Skocz do zawartości

Fotografowanie nieba za pomocą aparatu cyfrowego


Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu jestem w posiadaniu cyfrówki Hewlett Packard PhotoSmart 945.

Ponieważ w ostatnim czasie miałem trochę czasu mogłem spróbować sfotografować niebo stosując sam aparat.

Ponieważ ma dość duży zoom optyczny (8x), maksymalny czas otwarcia migawki 16 sek oraz matrycę 5.3MP wydawało by się, że da się nim robić ładne zdjęcia.

Niestety praktyka wyzakuje, że wykonanie przyzwoitego zdjęcia w nocy nie jest proste, w szczególności gdy aparat posiada dużo możliwości ustawień jak: EV Compensation, White Balance, AE Metering. Innych jak saturacja czy ostrość nie wymieniam nawet bo czasami sa oczywiste. Sam też nie wiem czego można się spodziewać :-)

 

Jestem ciekaw czy ma ktoś doświadczenia wykorzystywania tego aparatu lub podobnego (manual) w wykonywaniu zdjęć nocnych.

 

Moje jedno z pierwszych zdjęć prezentuje poniżej.

Wykonano 30 marca 2004, godz. 21:32, exp.16 sek, F 2.89, ISO 100, zdjęcie pomniejszone. Uwaga: Zdjęcie wykonane w centrum miasta Chorzowa !

niebo_001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Marku,zaraz zostaniesz zasypany gradem pytań czy jest to pojedyńcza klatka czy np 50 klatek poskładanych,jak na pojedyńczą to chyba rezyltat dość dobry zważywszy że jak pisałeś jest to 100ISO,spróbuj porobić więcej klatek i poskładać może coś z tego wyjdzie.

Pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to tylko 1 klatka !!!

 

Make - Hewlett-Packard

Model - HP PhotoSmart C945 (V01.46)

Orientation - 1 (top left)

XResolution - 72

YResolution - 72

ResolutionUnit - 2 (inch)

DateTime - 2004:03:30 21:32:06

YCbCrPositioning - 1 (center of pixel array)

ExifOffset - 456

ExposureTime - 1600000/100000 seconds

FNumber - 2.8000

ExposureProgram - 4 (shutter priority)

ISOSpeedRatings - 100

OECF - 1078

ExifVersion - 220

DateTimeOriginal - 2004:03:30 21:32:06

DateTimeDigitized - 2004:03:30 21:32:06

ComponentsConfiguration - 48 51 50 ()

ShutterSpeedValue - 8 seconds

ApertureValue - F 2.89

BrightnessValue - -5.7813

ExposureBiasValue - 0.0000

MaxApertureValue - F 2.64

MeteringMode - 2 (center weighted average)

LightSource - 24 (other)

Flash - 16

FocalLength - 7.6000 mm

FlashPixVersion - 010

ColorSpace - 1 (sRGB)

ExifImageWidth - 2608

ExifImageHeight - 1952

InteroperabilityOffset - 4914

FocalPlaneXResolution - 0.0000

FocalPlaneYResolution - 0.0000

FocalPlaneResolutionUnit - 3

ExposureIndex - 100

SensingMethod - 1 (chip color area sensor)

FileSource - 3 (digital still camera)

SceneType - 1 (directly photographed)

 

i tyle danych do tego zdjęcia.

 

Czym można poskładać zdjęcie z większej ilosci klatek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Olympusa C-4000 i korzystając z ładnej pogody też porobiłem wczoraj kilka testowych zdjeć. I musze stwierdzić że jestem poztywnie zaskoczony.

 

Przy zasięgu (ocenionym na oko) 4 mag otrzymałem takie efekty:

 

Oczywiście zdjecia robione ze zwykłego statywu, więc w przypadku prowadzenia zasięg powinien sie jeszcze troche zwiększyć.

 

Co do obróbki to klatki zostały do siebie dodane 3 razy (screen w PS), następnie odszumione w NeatImage a na końcu jeszcze troche je podciągnąłem jasnością i kontrastem. Zdjecie z ogniskową 96 mm jest w odcieniach szarości.

niebo_32.jpg

 

niebo_96.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 klatka 245 sek na paralaktyku z prowadzeniem, wrzesień 2003.

Ustawienia aparatu: full automat+noise reduction

Lekie podciągnięcie na poziomach w CorelPhotoPaint. M31 i M33 strzałki.

Janusz nazywa CP4500 "pstrykadełkiem"... Myślę, że nie docenia tego aparaciku.

Złożenie kilku klatek+DF to byłoby coś, ale na razie brak czasu.

Pozdrawiam wszystkich AstroCyfrakoForumowiczów!

nikonM31-33.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jak zauważyłeś "Bzykadełko" jest w cudzysłowiu i doceniam go bo na nim cały czas pracuję 8)

Patrz choćby Droga Mleczna z Kudłaczy w mojej skromnej galerii, Słoneczko z pięknymi plamami z MTO czy M82 z dużego teleskopu :roll:

 

patrz link w podpisie 8)

 

Ps. "Cykadełko" to napęd do "Bzykadelka" ale mniejsza o to :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Marku,zaraz zostaniesz zasypany gradem pytań czy jest to pojedyńcza klatka czy np 50 klatek poskładanych,jak na pojedyńczą to chyba rezyltat dość dobry zważywszy że jak pisałeś jest to 100ISO,spróbuj porobić więcej klatek i poskładać może coś z tego wyjdzie.

Pozdrawiam Tedi

 

Czym poskładać zdjęcie z kilku klatek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wczoraj też nie mieliście pogody :shock: wieczorem z Krakowa nad Ślaskiem w kierunku zachodnim widać było pogodne niebo do samego horyzontu z ładnie widoczną kometą :lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku jak pojedziesz to daj znać ,mieszkam dokładnie w Piaśnikach naprzeciw "Skałki" i zawsze chętnie skorzystam z Twoich doswiadczeń

pozdrawiam Tedi

 

[ Add: 13 Maj 2004 13:46 ]

Marku dokładnie to w Piaśnikach naprzeciwko "Skałki" jak się będziesz wybierał w piątek,sobotę to daj znać co i jak ,Janusz a teraz dla Ciebie wstawałem w nocy z 5 razy i wierz mi syf na niebie niesamowity może Ty masz specjalne układy z górą :wink:

pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ma jakieś układy i to staje sie niezaprzeczalne. Już kolejny dzień jest syf na niebie i tego nie da się zaprzeczyć. Wczoraj (środa) było miejscami nawet bezchmurne niebo, ale wieczorem znów całość poszła w łeb i znów pokazały się chmury.

 

Dziś jest paskudnie i wszelkie obserwacje nieba raczej i dziś nie wypalą, chyba że Janusz odprawi modły za nas i rozdmucha chmurki.

 

====

 

Tedi:

Ja mieszkam znów na bocznej ulicy od 3 Maja (Karola Miarki), a to będzie coś z ponad kilometr od Ciebie :) Jak będziemy się wybierać oczywiście dam znać. Podaj na siebie jakies namiary (komórka). GG już sobie dopisałem do listy.

Miej zawsze odpalone GG, ułatwia to kontakty

 

Czy wiesz ze codziennie jeżdżę 4 razy dziennie ul. Bytomską koło Skałki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wiesz ??? dzisiaj i układy nie pomogły bo w Kraku prawie calky dzień lało i to jak krowa na gładką skałę i teraz też jest 110% normy na chmurwy :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, a już myślałem że Janusz nam coś pomoże z tą pogodą ale może dzisiaj się coś wyklaruje :D ,Marku ja rano wyjeżdżam na bytomską ok 6 z bocznej koło zodiaku, GG mam włączone od poniedziałku do piątku gdzieś tak ok 6.30-14 bo mam tylko w pracy a telefon już Ci posyłam na priva

pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze próby focenia aparatem Canon A60...

 

Cometa

http://www.astro-forum.org/Forum/album_com....php?pic_id=824

 

Lutnia i wieżowiec :-)

http://www.astro-forum.org/Forum/album_com....php?pic_id=825

 

[ Add: 18 Maj 2004 22:15 ]

Łabądź :lol: i Lutnia

 

stack 2 klatki i procesing w Corel PhotoPaint

A60 ISO100 f/2,8 5,4mm (ekw. 38mm)

 

http://republika.pl/artur_99/astro/%b3ab2.jpg

 

[ Add: 18 Maj 2004 22:21 ]

oczywiście 15sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.