Skocz do zawartości

Polish Fireball Network


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Pracownia Komet i Meteorów (PKiM) wraz z Uniwersytetem Warszawskim i

Centrum Astronomicznym PAN w Warszawie oraz Polskim Towarzystwem

Meteorytowym mają propozycję do wszystkich miłośników astronomii

dotyczącą rozwoju Polish Fireball Network (PFN) czyli tzw. sieci

bolidowej w Polsce

 

Stacje bolidowe PFN już powstały w Ostrowiku, Złotokłosie i Poznaniu. Na

dniach ruszą stacje koło Radzynia Podlaskiego i w Nowym Dworze

Mazowieckim, a w trochę późniejszym czasie w Toruniu i w Zielonej Górze.

Prowadzimy dodatkowo rozmowy z ludźmi z Olsztyna i Opola.

 

Jak widać zdecydowanie brakuje stacji na wschodzie i północy Polski.

Jest to teren dziwiczy, bo zachód i południe naszego kraju od kilku lat

o biedy były pokrywane przez stacje czeskie i niemieckie. Na wschodzie

i północy nie działo się nic.

 

Ze strony PKiM możemy zaoferować podzielenie się wszystkimi uzyskanymi

doswiadczeniami i pewnie wygospodarowanie jakiś kosztów na sprzęt. O

tego czy i Wam udałoby się zdobyć jakieś środki, zależeć będzie jakiej

techniki używałaby Wasza stacja i jaki procent nieba podlegałby

patrolowaniu.

 

Wyjścia są dwa:

 

1) Stacja fotograficzna - wymaga aparatu (przynajmniej jednego) klasy

Praktica/Zenit i obiektywu o ogniskowej od 20 do 35mm. To koszt około

300-500 zl. Do tego trzeba zbudować shutter, no i przeznaczyć jakieś

środki na zakup oraz wywołanie filmów (400 ASA, a na upartego nawet 200

ASA wystarczy). Jedno stanowisko zamknie się więc w kwocie około 400-600

zł (bez kosztów ekspoatacji).

 

2) Stacja wideo - wymaga dobrej jakości kamery przemysłowej (500 zł),

obiektywu 1.2/4mm (200 zł), magnetowidu (600 zł), okablowania (100 zł)

i zapasu kaset wideo. Jedno stanowisko zamknie się więc kwotą 1400 zł

(bez kosztów eksploatacji).

 

Regularnie prowadzone obserwacje zaowocowałyby większą ilością wyników w

stylu bolidu Łaskarzew (zobaczcie na wątek:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...y;threadid=2641 )

gdzie z dużą dokładnością wyznaczamy orbitę danego ciała (czasami

identyfikujemy jego kometę macierzystą) i

potencjalne miejsce spadku meteorytu.

 

Rzućcie okiem na mapkę pokazującą rozmieszczenie stacji (zielone kropki to stacje już działające, a czerwone to stacje w budowie, zielone kropki poza granicami naszego kraju to stacje bolidowe European Network) i zwróćcie uwagę

na miesca, w których stacje są najbardziej potrzebne. Ideałem byłoby

gdbyby Polska była pokryta równomiernie rozmieszczonymi stacjami

leżacymi w odległości około 100-150 km od siebie.

 

stacje.jpg

 

Wszystkie maile z pytaniami i zgłoszeniami można kierować na: pkim@pkim.org

 

Pozdrawiam serdecznie,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shutter to bardzo proste urządzenie. My wykorzystaliśmy silniczki z magnetofonu Kasprzak. Mają one wiroweać

z częstością 6-15 Hz, żeby dawać kilkanaście przecięć trasy meteoru na sekundę. Śmigło to dwa skrzydła, o

kącie rozwarcia 90 stopni. Moi koledzy, którzy budowali to ustrojstwo zaraz dadzą obszerniejszą odpowiedź.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku w Łodzi była by mozliwość!

Magnetowid mam jeden wolny (bardzo wysokiej klasy - wymaga malej naprawy), miejsce idealne jak na bliskośc miasta (moja stacja - gwiazdy w przecietna noc 5 mag.), obiektyw mam...musiał bym skombinować kamerę! Pomysł mi się podoba, jednak z kamerą może być na razie problem finansowy. Ale jak bedę miał tylko okazję i możliwośc możesz na mnie liczyć. Ba podpiął bym do tego stary inserter czasu DCF 77 (o ile o sie może przydać).

Napisz jaką bys polecał kamerę ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie - jak jest z okresleniem czasu w przypadku analogowego materialu?

 

Zapisuje się czas włączenia nagrywania z dokładnością do sekundy. Niektóre magnetowidy mają zegar czasu rzeczywistego i wtedy można na taśmie nagrać przez chwilę wskazania takiego zegara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku w Łodzi była by mozliwość!

Magnetowid mam jeden wolny (bardzo wysokiej klasy - wymaga malej naprawy), miejsce idealne jak na bliskośc miasta (moja stacja - gwiazdy w przecietna noc 5 mag.), obiektyw mam...musiał bym skombinować kamerę! Pomysł mi się podoba, jednak z kamerą może być na razie problem finansowy. Ale jak bedę miał tylko okazję i możliwośc możesz na mnie liczyć. Ba podpiął bym do tego stary inserter czasu DCF 77 (o ile o sie może przydać).

Napisz jaką bys polecał kamerę ??

 

No to super! Łódź jak widać to ważne miejsce na naszej mapie, bo świetnie będzie Ci się współpracowało zarówno z Warszawą jak i Poznaniem i Toruniem. Jaki masz obiektyw? Dobrą kamerę Mintrona można kupić za

około 500 zł. Ewentualnie jak sponsor nam dopisze, to przekażemy ją bezpłatnie. Jedyny problem to redukcja

danych. Musialbys miec spory zapas kaset, bo redukowane one moga byc tylko przy uzyciu karty Matrox

Meteor II, ktora kosztuje nowa okolo 600 Euro. Uzywana na e-bayu mozna kupic za okolo 200 Euro. Kasety

musialbys przynajmniej do czasu, w ktorym nie skombinujemy dla Ciebie Matroxa, podsylac nam do redukcji.

 

Arek

 

[ Add: Wto Kwi 20, 2004 9:26 ]

Szkoda, ze ta warszawa taka obstawiona, bo sam bym sie wlaczyl do tego projektu :(.

Wlasnie - jak jest z okresleniem czasu w przypadku analogowego materialu?

 

Jesion nic straconego. Zamiast obiektywu 4mm damy Ci 8mm, bedziesz mial mniejsze pole, wiekszy zasieg

i bedziesz lapal slabsze zjawiska, do ktorych duza baza nie jest potrzebna. Te 40 km jakie z grubsza dzieli

Warszawe od Ostrowika czy Zlotoklosu czy tez Nowego Dworu juz wystarczy. Poza tym z roznych przyczyn

niektore stacje mogą w danym dniu nie pracowac, wiec Twoja moze wtedy przejac obowiazki.

 

Możesz wpaść na dniach do Ostrowika? Będziemy tam siedzieć do końca tygodnia więc obgadalibyśmy sprawę

dokładnie i zobaczyłbyś jak działa cały system kamer ostrowickich.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw wypożyczył bym z planetarium tam tego jest wiele. Musiał bym zobaczyć. Co do karty to na razie nie kupię czegoś takiego. Kasety no cóż coś za coś. Będę miał współpracowniczkę - Kamilę Glinkowską więc może będziemy się dzielić kosztami. Na razie projekt mi sie podoba...zawsze lubiłem "latające gwiazdy" ale wizualne obserwacje mnie nużyły...a to mi sie podoba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw wypożyczył bym z planetarium tam tego jest wiele. Musiał bym zobaczyć. Co do karty to na razie nie kupię czegoś takiego. Kasety no cóż coś za coś. Będę miał współpracowniczkę - Kamilę Glinkowską więc może będziemy się dzielić kosztami. Na razie projekt mi sie podoba...zawsze lubiłem "latające gwiazdy" ale wizualne obserwacje mnie nużyły...a to mi sie podoba!

 

Najlepsze są obiektywy Erniteca, Siemensa i Computara. Do naszych celow najlepiej się nadają de to przetworników 1/3 cala i parametrach 1.2/4mm. Taki obiektyw to koszt niecalych 200 zl. Tak jak mowie,

konczymy dogadywac sie ze sponsorem i jakbyscie chcieli na powaznie sie wlaczyc, to pewnie cos sie

da przekazac Wam bezplatnie.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miał by ten projekt ruszyć to na 100% aparatura znalazła by się u mnie w domu. W planetarium nie miał by kto na stałe tego pilnować. No i u mnie lepsze niebo... .

Jesli by się udało z kamerą to by na pewno ułatwiło zadanie. Zostało by tylko naprawić video (nie chce samo oddać kasety - trzeba je rozbierać i wyciągać kasetę od góry). Jest grupa ludzi, którzy zawsze chćetnie mi pomogą. Jeśli chodzi o niebo to prawie we wszystkich kierunkach mam czysty horyzont tylko na wschodzie jest dom. Ale można własnie na tym domu by się zainstalowało kamerę...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle kamera(y) musi byc tak zainstalowana aby była możliwośc zasłonięcia jej na dzień tak aby słońce nie spaliło przetwornika. Można zastosować automat zamykający ale to są następne koszty. W Twoim przypadku na dzień dzisiejszy idealną bazą do pracy był by Ostrowik(Warszawa) ewentualnie Poznań. W przypadku Ostrowika(Warszawa) masz go na północnym wschodzie w lecie pobudka o 4 rano w celu zakrycia kamery. :D . Jeżeli wejdziesz w projekt to możesz pracować takze z bazą Poznań moja kamera jest ustawiona w Twoim kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla promieni słonecznych jest obojetne czy system działa czy nie. Obiektyw jest otwarty na full i słońce będzie się ogniskowało na przetworniku obiektyw musi byc zasłoniety na dzień. Teoretycznie można by użyć obiektywów z utomatyczną przysłoną ale i tak w większości modeli przysłona nie domyka sie do końca i trzeba by zasłaniać obiektyw. O tym, że obiektyw z automatyką przysłony jest droższy nie wspominam. W przypadku jednej kamery było by to rozwiązanie tańsze w przypadku zespołu kamer 3-4 tańszy jest osobny mechanizm zamykający. Ja taki mam więc docelowo sprawa jest rozwiazana zobaczymy jak bedzie się sprawował w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku, czy taka stacja ma sens w mieście? Mieszkam na 3-cim, ostatnim pietrze bloku na zalesionym osiedlu, powyżej poziomu ulicznych latarń, choć oczywiście LP jest spory, boć to środek miasta. W dobrych warunkach niebo jest dość ciemne, widac gołym okiem Plejady i okolice M42. Skrzynkę z zestawem mógłbym umieścić na balkonie tuż pod krawędzią dachu lub nawet wysuwac ją na pantografie albo co -wtedy miałbym 360st. w azymucie, w kilku tylko miejscach przesłonięte koronami kilku zaledwie drzew znaczaco wyższych niż mój blok. Czy to ma sens? Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesion jedź do Ostrowika. Warto !

 

Wczoraj tam byłem korzystając z zaproszenia Arka. Muszę powiedzieć, że spodobały mi się obserwacje bolidów kamerką przemysłową z zapisem meteorów na kompa w czasie rzeczywistym dzięki softowi MetRec.

Teraz trzeba zbierać kase na matroxa !

 

PS. Podziękowania dla Arka i całej załogi Ostrowika :salu:

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich warunkach, to chyba musiałaby to być stacja fotograficzna, nie mam niestety kompa w domu ani video. Ciekaw jestem, jakie byłyby koszty eksploatacji, gdyby to robić na kliszach. Rozumiem, że trzeba by umieścić pod obrotowym shutterem 1 lub więcej [można stopniowo rozbudowywać] aparatów z szerokokątnym obiektywem i automatycznie co jakiś czas robić długoczasową ekspozycję, przesuw klatki i apiat'. Ile by to wyszło klatek przez noc? Jakich filmów trzeba by używać? W warunkach miejskich musiałbym się pewnie nastawić na łapanie tych jasniejszych zjawisk, używając niezbyt czułego filmu. Taka stacja pełniłaby funkcję pomocniczą, tzn. w przypadku wyłapania przez inne stacje interesującego zjawiska robiłoby sie odbitki z "moich" kamer i wtedy miałoby się dodatkowy punkt odniesienia przy analizie trajektorii. Gdzie znajdę bliżesze dane nt. technicznego funkcjonowania -rodzaj filmu i jego zużycie, optymalny kąt widzenia, pod jakim kątem elewacji skierować obiektyw [azymut trzeba by ustalić w nawiazaniu do innych stacji w pobliżu]. Jak duży jest średnio obszar, na którym różni obserwatorzy moga zarejestrować ten sam bolid? -chodzi o rząd wielkości. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Bez specjalnych zabiegów związanych z wysuwaniem aparatury za krawędź dachu mam do dyspozycji z balkonu cały sektor południowy, ale raczej conajmniej 25-30st. nad horyzontem ze względu na inne budynki [ich światła] i drzewa.

 

[ Add: 23 Kwi 2004 11:51 ]

To znów ja Na pare pytań już sobie odpowiedziałem, przejrzałem tekst o foto obserwacjach na stronie PKiM. Przyszło mi do głowy parę idei. W zasadzie koszt takie stacji foto to głownie koszt body lustrzanki + obiektyw szerokokątny. A gdyby tak... chodzi mi o wykorzystanie [po niezbędnej adaptacji, szerzej o tym niżej] tzw. idioten kamery, czyli kompakta analogowego. Można je teraz kupić za grosze dzięki inwazji cyfrówek. Oczywiście wymagałoby to istotnej ingerencji w zasilanie i sterowanie elektorniki, ale sam aparat odpowiedniej klasy mozna w tej chwili dostać niemal za grosze. Chodzi o te z obiektywem 28-35mm. Jak rozumiem, muszą mieć światłosiłę lepsza niż F/3 -jest to problem, bo na ogół te kompakciki maja dość małe, a więc ciemne obiektywy. Ale chyba znalazłoby się coś rzedu F/2.8. Sprawa druga, to czy modele focus free nadawałyby się do naszych celów? Może być problem, gdyż głębię ostrości uzyskują one m. in. dzięki małej światłosile, musiałbym sprawdzić dane w starym katalogu. Jeśli ta opcja odpada, to zostaje inne rozwiązanie: niektóre kompakty mają tryb wyłączonego autofocusa z ustawieniem na nieskończoność -to by chyba było to. Zostaja wreszcie dwie ostatnie kwestie, tzn. obsługa migawki i zasilanie -kompakty nie maja czasów B, na bateriach też nie pociagniemy. W przypadku stacji domowej [balkonowej] sprawę rozwiązuje zasilacz z kablem, poważniejszym problemem jest przeróbka układu sterowania, by móc podtrzymać odpowiednio długo migawkę i właczyć zdalnie przewinięcie następnej klatki. Może wystarczy podpiąć sie ze sterowaniem w odpowiedni obwód na płytce z elektroniką kamery? Czy jest tu ktoś, kto zna się na konstrukcji tych aparacików i jest w stanie określić, czy taka przeróbka jest możliwa? {szczególy pewnie znają w serwisach sprzetu foto] Arku, jak długie czasy ekspozycji są wykorzystywane i ile klatek idzie na określona liczbę godzin? Jeśli to co napisałem wyżej jest technicznie wykonalne, to może to będzie konkurencyjne wobec lustrzanek, bo i tak jakies sterowanie do naszej stacji chyba musimy robić, żeby sama robiła zdjęcia... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie optymalnym sprzetem na początek jest Praktica L + Pentacon 2.8/29. Jak się dobrze zakręcisz,

to taki zestaw będzie kosztował cię 200-250 zł. Do tego trzeba zbudować shutter. Koledzy własnie pracują nad dwoma takimi. Składa się to ze skrzyni od licznika gazowego, w której jest miejsce na 2-3 aparaty. W otwieranej klapie jest wycięty otwór, a pod nią podczepione jest śmigło shuttera. Do tego trzeba durzucić miernik częstości shuterra z wyświetlaczem. To w sumie koszt kolejnych 300-400 zł.

 

Jeśli chodzi o filmy fotograficzne na miasto to 200 ASA w zupełności wystarczy. Trzeba je potem wywołać

i zeskanować. Mu kupimy skaner negatywowy, bo koszt zeskanowania jednej kliszy to 10 zł i się zupełnie

nie opłaca. Klisze więc podrzucałbyś nam.

 

Opcje są więc takie:

 

1) sam budujesz shutter

2) umawiamy się na jakieś spotkanie żebyś zobaczył nasz sprzęt w akcji i miał lepsze wyobrażenie jak taki

shutter sobie zrobić

3) my budujemy Ci shutter

 

Trzeba jeszcze jakoś rozwiązać sprawę finansów, bo my od biedy (przy pomocy środków z KBN i sponsora) możemy przeznaczyć coś na sprzęt dla Ciebie. No ale to by wiązało się z tym, że musiałbyś w miarę regularnie prowadzić obserwajce. KBN jest pod tym względem nieubłaganu (i słusznie) - nie ma wyników, nie

ma kasy.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.K. Arku, jako były pracownik było nie było Fizyki Doświadczalnej :wink: coś tam kiedyś kleciłem, więc ze zrobieniem shuttera sobie poradzę, jakby co. Chociaz w domu warunki warsztatowe mam kiepskie, ale może w krytycznych momentach pomoga znajomi, choćby pożyczając lutownicę :wink: . Jaka musi byc dokładność [stabilność częstotliwości] pracy shuttera? Nie jestem mocny w elektronice, ale prosty stabilizator prędkości obrotowej silnika DC byłbym w stanie zrobić. Sprawdziłem, na razie pobieżnie, ten swój pomysł z rozbiórką kompaktów -raczej nic z tego, znalazłem tylko jeden model z F/<3, i to wcale nie najtańszy. Kwestie przeróbki sterowania też są poza moim horyzontem, musiałby się spec z serwisu foto znający się na elektronice wypowiedzieć, czy to w ogóle jest realne. Zostaje więc tak jak radzisz opcja tanich lustrzanek manualnych, przy kupnie na giełdzie lub w komisie powinno się udac zbić koszty. Natomiast ineresują mnie inne szczegóły techniczne, jak czasy ekspozycji, jak czesto zmieniane sa klatki itd., bo to rzutuje np. na kwestie wykonania sterowania/napędu migawki [czasy B, ale trzeba ją jakoś otwierać i zamykać, jeśli ekspozycje maja być automatycznie powtarzane co jakiś czas] czy przesuwu filmu [jakieś silniczki, elektromagnesy z kotwiczką-zaleznie od konstrukcji aparatu]. To nie jest jakaś wielka filozofia, da się na pewno zrobić w warunkach domowych, tylko muszę mieć pojęcie nt. parametrów, które mam uzyskać, zanim wymyślę/zaadaptuję konkretne rozwiązania. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Rozumiem, że w opcji foto nie bardzo można będzie określać dokladny czas wystąpienia zjawiska, więc odpadnie powazny problem synchronizacji czasu - można by tylko użyć jakiegokolwiek zegara do określenia startu rejestracji, a moment wystąpienia zjawiska byłby znany z dokladnościa do częstości zmiany klatek filmu -to pozwalałoby zidentyfikować meteory zarejestrowane przez inne stacje z ciagłą rejestracją czasu. Dobrze myślę?

Tak w ogóle, to miło byłoby wreszcie zrobic cos pożytecznego dla innych. Wizualne obserwacje odpadają, nie mam tyle samozaparcia by liczyć meteory po nocy, z oglądanych komet tylko parę razy próbowałem wyznaczyc jasność -kompletna porażka, więc wróciłem do "oglądactwa pospolitego". Ten pomysł z autorejestracją jest niezbyt skomplikowany technicznie, a niezbyt upierdliwe gmeranie w aparaturze zawsze lubiłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie masz tam tło nieba, ale wydaje mi się, że przy 200 ASA i obiektywie 2.8/29 ekspozycje moga byc na poziomie

20 minut. Trzeba tylko zrobic smiglo shuttera o ramionach o rozwarciu 120 stopni. To pozwala wydluzac czas

ekspozycji, bo obiektyw przez wieksza czesc czasu jest zasloniety.

 

Shuter powinien miec czestosc na poziomie 5-15 Hz czyli generowac 10-30 przecięć trasy zjawiska na sekundę. Stabilnośc powinna być dobra, tak aby częsctoś była stała i wyznaczona z dokładnością wyraźnie lepszą niż 0.1 Hz.

 

jak będziesz chcial licytować jakies obiektywy na allegro, to daj zawczasu znac, bo my tez licytujemy

kilka i glupio byloby abysmy sobie podbijali cenę :) Rozmawiałem z chlopakami i mysle, że jak na razie

mozemy Ci przekazać jednego Pentacona. Zaczynaj więc poważnie myśleć o shutterze :)

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.