Skocz do zawartości

Teleskop rotacyjny


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Nawiązując do wątku pod tytułem 'Ufundujmy teleskop':

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3808

chcemy, jako Rada forum, podjąć temat i nadać mu realną formę. Postanowiliśmy ustanowić instytucję o nazwie 'Teleskop rotacyjny'. Mówiąc wprost sfinansujemy zakup niewielkiego teleskopu z przeznaczeniem do współużytkowania przez członków naszego forum.

Mam nadzieję, że temat ten zainteresuje tych kolegów, którzy z różnych przyczyn nie mają na razie teleskopu i tą drogą mieliby możliwość kontaktu z praktyką astronomiczną.

Proszę traktować podane tu informacje jako wstępne bo większość ustaleń w tej sprawie jest jeszcze w toku.

Zacznę omawiać temat od sprzętu jaki wchodzi w rachubę. Chcemy aby był to teleskop zwierciadlany o średnicy 120-150mm na montażu dobsona z kompletem 2-3 okularów. Teleskop nie może być zbyt wielki bo pojawią się istotne problemy logistyczne przy wzajemnym przekazywaniu sobie sprzętu, nie stać nas też chyba będzie na montaż paralaktyczny i dodatkowe wodotryski.

Sprzęt będzie w posiadaniu kolejnego użytkownika przez 1-2 miesięcy i w takich cyklach będzie zmieniał właściciela.

Prawo do użytkownia teleskopu będą mieli członkowie naszego forum spełniający podstawowe kryteria, z których część wymieniam tu niekoniecznie w kolejności ważności:

- brak własnego teleskopu

- wiek zainteresowanego

- kolejność zgłoszenia do programu 'Teleskop rotacyjny'

- aktywność na forum

- rekomendacje innych kolegów

- osiągnięcia

Teleskop będzie użytkowany bezpłatnie, jedyne koszty jakie poniesie zainteresowany to koszt przesyłki teleskopu do niego od poprzednika. Sądzę, że dobrą praktyką będzie po zakończeniu użytkownia wystwienie własnej recenzji/ sprawozdania z udziału w programie.

Zapewne będziemy chcieli wprowadzić jakąś formę zabezpieczenia tej wspólnej własności ale nie będzie miała ona charakteru materialnego (w żywej gotówce) bo cała idea straci sens. Na razie przychodzi mi do głowy forma poręczenia przez innych kolegów lub też weksel. Musimy mieć bowiem pewność, że teleskop nie ugrzęźnie gdzieś na dłużej.

Osoby niepełnoletnie będą oczywiście musiały mieć zgodę rodziców na użytkownie teleskopu ewentualnie na podjęcie zobowiązania gwarancyjnego.

Każdy z użytkowników teleskopu będzie zobowiązany do prawidłowego korzystania z niego ale mamy świadomość, że częsta zmiana właściciela nie będzie korzystnie wpływać na jego stan w związku z tym liczymy się także z koniecznymi kosztami dodatkowymi jakie w trakcie użytkownia mogą się pojawić (drobne naprawy, kolimacja itp.).

Na koniec zostawiam najtrudniejszy temat a mianowicie kolejność w jakiej teleskop będzie trafiał do zainteresowanych. Najbardziej naturalne wydaje mi się, aby ta kolejność ustalana była na drodze wzajemnego uzgodnienia pomiędzy zainteresowanymi kolegami. Zapewne bedą i takie sytuacje, że zmieniać się będzie ona w sposób naturalny (np. ktoś w międzyczasie kupi sobie teleskop i zwolni miejsce w programie).

Na razie proszę zainteresowanych tematem o ocenę pomysłu, i konstruktywne wnioski głównie w sprawie długości okresu posiadania teleskopu przez kolejnego użytkownika oraz kolejności w dostepie do niego. Warto też chyba otworzyć listę chętnych do wzięcia udziału w programie 'Teleskop rotacyjny'. Aby nie było zamieszania w tym miejscu proszę o kierowanie zgłoszeń do programu bezpośrednio do mnie na mój adres na forum.

W ciągu kilku najbliższych dni wyjaśni się jaki teleskop będziemy mieć do dyspozycji oraz kiedy program ruszy. Ja mam nadzieję, że będzie to niebawem.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak. :)

 

 

Pomysł jest naprawde dobry. Możecie liczyc na moją wpłate pienieżna na teleskop nie jestem multimiliarderem :) ale z chęcią pomoge.

 

Obiawiam sie tylko troche tego transportu bo głowne zwierciadło latwo jest poluzowac w czasie transportu np przez kuriera czy poczte polską. Niestety sam tego doświadczyłem jak wiozlem swoj teleskop. ALE POMYSŁ SUPER.

 

Z Drugiej storny chciałem zaproponowac ze może lepiej teleskop umieścic w konkretnym miejscu i udostepniać go innym osobom!!. A nawet sam jestem w stanie udostepnic swoj teleskop 150/1420/Dobson dla tych co go nie mają oczywiście w granicach rozsądku. Mieszkam w Warszawie ale na lato wyjeżdzam na działke tak wiec w lato dostep byłby ograniczony.

 

Byc moze moj pomysł nie jest najleprzy ale mam dobre intencje pomimo ze jestem amatorem .

 

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kase juz odlozylem... jednak jestem za refraktorem, ze wzgledu na czulosc optyki reflektora. Moze male ATM, sa do sciagniecia z USA niedrogie obiektywy semi-apo 102mm w oprawie, Janusz_P jak sadze jest w stanie dorobic do tego niedrogo tubus. Prosty montaz azymutalny wystarczy na poczatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu " filozofować " ?! Róbmy to ! Sam deklaruję składkę pienieżną, chociaż wg kryteriów wym. wyżej raczej nie mam wielkich szans na " dopchanie się " do owego teleskopu przez najbliższe kilka lat :lol: Fajnie, że ktoś chce się zająć takim tematem :Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolegom deklarującym chęć materialnego wsparcia tej inicjatywy. To bardzo budująca postawa. Rada zdecydowała sfinansować teleskop własnym sposobem ale nie wykluczone, że dodatkowe wsparcie pozwoli na zakup np. bogatszego wyposażenia urządzenia. W tej sprawie będę się z Wami kontaktował już na drodze bezpośredniej.

Zachęcam zainteresowanych do podjęcia dyskusji na temat zasad działania instytucji 'Teleskopu rotacyjnego'. Na początek chodzi głównie o czas użytkownia oraz ustalenie ilości i kolejności udziału w programie. Zachęcam tym bardziej, że na razie wygląda na to, że nieśmiałość paraliżuje chyba chętnych. Czekam też na inne uwagi związane z tym tematem.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy taki pomysł teleskopu rotacyjnego wogóle wypali.

W polskich realiach, to chyba raczej mało prawdopodobne. Nikt nikogo nie szanuje, a co za tym idzie nie szanuje też cudzych rzeczy. Taki teleskop "społeczny" szybko zostanie skatowany.

 

Lepiej już ufundować komuś na stałe sprzęt.

 

Myślę że zamiast teleskopu rotacyjnego lepszym rozwiązaniem jest nawiązywanie nowych znajomości z kolegami mającymi teleskopy. W ten sposób chętny najlepiej będzie mógł korzystać ze sprzętu, no wiele się nauczy pod okiem doświadczonego obserwatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja patrzę na ten pomysł raczej sceptycznie. Pomyślcie - jak ta idea dojdzie do skutku, to natychmiast forum zostanie zalane nowymi "miłośnikami nocnego nieba", których jedynym celem będzie zdobycie teleskopu. Każdy nowy będzie sądził, że "po co zgłębiać powoli wiedzę o astro, przecież na astroforum.org mogę mieć telepa od zaraz", tak więc dostając sprzęt o którym nic nie wie tylko się zniechęci. Jak sprawdzicie czy osoba do której idzie teleskop wogóle interesuje się astronomią? W całym necie będą krążyć newsy typu - "na astroforum.org dają teleskop!" Po pewnym czasie zrobi się z tego wielki bałagan i teleskop gdzieś przepadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Wasze obawy i uwagi co do ryzyka owej inicjatywy są słuszne, ale ja mam nadzieję - a nawet jestem pewny - że mimo wszystko teleskop będzie trafiał zawsze w " dobre ręce ". Przecież o pożyczeniu teleskopu można np. decydować po słownym poręczeniu kogoś z naszego grona, że ta osoba jest " wiarygodna " i nie powinno się nic stać złego ze sprzętem. Wiem, co myślicie o " słownym poręczeniu " :twisted: i ile ono jest warte, ale ... może spróbujmy. Jeżeli teleskop " przepadnie " po kilku pożyczeniach, to trudno; widocznie nie można w ogóle ludzim ufać. Ewentualnie potraktujemy to jako koszt uzyskania jakiejś wiedzy o charakterze niektórych ludzi :)

Można też spróbować wypożyczać teleskop po wpłaceniu jakiejś kaucji ( później zwracanej ), ale to już za dużo " adminstarcyjnej " mitręgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szukajmy w sprawie od początku wad, choć świadomość trudności jakie wiążą się z pomysłem też jest istotna. Liczymy się z tym, że teleskop będzie znacznie bardziej narażony na uszkodzenia i konieczność regulacji niż sprzęt własny. To naturalne ryzyko czego mamy świadomość. Teleskop nie będzie mógł też zaginąć, ot tak sobie, bo pilnować go będą kolejni zainteresowani wspomagani zabezpieczeniem w formie poręczenia lub innego rodzaju gwarancji niematerialnej. Zakładamy dobrą wolę każdego, kto przystąpi do programu.

Podejdźmy do sprawy szukając w niej pozytywów. Będzie można zapoznać się ze sprzętem praktycznie, na pewno poprawi się praktyczna znajomość nieba użytkownika sprzętu, w końcu taki użytkownik zapozna się ze sprzętem konkretnego producenta co może pomóc w podjęciu decyzji o przyszłym zakupie.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bardzo ciekawy. Nie bądźmy marudami zakładającymi, że "na pewno się nie uda". Jak ktoś nie będzie chciał przystąpić do programu, to nie przystąpi. Sądzę, że prześledzenie drogi teleskopu będzie prostą sprawą. Nikomu anonimowemu nie będzie przecież wypożyczony. Tak przynajmniej rozumiem ideę pomysłu. Jestem za!!!

A ponieważ nie ma chętnych, to zgłaszam jako pierwszy swój akces do korzystania z teleskopu. Chyba, że wiek już nie ten... :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja się nieco rozchodzi na boki, więc dla przypomnienia:

 

- teleskop zostanie sfinansowany przez Radę forum w wersji 130-150mm Newton na montażu dobsona,

- nie ma żadnych warunków wstępnych do przystąpienia chętnych do programu pod warunkiem akceptacji przyjętych założeń dotyczących użytkowania ( w skrócie: teleskop używany jest w zamkniętym okresie czasu, użytkownik dba o niego jak o swój własny, ponosi koszt dostarczenia teleskopu do niego od poprzednika (chyba 30-50 PLN) oraz zapewnia jakieś zabezpieczenie w formie poręczenia np. członka Rady lub innych kolegów albo w formie weksla)

- kolejność użytkowania ustalona zostaje w ramach wzajemnych uzgodnień pomiędzy zaintresowanymi w kontekście kolejności zgłoszenia, wieku chętnego, osiągnięć, ewentulanie innych kryteriów.

 

Na razie jest tylko jeden chętny, poczekajmy zatem do połowy maja na ostateczną decyzję w sprawie uruchomienia projektu.

 

Pozdrawiam

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem chętny jako 2 -gi na ten teleskop.

Chętnie użyję go do pokazów przez jeden z miesięcy - popularyzacja w Pile.

Chba najlepszy będzie dobson z lusterkiem co najmniej 150 mm.

Może byc tania wersja zrobiona przez Janusza P. i ewentualnie go-to w przyszłości od Leszka J.

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł teleskopu rotacyjnego jest świetny ale .... ze względu na "nieobliczlne" firmy kurierskie (potrafią zniszczyć nawet materiały budowlane) uważem iż powinien on zmieniać użytkownika w określonym regionie kraju a odbiór powinien być osobisty (docelowo kilka teleskopów w różnych częściach kraju) i być na stanie jednej osoby która go wydaje i odbiera (sprawdzając każdorazowo sprzęt) osobom najbliżej mieszkającym.

Uważam iż na początek może to być teleskop używany jednego z nas

 

pozdrawiam:

 

Piotr ze Świebodzina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Pitter !

Mam nadzieję, że Twój przykład pomoże innym w zainteresowaniu się możliwością używania teleskopu. Jakkolwiek każdy chętny przybliża realizację naszego tematu to najbardziej cieszy mnie odzew najmłodszych kolegów. Mamy w takim razie już 3 chętnych, których wymienię w kolejności zgłoszenia: Marcus II, Adam i Pitter.

Namawiam wszystkich do wypowiedzi na temat okresu na jaki można każdemu zainteresowanemu udostępnić teleskop. Czy okresy miesięczne są właściwe ?

Cieszy mnie też Wasza chęć wsparcia materialnego projektu ale chcę jeszcze raz podkreślić, że w założeniach udział w projekcie nie ma się wiązać z żadnym wydatkiem materiałnym poza kosztem dostarczenia teleskopu od siebie od poprzednika.

Nie jest wykluczone, ze powstanie nowa inicjatywa pożytkująca chęci wsparcia forum również w formie materialnej służąca możliwie dużej grupie kolegów.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myśle co trzeba by było zrobić żeby np pozyskac sponsora. W ten sposób można by np 2 teleskopy kupić. Nie wiem czy taki sponsor by sie znalazł i jak to wygląda prawnie ale jest to też jakieś wyjście. Zawsze można podjąć próbę pozyskania dodatkowych pieniędzy.

 

Co do okresu to chyba miesiąc wystarczy. Z pogodą to jest różnie i obserwacji może nie będzie zbyt wiele, ale dobra i jedna obserwacja-moje zdanie.

 

Pozdrawiam

Pitter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.