Skocz do zawartości

Potrzebuję pomocy


mateusz060796

Rekomendowane odpowiedzi

Mianowicie startuję w olimpiadzie astronomicznej i jestem na profilu mat-fiz ale fizyki mam 1 h w tyg i nie ogarniam do końca zadań z 1 serii: mianowicie czy mógłby ktoś mnie ukierunkować, lub pomóc w rozwiązaniu ich? prosze o pilną pomoc: http://www.planetarium.edu.pl/olimpiada/56oa_afisz.pdf

Pozdrawaim ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy etap olimpiady chyba nie miałaby sensu, gdyby teraz wszyscy powrzucali do sieci wskazówki jak rozwiązać zadania. Popytaj swojego nauczyciela od fizyki, on powinien Ci pomóc - od tego przecież jest. O rozwiązaniach pierwszej serii zadań chętnie podyskutuję po 10 października.

 

P.S Też startuję w tej olimpiadzie. Z zadaniami trudzę się już trzeci tydzień. Na Twoim miejscu nie liczyłbym na szerszą pomoc forumowiczów, gdyż byłoby to nie fair względem tych uczestników, którzy uczciwie starają się coś "wygłówkować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

kiedyś była taka nieśmiertelna pozycja '25 lat olimpiady astronomicznej' i z tego człek się przygotowywał

może spróbuj to odnaleźć i porobić zadania

po przerobieniu kilkudziesięciu zadań kolejne nie robiło wrażenia...

 

trudne te zadania jakieś.... <szok>

a pomyśleć, że w 94' byłem 6. w Polsce...

 

pozdr,

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz060796,

 

Nie dam Ci żadnych konkretnych wskazówek, bo tak jak już ktoś wyżej napisał, nie byłoby to fair w stosunku do reszty uczestników.

Jedyne, co mogę Ci podpowiedzieć, to to że zadania o które pytasz są (2 i 3) są zdecydowanie prostsze od dwóch pozostałych i do ich rozwiązania wystarczy elementarna wiedza z zakresu astronomii - nie potrzeba w nich nawet prawie nic liczyć. Jeśli chcesz napisać do nich odpowiedzi (bo trudno nazwać to rozwiązywaniem), to z pewnością te informacje znajdziesz bez problemu w książkach typu "Astronomia Ogólna". Znajdziesz je również w wielu miejscach w internecie.

 

Pozostałe dwa zadania również są proste - tam jednak trzeba już coś policzyć oraz znać (lub potrafić znaleźć) kilka podstawowych wzorów z fizyki.

 

Nie jestem już na 100% pewien, ale wydaje mi się, że w latach 2001 - 2004 kiedy startowałem w Olimpiadzie Astronomicznej, zadania były jednak zdecydowanie trudniejsze, a już na pewno wymagały znacznie więcej pracy.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja także przygotowuję się do Olimpiady Astronomicznej. Dwa dni temu wysłałem rozwiązania 4 zadań. Każde, według wszystkich nauczycieli i znajomych zrobiłem dobrze. Ja uważam, że w tym roku zadania są naprawdę proste. Nie wyobrażam sobie, jak mógłbyś przejść na przykład do trzeciego etapu, kiedy nie potrafisz rozwiązać tych zadań. Ja do tych zadań przeczytałem książkę "Astronomia Ogólna" Eugeniusz Rybka i ćwiczę na H. Chrupała, M.T. Szczepański: 25 lat olimpiad astronomicznych. W dodatku używam tablic fizyczno-astronomicznych. Jeśli poszukacie odpowiednich danych w tych książkach, to rozwiążecie te zadania. Tutaj daję link do tematu o Olimpiadzie Astronomicznej, który stworzyłem w połowie sierpnia. http://astropolis.pl...iczna-20122013/

 

Pozdrawiam

Tomek

 

PS. W tych zadaniach nie ma żadnego błędu. Wszystko jest podane i to są najprostsze zadania z tego etapu (zadanie 2 i 3). Przynajmniej ja tak uważam. Ale mogę Cię pocieszyć. Ja też jestem z rocznika 96'.,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.