Skocz do zawartości

Nie bójmy się jasnych lornetek. Opinie i obserwacje.


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Lornety z większą źrenicą wyjściową oferują przede wszystkim niesamowity kontrast.

Do dziś nie mogę się do końca otrząsnąć po tym, co widziałem w jankowym Fujinonie HB 10x60. Żadna lorneta nie pokazała wspanialszych widoków na granicy Łabędzia i Jaszczurki (a mieliśmy ich z 10 pod ręką, jedna lepsza od drugiej). B168 nie było ciemnym pasem a wręcz czarną krechą, gromady w Łabędziu i Jaszczurce skrzyły niemal niezwykłym blaskiem... Same znane obiekty, a jakbym widział ten rejon po raz pierwszy.

Co prawda dalej ubóstwiam swoją 15x70, ale jakoś o tym Fuji nie da się łatwo zapomnieć...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalny wybór lornetki zapewnia widoki zapierające dech w piersiach, i nawet niskie powiększenia pokażą zaskakująco wiele obiektów które często uważane są za stricte teleskopowe. Oczywiście o ile niebo i kontrastowa optyka lornetki pozwolą. Osobiście ominąłem zakres apertur 60-70mm i mając przyzwoitą przeglądówkę 10x50 poszedłem w 16x80. Obydwie dają źrenicę 5mm, eye-relief w okolicach 17mm z wykręcanymi muszlami ocznymi. Pole widzenia to odpowiednio ok. 6 i ok. 4 stopnie. A Synta się kurzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwie dają źrenicę 5mm

Mimo wszystko polecam spróbować kiedyś szkiełka ze źrenicą 6-7mm.

Jedyny większy minus takich lornet ze źrenicą 7mm to małe pole widzenia - jasne lornety mają zazwyczaj okulary o polu własnym w okolicach 50°.

Dlatego tak bardzo przypadł mi do gustu ten Fujinon 10x60 - źrenica 6 daje zauważalną różnicę w jasności i kontraście, a pole okularów to 60° (wręcz optymalne dla lornetek).

Przyjdzie czas, kiedy zamienię swego Resoluxa 10x50 na to cacko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Dlatego tak bardzo przypadł mi do gustu ten Fujinon 10x60 - źrenica 6 daje zauważalną różnicę w jasności i kontraście, a pole okularów to 60° (wręcz optymalne dla lornetek).

...

Ja go "obwąchiwałem" wręcz latami. Zero testów, zero opisów - kie licho? Zapytałem importera o jakość - potwierdził bardzo wysoką ale szczegółów nie podał (transmisja, aberracje). Cena była wtedy też dziwna - wyraźnie niższa niż lornetek z najwyższej półki. W końcu zapytałem sklep z najniższą (wg Ceneo) ceną. A ten odpowiedział, że nie ma i nie budiet, bo Fujinon znacznie zwiększył cenę. Euro też się wtedy umacniało a pln spadał. Zacząłem grzebać po internecie i wyobraźcie sobie, że był jeszcze jeden egzemplarz w polskiej firmie, po starej cenie i według starego kursu Euro. W tym momencie "pękłem" i kupiłem, prosząc tylko, by dokładnie sprawdzili, czy nie jest uszkodzona.

Obraz 006.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz ta lornetka kosztuje tyle co moje dwie + Synta. To trochę wariacka cena. Jeśli udało Ci się dostać ją w cenie o 50% niższej to wygrałeś :)

 

A jak faktycznie z transmisją? Dachówki nie należą do gigantów na tym polu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A jak faktycznie z transmisją? Dachówki nie należą do gigantów na tym polu.

Trudno powiedzieć bez pomiaru. Nie zauważyłem, by coś złego się działo w torze optycznym (winietowanie itp). Powłoki Fujinona należą do najlepszych ale jak to jest konkretnie z tą lornetką - nie wiem. Zasięgu też rzetelnie nie ocenię :kwasny: . Ogólnie opisałem ją tu. Może coś wykombinuję z pomocą ludzką, wtedy napiszę.

Aha, jeszcze pryzmaty są ponoć srebrzone, nie aluminizowane. To daje wyższą transmisję w "dachówkach", gdzie światło jest odbijane od jednej z powierzchni.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.