Skocz do zawartości

MAK 127 i możliwości obserwacyjne


Jarus71

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Jestem amatorem w "astronomii". Telepa (MAK127 na EQ3-2) posiadam od 2 tygodni. Oprócz "łysego" znalazłem Wenus i Jowisza. Ten drugi - bardzo ładny (jak na skanie) z 4 księżycami. Księżyce może mniejsze niż te ze skanu ze Stellarium, ale za to widoczne wyraźnie 2 pasy. Obiektyw 10mm (150x powiększenie). Chciałbym wyciągnąc coś więcej. Może ktoś ma doświadczenie i podpowie co lepiej dokupić: obiektyw 5mm czy Barlowa (2x, 2.5x, 3, 5x)?

 

Barlowy wyszukałem np. takie:

http://allegro.pl/soczewka-barlowa-gso-3x-1-25-ed-waw-i2634215970.html

http://allegro.pl/soczewka-barlowa-bresser-3x-1-25-in-achro-krakow-i2645599608.html

http://allegro.pl/soczewka-barlowa-achromatyczna-3x-31-7-mm-meade-i2665045097.html

 

http://allegro.pl/apochromatyczna-soczewka-barlowa-ed-5x-1-25-gso-i2625735469.html

 

http://allegro.pl/soczewka-barlowa-gso-2-5x-apo-1-25-krakow-i2601383030.html

 

A może jakieś lepsze rozwiązanie?

Pozdrawiam, Jarek

PS. Interesują mnie głównie planety, słońce i księżyc. Mam jeszcze okular 25mm (60x powiększenie)

post-22163-0-57394000-1348920990_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupowałbym ani tego okularu ani Barlowa, ponieważ stosowanie bardzo dużych powiększeń nie ma sensu. Spowodowane jest to dwoma czynnikami: niestabilnością atmosfery (seeing) oraz zdolnością rozdzielczą teleskopu. Każdy teleskop posiada swoje powiększenie rozdzielcze, tzn takie powiększenie przy którym teleskop pokaże nam wszystkie możliwe detale. Powyżej tego powiększenia nie zobaczymy już nic nowego. Oczywiście nadal możemy sobie powiększać obraz, ale tylko dla własnej wygody, żeby obserwowane detale były większe.

 

Aby obliczyć powiększenie rozdzielcze teleskopu dzielimy jego aperturę [mm] przez 2,3 mm, czyli dla Twojego Maka to będzie 127/2,3 = 55x, myślę, że raczej nie powinieneś za bardzo przekraczać dwukrotności tego powiększenia tzn. 110x.

 

Nie wiem jaki masz budżet na okulary, ale na szczęście ten teleskop ma małą światłosiłę, czyli nie będzie zbyt wymagający dla nich :) Powiedz jeszcze czy obserwujesz w okularach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okularem 6 mm będziesz miał powiększenie 250x!

 

http://astromarket.pl/okular-tele-vue-plossl-11-mm.html

http://astromarket.pl/okular-tele-vue-plossl-15-mm.html

 

Kupiłbym jeden z powyższych okularów, raczej bym wziął 15 mm. Mam taki sam, tylko że o ogniskowej 8 mm i polecam do planet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Aby obliczyć powiększenie rozdzielcze teleskopu dzielimy jego aperturę [mm] przez 2,3 mm, czyli dla Twojego Maka to będzie 127/2,3 = 55x, myślę, że raczej nie powinieneś za bardzo przekraczać dwukrotności tego powiększenia tzn. 110x.

 

 

OK. źle zrozumiałem. Myślałem, że dwukrotności 110x czyli 220x.

 

A co sądzisz o okularze 9mm (166x):

http://allegro.pl/okular-tmb-9-mm-1-25-planetary-ii-krakow-i2602034010.html

ma 58o, ten przez Ciebie polecany 50o.

I mam jeszcze pytanie: zobaczę Uran moim sprzętem?

Pozdrawiam, Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak planety, slonce , ksiezyc to nasadka bino plus erfle 20mm, oraz barlow x2. do wiekszych zblizen. I pamietaj ze mak 127mm ogniskowa 1500mm to ma bez nasadki katowej. Z nasadka katowa oraz z bino nastepuje przeogniskowanie. Ogolnie swietny obraz US daje wlasnie bino z 20 mm erflami, zrenica jest nieco powyzej 1mm. Jak chcemy wieksze powiekszenie to kupujemy wieksza srednice ;).

Edytowane przez prestoneq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Aby obliczyć powiększenie rozdzielcze teleskopu dzielimy jego aperturę [mm] przez 2,3 mm, czyli dla Twojego Maka to będzie 127/2,3 = 55x, myślę, że raczej nie powinieneś za bardzo przekraczać dwukrotności tego powiększenia tzn. 110x.

 

Lars, a patrzyłeś przez ten teleskop, że tak sprawnie piszesz obliczenia teoretyczne?

Owszem, na powiększenia powyżej 200x to trzeba mieć super seeing, ale przy tym maku spokojnie używałem 150x i to z plosslem, a z LV 6mm jak złapałem seeing to miałem wypas obrazy planet i Księżyca, choć na początek lepiej kupić coś co wypełni powiększenia 100x i 150x, a do tego trzeba pomyśleć o czymś na małe powiększenia.

Ja ze swoim Makiem używałem kątówki 2" i okularu SW SWAN 33mm, ale myśle że lepiej trzymac się kątówek 1,25", bo 2" kosztuje jednak za dużo.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jest sens kupować okular 7mm?

jest

sam używam taki okular od kilku lat. Daje powiększenie około 215x. Doskonale sprawdza się podczas obserwacji Księżyca czy Jowisza. Widać nie tylko dwa główne pasy ale też sporo wirów w nich

 

z drugiej strony do obserwacji okularem 7 mm potrzebny jest dobry seeing. U mnie co druga - trzecia noc obserwacyjna nadaje się do takich powiększeń. Obraz jest wtedy stabilny, a detale wyraźne. W te gorsze noce trzeba obserwować przez dłuższy czas by "trafić" na kilka sekund stabilnej atmosfery

 

musisz też pamiętać o ważnym czynniku: każdy ma inne wymagania donośnie jakości obrazu. W grę wchodzą upodobania obserwatora oraz jego wzrok. Ideałem byłoby posiadanie kilku okularów w przedziale 6-10 mm. Pamiętaj, że różnica w powiększeniu między 7 i 8 mm jest niewielka. Dopiero różnice ponad 25% są wyraźnie widoczne więc lepiej nieco mniejsze powiększenie ale za to lepszy kontrast obrazu

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Piotrek L. - czyli jest sens kupować okular 7mm? Przecież nie można przez całe życie mieć tylko chmury :astronomer2:

 

Jedyne co mi pozostaje, to podpisać się pod tym co napisał ZbyT :Beer:

 

Od siebie dodam tylko, że przy powiększeniu 215x (z plosslem 7mm) widziałem swojego najpiękniejszego Saturna, ale seeing był wtedy iście kosmiczny, tylko nie polecam takiego typu okularu, szkoda kasy, zwłaszcza że jednak komfortowe pole widzenia zaczyna się od 60 stopni, a nie od 45-ciu ;)

Przepatrz forum za opniniami okularów do zastosowań planetarno-księżycowych, bo ja ostatnio nie wiem co się dzieje w świecie okularów, zwłaszcza że ostatni rok to wysyp nowości :)

 

Pozdrawiam i życze kosmicznego seeingu :Beer:

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać, że w takiej tubie jak Mak dochodzi jeszcze "seeing lokalny" czyli turbulencje wewnątrz tuby optycznej. Jak nie zadbasz o jej odpowiednie wychłodzenie to choćby seeing atmosferyczny był doskonały, obrazy będą nieostre i zamazane. Sam dochodziłem w Maku 127mm do powiększeń rzędu 257x, ale w naszych warunkach najczęściej do planet i Księżyca wykorzystasz powiększenia w granicach 170x. Możesz pomyśleć też docelowo o zakupie dobrego okularu średnioogniskowego i dokupieniu dobrego barlowa 2x. Wtedy utrzymasz odsunięcie źrenicy na komfortowym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co mówi Polaris. Ja w przeogniskowanym co prawda maku 127 używam maksymalnie powiększenia 170x. Przyda Ci się również średnie powiększenie 100-110x. Mogę jedynie dodać, że przy doborze okularów krótkoogniskowych należy odpowiednio dobrać źrenicę wyjściową tak aby nie była mniejsza niż 0,7mm. Dla maczka z ogniskową 1500 takim minimum jest okular 9mm, krótsze ogniskowe kupuje się, że tak powiem na własną odpowiedzialność :astronomer2: Okular Super 10mm dodawany do Maka 127 jest słaby, kiedy włożyłem do wyciągu TV PL 11m, dziwiłem się jak mogłem przez tak długi czas obserwować przez kitowca, na Jowiszu różnica jest powalająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Faktycznie niebo oglądam przez "kiciaka" i trudno mi uwierzyć, że inny okular da tak szalenie lepszy obraz (taki niewierny Tomasz), ale jesteś koleją osobą, która to mówi - więc czas uwierzyć. Zdecydowałem się kupić okular TMB Planetarny - na razie 7mm - liczę na swoje szczęście i dobry seeing. Ma on 58o no i dedykowany jest właśnie do planet. Z czasem mam nadzieję powiększać kolekcję okularów.

A jakie filtry polecalibyście dla księżyca i jowisza, bo z tego tekstu

http://www.teleskopy.pl/filtry.html

wynika, że wszystkie są ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Lars, a patrzyłeś przez ten teleskop, że tak sprawnie piszesz obliczenia teoretyczne?

Owszem, na powiększenia powyżej 200x to trzeba mieć super seeing, ale przy tym maku spokojnie używałem 150x i to z plosslem, a z LV 6mm jak złapałem seeing to miałem wypas obrazy planet i Księżyca, choć na początek lepiej kupić coś co wypełni powiększenia 100x i 150x, a do tego trzeba pomyśleć o czymś na małe powiększenia.

Ja ze swoim Makiem używałem kątówki 2" i okularu SW SWAN 33mm, ale myśle że lepiej trzymac się kątówek 1,25", bo 2" kosztuje jednak za dużo.

 

Pozdro

 

Patrzyłem akurat nie przez Maka, ale przez Newtona 130 mm, czyli teleskop o bardzo zbliżonej aperturze i przy powiększeniach już około 150x obraz był dość ciemny, najbardziej komfortowe było dla mnie powiększenie około 110x, ale może po prostu nie trafiłem na dobry seeing, żeby móc docenić takie powiększenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz nawet tutaj super okazję ---> http://astromaniak.p...hp?f=31&t=23012 :icon_biggrin:

 

 

Dzieki serdeczne. Właśnie go nabyłem! Sprzedający także twierdzi że 9mm to bezpieczna granica dla MAK-a. Ale i tak będę zbierał na 7mm, może tylko z większym niż 58o polem widzenia? :astronomer2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie, świetnie, że się dogadałeś ze sprzedawcą. Czekam teraz na relację z obserwacji, jestem bardzo ciekawy wrażeń. Dobrego seeingu!

 

 

OK, okularek właśnie odebrałem!! . Teraz tylko czekam na wiatr co rozgoni, ciemne skłębione zasłony....

... i podzielę się wrażeniami... :astronomer2:

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.