Skocz do zawartości

Co zobaczę przez Action VII 10x50 CF?


AnonPolis

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie takie jak w temacie. Na co mogę liczyć z tą lornetką? Istnieje jakaś szansa, żebym wyłapał Andromedę czy coś w tym stylu?

 

Masz oczywiście na myśli galaktykę w Andromedzie (M31), Andromeda to gwiazdozbiór.

 

Wspomniana galaktyka jest poza dużymi miastami widoczna gołym okiem, tak więc z pewnością ją dostrzeżesz.

 

Co do tego, co może Ci pokazać ta lornetka, to bardzo dużo zależy od tego, w jakich warunkach obserwujesz. Jeśli masz naprawdę ciemne niebo, z dala od dużych miast, to w tej lornetce dostrzec możesz kilkaset (200 - 300) obiektów mgławicowych, z których większość jednak będzie wyglądać, jak maleńkie, słabiutkie, szare obłoczki, albo lekko rozmyte gwiazdki.

W mieście niestety dostrzeżesz znacznie mniej, a dodatkowo wszystko co Ci się uda znaleźć będzie znacznie gorzej widoczne niż poza miastem.

 

Najlepiej zacznij od najjaśniejszych i największych:

 

M31 (galaktyka w Andromedzie)

M42 (mgławica w Orionie)

M45 - Plejady (gromada otwarta w Byku)

M44 - Praesepe (gromada otwarta w Raku)

NGC 869/884 - hi i ha Persei (gromada otwarta w Perseuszu)

M8 - Laguna (mgławica w Strzelcu)

 

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co wyłapiesz przez tę lornetkę będzie zależeć przede wszystkim od Twojej zdolności znalezienia obiektu na nieboskłonie. To jest główna trudność dla początkującego. Musisz zaopatrzyć się w pomoce - atlas nieba, programy komputerowe obrazujące nieboskłon, książki opisujące gwiazdozbiory. Bez tego nie zobaczysz wiele, natomiast orientując się na niebie będziesz mógł patrzeć godzinami bez znudzenia. Na początek atlas, który znajdziesz w stopce postów Panasamarasa i program Stellarium niedawno wspominany przez Sumasa. Celowo nie daję Ci linków "na widelcu" - w zasobach Forum jest bardzo wiele. Ucz się wyszukiwać, to bardzo pouczające. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką pomoc. Teraz jeszcze jedno pytanko, zapewne głupie, ale jak widać taką M31 'gołym okiem'? Widziałem wiele zdjęć na waszym forum tego obiektu i zaparło mi dech w piersiach. Obróbka tutaj ma pewnie bardzo duże znaczenie i czy istnieją gdzieś zdjęcia bez obróbki? ; ) Rozumiem, że te kolory to tylko fantazja autora i normalnie da się zobaczyć tylko jakiś szarawy obłoczek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gołym okiem zobaczysz tylko pojaśnienie jądra M31 - mały mglisty owalny obłoczek. Zerkaniem ten obłoczek trochę się wyciągnie w linii pn-wsch – pd-zach.

Przez lornetkę pod dobrym niebem zobaczysz wydłużoną elipsę dysku galaktyki o wyraźnie jaśniejszym jądrze. Będzie to wyglądać mniej więcej tak:

 

M31_sketch_bino_small.jpg

 

Kolory na zdjęciach obiektów głębokiego nieba nie są fantazją autorską, tylko efektem długiego naświetlania zdjęcia (sięgającego paru godzin). Nasze oczy nie rejestrują w takich przypadkach kolorów, gdyż obiekty, które obserwujemy czasami ledwo pobudzają pręciki na siatkówce oka. Jest to zbyt mała ilość światła, żeby pobudzić także czopki (czyli żeby widzieć w kolorze).

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tej lornetki i jestem zadowolony. Póki co zobaczyłem przez nią 30 z 110 obiektów z katalogu Messiera, plus parę z katalogu NGC i jedna gromadka z IC. Do tego Jowisza i jego cztery księżyce, fazę Wenus no i oczywiście Księżyc. Tylko dla mnie te powiększenie jest za małe do obserwacji Księżyca.

Tak z innej beczki - wczoraj znalazłem taką listę http://www.astroleag...a-printable.pdf . I czy te obiekty są w zasięgu lornetki 10x50? Warunki mam bardzo dobre.

 

edit: no i oczywiście Słońce przy użyciu filtra ND5. :)

Edytowane przez Sabazios
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby zorientować się jak będzie widać różne obiekty przez lornetkę najlepiej oglądnąć szkice:

http://rodelaet.xtre..._astronomy.html

A tu trochę pożytecznych linków dla obserwatorów:

http://www.astromani....php?f=1&t=5926

Edytowane przez skymacho2
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, udzieliliście przydatnych informacji. W środę wybieram się na wieś gdzie jest bardzo dobra widoczność moim zdaniem i spróbuję coś pooglądać : ) O ile oczywiście pogoda dopisze. Przydałby sie jakiś statyw, no ale póki co zrobię coś "na partyzanta" i zobaczę z czym to się gryzie : ) Dzięki jeszcze raz za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W środę wybieram się na wieś gdzie jest bardzo dobra widoczność moim zdaniem i spróbuję coś pooglądać : ) O ile oczywiście pogoda dopisze. Przydałby sie jakiś statyw, no ale póki co zrobię coś "na partyzanta" i zobaczę z czym to się gryzie : ) Dzięki jeszcze raz za odpowiedzi.

Leżak, fotel ogrodowy lub turystyczny z odchylanym oparciem i poręczami pod łokcie - to byłaby najlepsza pomoc. Oczywiście bardzo ciepły ubiór (najcieplejszy, jaki zdołasz wymyślić), rękawiczki a zwłaszcza buty i skarpety, byś długo wytrzymał.

Powodzenia i opisz, co zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środę wybieram się na wieś

Szkoda tylko, że w razie pogody Łysy może skutecznie ograniczyć obserwacje. Dopiero od niedzielnego wieczoru będzie można liczyć na parę* godzin ciemnego nieba między schowaniem się Słońca 18° pod horyzont a wschodem Księżyca.

 

*w niedzielę 2h, a później ok. dodatkową godzinę więcej na każdy kolejny dzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że w razie pogody Łysy może skutecznie ograniczyć obserwacje. ...

Zależy czego. My już jesteśmy rozpuszczeni i zepsuci, ale przecież pierwsza noc z lornetką jest wspaniała w każdych warunkach, byle niebo było widać. Prognozy są niezłe.

Na początek asteryzm Wieszak w Lisku, rozpoznanie gwiazdozbioru Strzała, rozpoznanie głowy Smoka z łatwą gwiazdą podwójną ni Draconis, w Łabędziu znalezienie podwójnej, dwukolorowej Albireo (beta Cygni), obejrzenie Sadra (gamma Cygni) w wieńcu słabszych gwiazd, potem w miarę wschodzenia Byka znalezienie i podziwianie Plejad i Hiad, oczywiście jasny Jowisz i liczenie jego księżyców, Gromada Podwójna między Kasjopeją a Perseuszem a ponad nią Fat Man, później wędrówki po Orionie - jego głowa (zygzakowata gromada Collinder 69) wyżej rozległa Collinder 65, gwiazdy Pasa Oriona i podwójność Mintaki, asteryzm w kształcie litery S w Pasie, oglądanie Miecza Oriona itd.

To wszystko jest możliwe nawet podczas pełni a i sam Księżyc też może być ciekawy podczas oglądania nawet przez lornetkę 10x50. :astronomer2:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam okolice gwiazdy omikron Cygni - piękna, kolorowa okolica lornetkowa.

Rzeczywiście, zachodnie skrzydło Łabędzia jest ciekawe a czerwona omikron 1 w parze z niebieskawą 30 Cyg i odleglejszą czerwoną omikron 2 wprost rwą oczy. Tuż na południe też czerwonawa para omega 1 i 2 Cyg. Zawsze lubię tam zajrzeć. Pierwszy raz natrafiłem na nie przypadkiem i mozolnie identyfikowałem. Stanowczo, brak jest atlasu ukazującego barwę gwiazd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.