Jump to content

fotografowanie Księżyca

Recommended Posts

witam!

Chodzi o zaćmienie Księżyca, które bedzie 4 maja. Posiadam Zenita ET z Heliosem 44- M.

Chcialabym zrobić jakieś zdjęcia Srebrnego Globu, ale dopiero zaczynam moją "przygode z astrofoto", wiec mam pytanko:

1- Wiem, ze na zdjęciu Księżyc wyszedłby mi mały, więc chcialam skupić sie na takim czyms: czy moge utrwalić na 1 klatce filmu "drogę pochodu ksieżyca"? :King: tzn. slyszałam, że można trzymać otwartą migawke i zasłaniać ja i odsłaniać na kilka sekund...Czy ktoś mógłby mi to przybliżyc? :| bo nie jestem pewna co do powodzenia tej czynności, a zalezy mi na fotkach

z góry serdeczne dzieki

Agata

Guest Janusz_P.

Agatko taka multiekspozycja i to przy początkowo jeszcze jasnym niebie to prawdziwe wyzwanie ale i efekt może być powalający w przypadku powodzenia.

Musisz mieć solidny statyw i lekko schodzący dekielek na obiektyw oraz plan pracy:

Trzeba co np 10 minut odsłaniać dekielek na krótki czas ekspozycji.

Aby czasy wyszły dostaecznie długie do robienia zdjęcia metodą dekielkową trzeba dać przysłonę na 16 i włożyć film najwyżej 100 ASA.

Dobry efekt uzyskałem fotografując w ten sposób wieczorne zaćmienie z czasami 1/2sekundy na przysłonie 16 i filmie 50 ASA.

Pierwszą ekspozycje wykonaj niedoświetloną o dwie przysłony wg światłomierza przed wschodem Ksieżyca aby mieć odpowiednie tło i dopiero na niej rób multiekspozycję 8)

To sie robi tak. Ustawia się aparat na statywie, lub w taki sposób, żeby sie nie poruszył w trakcie robienia kolejnych odsłon na jednej klatce filmu. Ustawia się Ksieżyc w wizjerze aparatu w lewym dolnym rogu kadru, gdyż będzie sie on przemieszczał z grubsza po przekątnej do prawego górnego rogu w trakcie zjawiska. Przysłonę ustawić trzeba na 4, czas migawki ustawia sie na "B"i otwiera migawkę przy zamkniętym jeszcze obiektywie pokrywką. Odkrywa się delikatnie obiektyw w równych odstępach czasu, np. co 3 minuty. To odkrywanie robi sie szybko, ok. 0.5 sek. jeśli Ksieżyc jest częściowo zakryty cieniem, a w fazie maksymalnej, należy czas przedłużyć do 15-20 sekund. Obiektyw HELIOS ma na tyle krótką ogniskową, że obraz Ksieżyca nie powinien sie zamazać zbytnio po 15 sek. Jest to czas niezbędny do naświetlenia fazy maksymalnej zaćmienia. Czułość filmu wystarczy 100 - 200 ASA, ze wskazaniem na 200, marka obojętna. Na koniec podkreślam: APARAT PRZEZ CAŁY CZAS TRWANIA ZJAWISKA MUSI BYĆ UNIERUCHOMIONY, ZE WZGLĘDU NA WIELOKROTNE ODKRYWANIE I ZAKRYWANIE OBIEKTYWU. Nie zapomnij na koniec zamknąć migawki, żebyś nie zniweczyła całego przedsięwzięwcia.

To zależy co chce się osiągnąć. Przy f=4 otrzymamy zarys całej tarczy Ksieżyca z widoczną fazą, a na f=16 tylko samą fazę. Również elementy krajobrazu będą lepiej widoczne, gdybyśmy fotografowali poza miastem. Oczywiście można ustawić dowolną przysłonę, ale ja podaję informację na podstawie zdjęcia które sam zrobiłem obiektywem f=135/3.5, naneg. ISO 400, w odstępach pięcio minutowych.

Bez nazwy 1.jpg

Dzieki serdeczne! :P

Poprobuje jeszce dzis wieczorem moze, zeby zobaczyc jak mi wyjdze to wszystko za 1 razem.

A..jeszcze jedno: 400 moge robic? Wiem ze to troche za dużo, ale ma szanse powodzenia? No bo przeciez do gwiazdek 400 to chyba dobra jest, czemu wiec nie do Ksiezyca? Ja jasny?

pozdrowienia

Agata

Guest Janusz_P.

Dokładnie tak jak piszesz to za duża czułość i może być problem z czasami metodą zdejmowania dekielka :?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 56 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.