testów wycięte z kartonu o średnicy 230mm.

W tym tygodniu nie znajdę już czasu na dalsze testy bo wyjeżdżam do Jodłowa ale w przyszłym tygodniu spróbuję zmodyfikować program tak aby silnik rozpędzał się stopniowo co powinno znieść efekt zastopowania ruchu dla dużych prędkości a także spróbuję użyć mocniejszego silnika. Obiecujące jest to, że gdy silnik już wpadnie w ruch synchroniczny to utrzymuje go dość dobrze nie reagując np. na podmuchy powietrza.

Szkoda, że silnik wykazuje opisane wady bo jest dośc dobrze dostepny. Przerzucę się chyba w testach na silnik ze stacji dyskietek 5.25".

L.J.

wirnik1_thumb.jpg

 

silnik1_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Leszku, tektura falista jest za ciężka, za mało sztywna i za mało aerodynamiczna do szybkich obrotów, użyj lżejszej i sztywnej tekturki preszpanu lub innego mniej sztywnego materiału a siła odśrodkowa nada mu odpowiedni i trwały kształt podczas wirowania :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bieżcie pod uwagę, że to ma działać na dworze, gdzie wieje i jest wilgotno. Zdjęcia shuttera, które

zprezentował Andrzej to model poprzedniej generacji, który zupełnie sie nie sprawdził, bo w zależności od

warunków atmosferycznych jego częstośc zmieniała się od 4.7 do 5.1 Hz.

 

Nie wiem więc, czy lekkie migawki z tektury czy innych mało trwałych materiałów przejdą próbę warunków

polowych. Zdecydowanie więc wolę rozwiązanie brahiego z kołem metalowym schowanym dodatkowo

w skrzynce.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Pokazane rozwiązanie jest pierwszą próbą i ma znaczenie testowe. Silnik krokowy po 'wejściu na obroty' zachowuje sie bardzo poprawnie, moment synchronizujący jest dość spory i jak mówiłem ruch odporny jest nawet na znaczne zmiany obciążenia (wiatr). Utrzymywana jest przy tym absolutnie stała prędkość obrotów. Jak pisałem wcześniej, silnik taki albo działa z dokładnie określoną prędkością albo wcale nie działa. Zastosowałem tekturę bo nie miałem nic innego pod reką. Tak jak Janusz, także myślę, że śmigło powinno być wykonane z preszpanu. Całość musi być też schowana w obudowie. Nie sądzę, że na tym zakończę próby. Jak pisałem spróbuję zastosować nieco większy silnik oraz poskładam to wszystko w jakieś pudełko.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.