Skocz do zawartości

Składanie zdjęć z wielu różnych sesji


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam zamiar powrócić do kilku obiektów, ktore fociłem w poprzednich sezonach i poprzez dodanie kolejnych kilkudziesięciu klatek zobaczyć czy uzyskam lepsze efekty poprzez zmniejszenie szumu. Sprzęt oczywiscie będzie taki sam, ale warunki najprawdopodobniej będa inne. I tu jest moje pytanie. Jak to wszystko składać? Czy mogę wszystko razem wrzucić do irisa (lighty i darki z dwoch lub trzech sesji) czy obrabiać osobno i dopiero osobne staki zestakować razem na końcu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że na początku składasz grupami (sesjami) a potem wszystko razem.

 

Masterdark odejmowany jest od każdej fotografii a takowy będzie z darków zrobionych w różnej temperaturze.

 

Kiedyś złożyłem razem zdjęcia z i bez filtra (UHC-S) i pokaszaniły się straszliwie :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że na początku składasz grupami (sesjami) a potem wszystko razem.

 

Masterdark odejmowany jest od każdej fotografii a takowy będzie z darków zrobionych w różnej temperaturze.

 

Kiedyś złożyłem razem zdjęcia z i bez filtra (UHC-S) i pokaszaniły się straszliwie :-)

 

Paweł

 

dzięki Paweł. też tak mi się wydaje, choć z masterdarkiem nie jestem pewien. może lepiej stworzyć darka dla każdej sesji i odejmować go od zdjęć robionych w takich samych warunkach. chyba najlepiej będzie samemu potestować wszystkie możliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast składam wszystkie zdjęcia razem czy te z przed tygodnia czy z przed roku - bez grupowania. Składając grupami tworzymy klasyczny HDR, a przecież chcemy zmniejszyć szumy :)

Problem który mi się pojawia to oczywiście kadrowanie, bo zdarzy się , ze kamerę ściągnę i potem zamocuję z pewnym przesunięciem kątowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast uśredniania lepiej użyć dodawania, stare klatki potraktować starym master darkiem i pododawać i nowe klatki potraktować nowym master darkiem i pododawać na koniec dodać do siebie sesje.

 

Uśrednianie jest dobre tyko wtedy gdy mamy tyle samo klatek starego i nowego materiału.

 

Chyba że potrafimy od starych klatek (każdej pojedynczo) odjąć starego master darka i od nowych nowego i na końcu (otrzymamy np.: 10 starych i 15 nowych klatek) wszystko uśrednić razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by najpierw skalibrować serie odpowiadającymi im klatkami kalibracyjmi a następnie zasymulować coś co PixInsight ma zaimplementowane - przypisanie wag klatkom ze względu na średni poziom szumu. To powinno być możliwe w Iris tylko trochę trzeba się będze pobawić.

Można też zrobić skalowanie ze względu na wartość średnią jasności co pozwala na dodawanie klatek o różnych czasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast składam wszystkie zdjęcia razem czy te z przed tygodnia czy z przed roku - bez grupowania. Składając grupami tworzymy klasyczny HDR, a przecież chcemy zmniejszyć szumy :)

Problem który mi się pojawia to oczywiście kadrowanie, bo zdarzy się , ze kamerę ściągnę i potem zamocuję z pewnym przesunięciem kątowym.

 

No właśnie....to przesunięcie kątowe, a może i inna skala. Jak sobie z tym radzisz?

Frugoslaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie....to przesunięcie kątowe, a może i inna skala. Jak sobie z tym radzisz?

Frugoslaw

 

w APT jest opcja Framing Sesion, gdzie sobie zaznaczasz gwiazdy, które będziesz używał do stworzenia maski, która będzie użyta do nałożenia i zrównania ujęcia w następnej sesji. Inne programy powinny mieć cos podobnego (tak mi się przynajmniej wydaje):

5_FrameMask.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.