Skocz do zawartości

M 31-pierwsze 100 min. ekspozycji bez guidingu montażu ASA DDM 60


Andrzej F.

Rekomendowane odpowiedzi

Czeski błąd M45 - Plejady

Ujęcia bardzo ciekawe, dał bym minimalnie przestrzeni w Andromedzie od góry i dołu. Ciekawi mnie w Plejadach w Alcyone - takie owale po prawej w odbłysku

obiekt bardzo jasny może to tego przyczyna - coś jak pierścienie newtona na odbitkach foto analog, które znam z moich studiów z zajęć z fotografiki - walczyło się z tym w ciemni.

Aczkolwiek tam były koncentryczne.

 

Hmm w tej materii może to być coś innego.

Edytowane przez Ura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalne zdjęcia nie zawierają przepalonych gwiazdek, Powstały one w momencie zmniejszania rozmiarów zdjęć w Photoshopie CS6,

który automatycznie je wyostrza powodując powstawanie nieprzyjemnych dla oka widoku gwiazdek.

Andrzej F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że opanowałeś już dość dobrze 100min. Czy to znaczy, że 200 i 300 trzeba jakoś specjalnie podejść do tematu aby to opanować?

Czy wystarczy w kalibracji podać "zaczynasz od" o "kończysz tu" co daje 4,5h czasu naświetlania?

Tak to rozumiem, że w kilka minut montaż sprawdzi sobie błąd osi i wprowadzi poprawki dla naszych 4,5 godzin. Czy to już jest dla nie go za dużo?

Jak to jest? Adam do tablicy. :)

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak, jak mówisz, czyli definiujesz czas sesji (np. 4h) i focisz. Z tego co zrozumiałem, Pan Andrzej ma tu problem z czymś innym, mianowicie flipem. Akurat M31 tranzytowała w czasie tych założonych przez niego 100 min (dlaczego akurat chciał 100 min, to nie wiem). Na fotografię z flipem jest kilka opcji:

1. podzielenie sesji na 2 części, preflip i postflip, czyli jak dojdzie do flipa (+ tyle, ile mamy czasu do dojechania w pier - można to ustawić), potem druga część po flipie. Czyli podobnie, jak w klasycznych montażach z planowaniem, czy będzie flip, czy nie.

 

2. wykorzystania możliwości ASA fotografowania bez flipa. Tu trzeba dokładnie zrozumieć, czym jest flip oraz jak się zachowuje teleskop w czasie dochodzenia do niego. Można system ustawić tak, że wystartuje sesje ustawiając na obiekt tak, jakby był już po flipie (przeciwwaga wtedy idzie do góry). Generalnie problematyczne będą tylko obiekty, które tranzytują przez zenit, bo wtedy przestrzeń teleskopu jest ograniczona przez pier (na dole). Technologia MLPT, o której tu mówimy, robi na początku "pusty" przebieg, żeby sprawdzić, czy po trasie obiektu nie następuje kolizja z pierem. Z tego co empirycznie sprawdziłem, z większością teleskopów można zacząć sesję nawet 4 godziny po stronie wschodniej nieba, ale mając setup już po flipie, czyli tak, jakby patrzył na zachód. To oznacza, że z odpowiednim podejściem (w większości przypadków) można o flipie w ogóle zapomnieć. Żeby oczywiście zupełnie swobodnie działać bez flipa trzeba by mieć specjalny ekwatorialny pier, który nigdy nie wejdzie w kolizję z teleskopem (taki wygięty wygibas, jak standardowy przy DDM160).

 

3. Używać softu do automatyki, który będzie zarządzał sesją i flipem. Najważniejsi producenci softu obiecują także pełną obsługę MLPT w czasie takie zautomatyzowanej sesji w najnowszych wersjach swojego oprogramowania.

 

Te wszystkie rady dotyczą w zasadzie tylko opcji "polowej". Przy stacjonarnej robi się raz mapę (pointing map) nieba i używa, jak zwykłego montażu z perfekcyjnym goto i bezbłędnym guidingiem. Jeżeli nie ma się rozklekotanego teleskopu, który przy każdym ruchu zachowuje się inaczej (głównie wyciąg i lustro), to w ogóle sytuacja jest prosta jak cep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, na razie nie umiem sobie poradzić z sesjami powyżej 100 min. Parę razy próbowałem 120 min. z M31, ale ostatnie 2X10min. były poruszone. Podobnie było

w przypadku gdy M31 miała do flipa około 180 min. Wówczas to podzieliłem sesję na dwie 100+80.Ta druga była również poruszona.Robiłem tak kilka razy i za każdym

razem efekt był ten sam-zdjęcia były poruszone, Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje. Nie robiłem zdjęć po flipie ponieważ mam za blisko dach mojego domu i powietrze

nad nim jest niestabilne.

Andrzej F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oznacza, że przez ten czas coś się rozjeżdża. W większości przypadków to problem ze stabilnością mobilnego zestawu. To znaczy, że przez te np. 120 min. coś się tam pozmieniało (np. statyw się zagłębił w ziemie). Często powodem jest też zegar w komputerze. Nie pamiętam, czy kupował Pan u nas GPS do tego montażu? Czy już zainstalował Pan nowy software (5.1.1.1)?

 

Ile punktów pomiaru montaż robi w czasie MLPT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest sobie zrobić ten zgrubny mapping, bo wtedy już sam montaż natywnie zaczyna prowadzić dwoma osiami biorąc pod uwagę błąd polarnej, nieortogonalność i inne błędy. Potem MLPT ma mniej do korygowania. Taki mapping zajmie pewnie z 1,5 min.

 

Proszę także zawsze robić homing (home find), bo on poza samą orientacją na niebie przesyła też ustawienia kątów magnetycznych Direct Drive zakodowanych w fabryce.

 

PS. GPS jest ważny, bo synchronizuje czas, a na tracking z takimi precyzjami ma to znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio jak robiłem home finda montaż po ustawieniu na M31 wpadał mi w drgania i zaczynał buczeć, więc póżniej zrezygnowałem z tego.

GPS zaczynam podłączać za pomocą osobnego kabla i umieszczać w takim miejscu aby cały czas " widział" satelity.

Andrzej F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio jak robiłem home finda montaż po ustawieniu na M31 wpadał mi w drgania i zaczynał buczeć, więc póżniej zrezygnowałem z tego.

To oznacza, że parametry (PID) nie były prawidłowo ustawione. W nowym sofcie jest procedura automatycznej kalibracji tych parametrów (jednorazowo). Warto to zrobić w pełnym rynsztunku. Teleskop ustawiony w stronę polarnej (przeciwwaga w dół). To oczywiście proszę zrobić po wcześniejszym home find. Taki profil potem trzeba zapisać i używać z tym zestawem (teleskop + kamera).

 

Podejrzewam, że to była główna przyczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.