Skocz do zawartości

Mr. Barnard meets Mr. Stock (sesja 11/12.10.2012)


panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za motywujące odezwy.

Mam jedną uwagę do (swojego) opisu screenu z Photopic Sky Survey. Zaznaczona przeze mnie IC 1318 to tylko mały fragment całego kompleksu, którego najbardziej znana część jest w ścisłych okolicach Sadru. Kółeczko ze screenu zaznacza tylko jaśniejszy fragment mgławicy, o którym mowa w tekście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...To niesamowite, co robisz!

No właśnie, niesamowite. Dlatego też, wyłącznie w trosce o dobro ogółu, nie zaś z jakichkolwiek niskich pobudek, poddam kolegę krytyce. Zgromadzenie tylu trudnych obserwacji w jednym doniesieniu z pewnością zadziała demotywująco na młodego adepta astronomii lornetkowej. Jakież to musi być męczące, tak długo wpatrywać się w nieboskłon! A jak źle wpływa na wzrok! W dodatku ten chłód i wilgoć z pewnością wkrótce odezwą się reumatyzmem. Poza tym obserwacje mgławic, jeszcze o tak pokrętnych nazwach (jakieś tam Ryby na Talerzu czy inne Pacmany ) najwyraźniej wskazują na przejście kol. Panasamarasa na ciemną stronę mocy. Kto wie, może i jakiś satanizm za tym się kryje, a to już poważna sprawa. Dlatego proponuję kol. Administratorowi wprowadzenie ograniczeń na ilość obserwowanych obiektów podczas jednej sesji. Mogłyby to być 3 szt. dla szeregowych uczestników forum, 5 dla moderatorów, zaś dla osób szczególnie zasłużonych i ogólnie szanowanych, jak niżej podpisany - 10 obiektów na jedną sesję.

Z pozdrowieniami dla wszystkich stateczniejszych i bardziej powściągliwych forumowiczów,

wasz zawsze życzliwy

Janko

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgromadzenie tylu trudnych obserwacji w jednym doniesieniu z pewnością zadziała demotywująco na młodego adepta astronomii lornetkowej.

 

I własnie tak jest, juz nie moge się doczekac nocy z Nikonem.....

 

A panasmaras powinien wydać ksiązkę :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, niesamowite. (...) Zgromadzenie tylu trudnych obserwacji w jednym doniesieniu

 

Tiaa... niesamowite są te obiekty, ale czy ta łupanina? Ja tylko zgapiam, co Wy robicie. Serio serio. Jedni z Was uczą obserwować, inni doradzą dobry sprzęt, jeszcze inni z uporem maniaka opisują swoje relacje. Jest od kogo się zarażać.

 

Co do trudności - tak, parę obiektów jest trudnych, ale też podchodziłem do nich wcześniej kilka bądź kilkanaście razy. Czasem nic nie widywałem, a czasem jakieś małe coś. Za kolejnym razem udawało się zobaczyć coś więcej. Janko, czego jak czego, ale widzenia słabych i rozległych obiektów właśnie Ty nauczyłeś mnie wypatrywać :friends:

Kilka obiektów z relacji jest łatwych do znalezienia na niebie, choć trudnych do znalezienia na mapach. I to naprawdę cała trudność. Jeśli macie do dyspozycji miejscówkę, gdzie wyraźnie widać Drogę Mleczną, to wyłapanie kilku czy kilkunastu Barnardów będzie naprawdę banalne. B352, B353, B361 czy LDN935 to są naprawę łatwe obiekty. No, chyba, że M42 też uznamy za trudną. Jak ktoś się zerwie wcześniej na obserwacje, to niech łapie jeszcze parę B142-143 na 3° na północny zachód od Altaira (ciut na zachód od gwiazdy Terazed).

Dalej, cztery z wymienionych Stocków są łatwe albo co najwyżej nieco wymagające. Wszystkie w charakterystycznych miejscach, potrzebują tylko czasem trochę czasu, żeby słabsze gwiazdy wyłoniły się w okularze (okularach). Jedynie Stock 11 jest trochę trudniejszy, ale ciężkim przypadkiem bym tego nie nazwał.

Trumpler 3 to kolejny wdzięczny w namierzaniu i identyfikacji obiekt, a oba Collindery są niemal banalne. Jedyne, co im dokucza, to nieobecność w katalogu Messiera. Dlatego nie dziwcie się, że czasem marudzę, że atlas A czy B nie ma takich i śmakich katalogów. Mniej znane zestawienia zawierają nierzadko niezwykłe perełki. Warto ich poszukać. Jak nie wiecie, od czego zacząć, zacznijcie na dobry początek TU.

 

 

PS Żeby było jeszcze zabawniej, cała masa obiektów umyka mi w północnych rewirach Łabędzia (południowych zresztą też). Niektóre z nich powinny być łatwe. Może ktoś z Was się skusi i opisze?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Co do trudności - tak, parę obiektów jest trudnych, ale też podchodziłem do nich wcześniej kilka bądź kilkanaście razy. Czasem nic nie widywałem, a czasem jakieś małe coś. Za kolejnym razem udawało się zobaczyć coś więcej. Janko, czego jak czego, ale widzenia słabych i rozległych obiektów właśnie Ty nauczyłeś mnie wypatrywać :friends: ...

 

Całe szczęście, że Cię nauczyłem, bo może teraz mi je pokażesz :ha:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.