Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - jaki?


tol412

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nadszedł ten moment, by wejść w niebo "trochę głębiej" i na większym powiększeniu. Aktualny sprzęt, to popularna "Lidletka" , ale już nie jest wystarczająca :-)

 

Otóż:

Kwota: na sprzęt mogę wydać do 600zł

Warunki obserwacyjne: 2 balkony na zachód i wschód - stara kamienica, 2-gie piętro, miasto w miarę zaświetlone

Obserwacja: księżyc, planetki, czasem jakiś samolot na przelotówce , sporadycznie chciałbym podpinać lustrzankę np. na fotkę księżyca ewentualnie samolocik lub coś naziemnego.

 

Mobilność: jak najbardziej by się przydała, wrzucić do samochodu telep i pod ciemne niebo czasem zajrzeć ;-)

 

Myślałem nad: Sky Watcher 80/400 - jednak chyba ma za małego "powera".

Sky Watcher 90/900 Az3 - pomimo długiej lufy, na balkonie się zmieści spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nadszedł ten moment, by wejść w niebo "trochę głębiej" i na większym powiększeniu. Aktualny sprzęt, to popularna "Lidletka" , ale już nie jest wystarczająca :-)

 

Otóż:

Kwota: na sprzęt mogę wydać do 600zł

Warunki obserwacyjne: 2 balkony na zachód i wschód - stara kamienica, 2-gie piętro, miasto w miarę zaświetlone

Obserwacja: księżyc, planetki, czasem jakiś samolot na przelotówce , sporadycznie chciałbym podpinać lustrzankę np. na fotkę księżyca ewentualnie samolocik lub coś naziemnego.

 

Mobilność: jak najbardziej by się przydała, wrzucić do samochodu telep i pod ciemne niebo czasem zajrzeć ;-)

 

Myślałem nad: Sky Watcher 80/400 - jednak chyba ma za małego "powera".

Sky Watcher 90/900 Az3 - pomimo długiej lufy, na balkonie się zmieści spokojnie.

Ten ostatni będzie dobry w tej kwocie. DSy wprawdzie nie powalą cię na kolana ale tu trzeba by zwiększyć aperturę przynajmniej dwukrotnie na co w tej kwocie nawet biorąc pod uwagę sprzęt używany praktycznie nie masz szansy. To dobry teleskop do nauki do tego pokazujący całkiem sporo. Miałem takiego i uważam że dla początkującego który jeszcze nie bardzo wie co i jak z teleskopem to racjonalny a więc i nie za drogi wybór. Tym bardziej na balkon na ktorym używanie dobsona jest niezbyt wygodne. Swój wprawdzie sprzedałem ale nie żałuję żadnej spędzonej z nim chwili. Dzięki niemu wiem juz mniej więcej na czym polega to hobby co dla posiadacza lornetki nie jest oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne chciałeś powiedzieć "dla posiadacza lidletki", czyż nie? :ph34r:

:). Tak mniej więcej tyle że ja przed lidletką miałem celestrona z zoomem. To dopiero było byle co. Wracając jednak do tematu, był taki okres w którym byłem gotów zainwestować w dobry jakościowo sprzęt. Mógłbym wylieasingować teleskop z wyposażeniem nawet i za 100 tyś, choć oczywiście byłem daleki od takiej kwoty. Problemem cały czas pozostawało jaki, bo nigdy z teleskopami się nie zetknąłem poza jakimś zupełnie okazjonalnym spojrzeniem przez syntę 8 czy coś tam. Nie wiedziałem nic o logistyce obserwacji, o tym co przez jaki telep zobaczę itp. Jak każdy raczkujący. Po rozterkach dosyć długo trwających doszedłem do wniosku że najpierw na możliwie najtańszym teleskopie sprawdzę jak to sie je i czy wogóle spodoba mi sie taka zabawa. Ten refraktorek 90/900 na AZ3 okazał się idealny do zbierania doświadczeń. Wiem jakich obrazów można się spodziewać po było nie było budżetowych teleskopach, jak to jest siedzieć do późna w nocy, jaką frajdę daje samo poznawanie nieba czy odszukanie jakiegoś obiektu. Refraktorek sprzedałem, wiem że lidletka na razie wystarczy mi do obserwacji mimo swoich niewątpliwych wad. Wiem że jak już wybuduję dom (obserwacje z balkonu to namiastka) to kupię katadioptryka, niekoniecznie bardzo dużego (dzięki Papatek) plus lornetę najwiekszą na jaką będę sobie mógł pozwolić. R90/900 jest moim zdaniem idealny do nauki dla kogoś kto przygodę z astronomią zaczyna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za info ;-) Wyszło na 90/900 , która właśnie leży mi już w domu gotowa do złożenia ;-) Wstępnie wygląda to wszystko porządnie. Jak będzie w praktyce - zobaczymy. AZ3 może nie jest szczytem marzeń, ale jest dość ciężki i wygląda stabilnie, a tuba jest dość lekka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz po prostu 2 śrub i docisku ze sprężyną? Wtedy wkręcasz tyle, żeby skolimować szukać z teleskopem, a luz niewielki ale jednak zawsze zostanie na tej sprężynie.

 

Tak, dokładnie mam 2 śruby + docisk. Wkręcamy tyle, aż skolimuję, ale luz nadal duży. Tak czy inaczej jutro spróbuję powalczyć z tym metodą prób i błędów...a nuż się uda. Dzięki za porady.

Edytowane przez tol412
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.