Skocz do zawartości

Statyw do lornetki z gratisem


perm

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie spadłeś mi jak z nieba, właśnie zacząłem sie rozglądać nad statywami/żurawiami lornetkowymi do mojego TPL 20x80 (nowsza wersja 2,1 kg wagi i 3,7 stopnia pola widzenia). Twój pomysł jest świetny, za 60 zł chyba lepszego statywu sie nie dostanie (naprawde caly z metalu??? :notworthy: ).

 

Można kupic w internecie bez lampy za jakies 40 ale po doliczeniu przesyłki chyba lepiej pojechac do Casto bo zostanie nam gratis - lampa.

 

Podasz link do tej internetowej oferty? Nigdzie nie moge tego znaleźć :unsure:

Edytowane przez robert_sz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myśle nad zrobieniem żurawia, tylko jeszcze do końca nie wiem jak. Myśle, że zamiast twojego "kawałka kwadratowej alu - rurki" wstawiłbym taką kwadratową alu rurkę, ale długości ok 80cm i tak ze 45cm na strone lornetki, a 35 cm na strone zamocowanej przeciwwagi (obciążnik od hantli 2,5 kg?). A od strony tych 45 centymetrów jakaś głowica kulowa na końcu alu rurki np. Triopo RS-1 Myśle że te deklarowane przez producenta 10kg udźwigu starczyłoby z zapasem i chyba powinno to wszystko jakoś działać :szczerbaty: To wszystko jeszcze trzeba przemyśleć. Ale bez głowicy kulowej się chyba nie obejdzie.

A może ty masz już jakieś plany na sklecenie tego żurawia tanim kosztem?

Edytowane przez robert_sz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta głowica którą linkowałeś to maleństwo. Miałem podobną ale o obciążeniu do 3 kg i oddałem. Jak sie to nastawi i dokręci to trzyma. Wystarczy jednak tylko trochę przestawić lornetkę i ten zacisk sie luzuje. Wkurzające to jest. .... Głowica jednak będzie 3G a nie kulowa. Te kulowe by dobrze funkcjonowały muszą byc raczej wypasione a to przeczy idei budżetowego żurawia dla budżetowej lornetki. :) Pozdr.

 

Polecam tę głowicę. Niedroga, lekka, funkcjonalna. Mocowana na gwincie 1/4 cala.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta głowica którą linkowałeś to maleństwo. Miałem podobną ale o obciążeniu do 3 kg i oddałem. Jak sie to nastawi i dokręci to trzyma. Wystarczy jednak tylko trochę przestawić lornetkę i ten zacisk sie luzuje.

 

Ta głowica ma max obciążenie 10kg a nie 3kg jak twoja :yes: a to zdecydowanie zmienia postać rzeczy. Prosze oto link do małego testu glowicy tej samej firmy, tylko że RS-2 a nie RS-1. Różnią się tym że RS-1 ma obciążenie 10kg, a RS-2 ma 15 kg obciązenie.

Myśle że lornetka 2,1kg to będzię bułka z masłem dla tej głowicy B)

 

No ale zastanowie się jeszcze, poszperam po Internecie, musi jeszcze dużo browarów upłynąć zanim podejme się próby stworzenia żurawia. Nie chciałbym żeby to była nieprzemyślana konstrukcja bo przecież oglądanie nieba to ma być sama przyjemnośc co nie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem przed chwiłą w Castoramie ten statyw "z gratisem". Potwierdzam, za tą cene wymiata. Ma małe luzy w słupie ale może nawet będzie się to dało zlikwidować. Generalnie sprawia wrażenie solidnego i jestem zadowolony z zakupu :Salut:

 

P.S. Perm wiesz może do czego są te dwie czarne rączki z metalowym zakończeniem?

Edytowane przez robert_sz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem przed chwiłą w Castoramie ten statyw "z gratisem". Potwierdzam, za tą cene wymiata. Ma małe luzy w słupie ale może nawet będzie się to dało zlikwidować. Generalnie sprawia wrażenie solidnego i jestem zadowolony z zakupu :Salut:

 

P.S. Perm wiesz może do czego są te dwie czarne rączki z metalowym zakończeniem?

 

Dwie czarne rączki służą do nawinięcia przewodu elektrycznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam celestrona astromaster 15x70 więc czas na jakiś statyw. Troche to ból głowy bo takich wygodnych i tanich nie ma (oczywiście "tani" - rzecz względna). Wszystkie te fotograficzne albo kosztują dużo albo wiotkie sa strasznie. Przypadkiem w Castoramie wpadłem na takie cuś:

 

 

Fajnie to sobie wykombinowałeś :yes:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pazuzu, ja kilka dni temu kupiłem tą śrubę na allegro za 4 zł + 2,50 zł przesyłka, przyszła na drugi dzień i jest dobra, ja kupiłem do Nikona 10x50, były 3 długości śrub do wyboru, wziąłem 25 mm i pasuje perfekcyjnie, ale do tej śruby trzeba sobie samemu dospawać "motylki" (albo nakrętkę z motylkami") żeby wygodnie można było ją zakręcać i odkręcać. Śruby tej raczej w sklepach nie znajdziesz, a 6,50 zł to nie dużo, jak chcesz to podam linka do aukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

nie wiem dlaczego ten post jest taki powycinany i nie ma większości informacji - nie wnikam.

Ale chciałem się dowiedzieć czegoś na temat tej konstrukcji !

Może ktoś udzielić informacji, o co chodzi z tym statywem?

Na stronach Castoramy znalazłem tylko coś takiego http://www.castorama.pl/halopak-na-statywie-2-x-400-w.html czy to jest to? Jak to uzdatniacie pod lornety?

 

pozdrawiam

ŁK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wszystkich zainteresowanych ale pomyliłem fora. Jak ktoś szuka informacji o tanim statywie i zurawiu to proszę szukać na jakimś innym forum astronomicznym. Gdzieś to zamieszczę ale jeszcze nie wiem gdzie.

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO I WŁAŚNIE O TAKICH ZMIANACH "MÓWIŁEM" W INNYM WĄTKU . Widzę własny wpis , ale za cholerę nie mogę go przypisać do żadnego tematu . Przypominam sobie , że ktoś zrobił żuraw , a ja pochwaliłem go za inicjatywę . A o ile pamiętam to pełny obraz relacji chyba tak nie przebiegał .

Teraz widzę , że człowiek (stricte 98-letni) pomylił fora i dlatego ma POPULARNY oraz 13 rekomendowanych (w tym i mój) :compress: .

Wiem , że to nie na temat (jak trza to modernizatorzy - do dzieła) , ale niech mi ktoś to wszystko jakoś wytłumaczy - PLEASE !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.