Skocz do zawartości

Pentax K-5 i Pentax O-GPS1


Drobiu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. To jest moja pierwsza wizyta i pierwszy post na tym forum.

Interesuję się fotografią, a astrofotografię traktuję na razie jako ciekawostkę i być może w przyszłości nadrobię brakującą wiedzę. Nie ukrywam, że liczę na pomoc życzliwych pasjonatów na astropolis.pl

Do rzeczy.

Jestem użytkownikiem aparatu cyfrowego Pentax K-5, który współpracuje z odbiornikiem Pentax O-GPS1. GPS posiada wbudowaną funkcję Astrotracer (steruje matrycą w korpusie).

Jestem zaledwie po pierwszej nocnej próbie tego zestawu i ciekawy jestem, czy ktoś jeszcze używa podobnego sprzętu.

Czytając pokrewne zapytanie o Pentaxa K-r wnioskuję, że z różnych powodów ten aparat (ta marka?) nie jest polecany do astrofoto.

Niemniej chętnie dowiem się czegoś istotnego, co pomoże mi wycisnąć z takiego, a nie innego aparatu maksimum możliwości (zakup kolejnej lustrzanki w najbliższym czasie nie wchodzi w rachubę).

 

I teraz pewnie popełnię grzech śmiertelny, bo zadam kolejne pytanie nie z tego działu. Proszę o wyrozumiałość i ew. wskazówkę, gdzie znajdę odpowiedź.

Po zrobieniu zdjęcia (niestety, jestem na razie laikiem i przyjąłem taką kolejność) chciałbym rozpoznać, co tak naprawdę udało mi się utrwalić.

Jakie źródło polecacie? Próbowałem zestawić wykonaną fotografię nieba z obazem z Google Earth, ale nakładanie obrazów póki co nie jest dla mnie łatwe.

Pozdrawiam

 

post-21535-0-93795500-1335282915_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym rozpoznać, co tak naprawdę udało mi się utrwalić

 

 

Cześć,

 

 

Jaką ogniskową miał obiektyw, w którym kierunku (geograficznym) robiłeś tę fotke i kiedy (data, czas). Mając te informacje nie powinno być problemu z odpowiedzią bardziej konkretną niż to, że widać tam gwiazdy i ślad jakiegoś satelity.

 

 

 

Ps. Jaki to czas naświetlania?

 

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zrobieniu zdjęcia (niestety, jestem na razie laikiem i przyjąłem taką kolejność) chciałbym rozpoznać, co tak naprawdę udało mi się utrwalić.

Jakie źródło polecacie? Próbowałem zestawić wykonaną fotografię nieba z obazem z Google Earth, ale nakładanie obrazów póki co nie jest dla mnie łatwe.

 

Polecam informacje EXIF zdjęcia. Znajdują się tam wszelkie niezbędne informacje (widzę że brakuje tylko danych o wysokości nad horyzontem).

 

exif.png

 

Do weryfikacji tego co się znalazło na zdjęciu będą potrzebne takie dane:

- ogniskowa obiektywu - należy przeliczyć na pole widzenia,

- wsp. miejsca wykonania zdjęcia,

- czas,

- azymut (GPS Image Direction),

 

oraz jakiś komputerowy atlas nieba - polecam Stellarium.

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to Cefeusz i Mała Niedźwiedzica, a najjaśniejsza gwiazdka to Polarna

a O-GPS1 przyda się bardziej do lokalizacji miejsca zdrobienia zdjęcia a nie pozycji obiektów na niebie ;)

pozdrowienia

 

Dzięki. Zainstalowałem Stellarium i z niemałym mozołem udało mi się zaznaczyć Małą Niedźwiedzicę i Cefeusza oraz fragmenty Smoka, Żyrafy i Kasjopei.

Niestety, z przeliczeniem ogniskowej obiektywu na pole widzenia sam sobie nie poradzę.

Współrzędne zdjęcia zapisane w EXIF potrafię odczytać, ale Stellarium nie przyjmuje jednej z tych wartości.

Byłbym wdzięczny za możliwość zadania paru pytań na Skype.

Widzę, że mam sporo podstawowych braków, ale ponieważ te obserwacje zaczynają mi się podobać, więc nie obawiam się na początku ośmieszyć.

Mam nadzieję, że z czasem co raz rzadziej.

 

post-21535-0-39339800-1335307822_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Zainstalowałem Stellarium i z niemałym mozołem udało mi się zaznaczyć Małą Niedźwiedzicę i Cefeusza oraz fragmenty Smoka, Żyrafy i Kasjopei.

Niestety, z przeliczeniem ogniskowej obiektywu na pole widzenia sam sobie nie poradzę.

Współrzędne zdjęcia zapisane w EXIF potrafię odczytać, ale Stellarium nie przyjmuje jednej z tych wartości.

Byłbym wdzięczny za możliwość zadania paru pytań na Skype.

Widzę, że mam sporo podstawowych braków, ale ponieważ te obserwacje zaczynają mi się podobać, więc nie obawiam się na początku ośmieszyć.

Mam nadzieję, że z czasem co raz rzadziej.

 

post-21535-0-39339800-1335307822_thumb.jpg

 

K-5 ma matryce APS-c 1.5x mnożnik w stosunku do FF, w exifie ci podaje 19mm z ekwiwalentem 28mm na ff, przy 16.1Mpix matryca ma o ile się nie mylę 4.8um/pixel co przy 19mm daje 74.5x47,34 stopnia i 52,1"/pixel rozdzielczość.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] przy 16.1Mpix matryca ma o ile się nie mylę 4.8um/pixel co przy 19mm daje 74.5x47,34 stopnia i 52,1"/pixel rozdzielczość.

Pozdrawiam

 

Dzięki, bo to są bezcenne wskazówki.

Niestety, tego fragmentu nadal nie rozumiem.

Co to jest 4.8 um/pixel i skąd można pobrać taki parametr także dla innych matryc?

Jak się wylicza pole widzenia w stopniach i rozdzielczość "/pixel

Sporo tego, ale może odpowiedź przyda się nie tylko mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.