Skocz do zawartości

Synta 200/1200 Dobson - pytania


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku godzin jestem posiadaczem nowiutkiego telepa Synta 200/1200 Dobson. Mam kilka pytan do fachowcow-posiadaczy tego wynalazku owocnej chinskiej mysli technicznej:

1. Na plytce szklanej od spodu tubusa widac male jakby "zadrapanie" na szkle przy brzegu w ksztalcie jakby odwroconej 7 odbijajace sie tez w lustrze. Czy to OK, znak jakosci (nawet wyglada na zrobione celowo przez fabryke) czy to jednak jakas wada? Jak rozumiem to nie jest to nawet zadrapanie na spodniej stronie samego lustra glownego (ktore patrzac w tubus jest czysciutkie od najwazniejszej strony zbierajacej swiatlo) tylko na zewnetrznej stronie dodatkowej plytki szklanej "chroniacej" tyl lustra glownego.

2. Czy nie powinno byc dla bezpieczenstwa przed uszkodzeniem (np. w transporcie lub przed jakims mechanicznym uderzeniem) drugiej plastikowej zakrywki na te w/w spodnia strone tubusa (z lutrem glownym) podobnej do tej zakrywki od strony pajaka-lustra wtornego ? Warto w ogole o to pytac Fotoclassica ?

3. Nie dostalem z Fotoclassica duzego okularu 2'' w komplecie tylko dwa male 1,25''- mi niepotrzebne (mam lantany ZOOM i 5,2mm oraz S-PL NPZ 17mm...) i dosyc kiepskie... Czy jest jakis sposob aby jakos uzyskac od Fotoclassica ten wymarzony okular 2'' - nawet kosztem oddania tych dwoch malych i nawet doplaty - czy ktos probowal?

4. Nie jestem przyzwyczajony do obrazow-odbic lustrzanych w trakcie poszukiwania obiektow na niebie, a mam dobry ruski monokular MP 10x50 z ukladem przyzmatow dajacych finalnie obraz prosty jak w lornetce. Czy daloby sie go wykorzystac jako szukasz zamiast oryginalnego - i jak to sensownie zrobic (o ile w ogole warto) ?

Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedzi-Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Szukacz prosty z MP 10x50 to dobry pomysł tylko zrób do niego sensowny uchwyt z regulacją ale od czego słynna polska pomysłowość :lol:

O resztę pytaj lepiej Fotoclassica jako oferenta tego sprzętu 8)

 

Ps. Prosty szukacz z Synty ma obraz w pełni odwrócony a nie lustrzanie odbity :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Syncie jest "wsuwany" w metalowy rowek na tubie telepa i przykrecany srubka uchwyt z regulacja dwiema srubkami zgrania obrazów z szukacza i z lustra glownego, do monokularu MP10x50 potrzebny bylby dedykowany do MP10x50 drugi wsuwany w rowek uchwyt z podobna regulacja obrazów. Nalezaloby jeszcze jakos dorobic krzyz w MP 10x50 i to porzadny optyczny jak oryginalny od Synty (nawet jest za porzadny-wrecz gruby) a nie jakies druciki etc. Nie mam warsztatu ani narzedzi do tego typu operacji, czy Ty Januszu ewent.podjalbys sie wykonania-a moze to standardowo usprawniasz ?

 

A co sadzicie o "zadrapaniu" na plytce szklanej od spodu tubusa przy brzegu w ksztalcie jakby odwroconej 7 odbijajacego sie tez w lustrze na spodzie- czy to nie czasem znak fabryczny od typu szkla BK7 ?

 

Bede próbowal wyssac od Fotoclassica okular 2'' kosztem oddania tych dwoch malych i nawet malej doplaty jak trzeba - zobaczymy czy mi sie powiedzie ??? Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie...zaraz...mam Synte dopiero od piatku wieczór czyli niecale 2 dni, na razie nie wiem czy w ogóle bede zmienial szukacz-oryginalny jest b.jasny 9x50 z dobrym krzyzem tylko te odwracanie.... a moze sie z czasem przyzwyczaje....albo postaram sie miec dwa szukacze: oryginalny Synty i dorobiony z MP 10x50.

A moze ktos taki wlasnie do Synty juz dorabial? Jak pisalem, nie jestem mechanikiem/optykiem i raczej zaufalbym fachowcom w kwestii dorobienia MP 10x50 jako "profesjonalnego" szukacza z optycznym krzyzem. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, ja bym sobie dał spokój z wymianą szukacza. Też na początku miałem problem z odwróconym obrazem, ale mi szybko przeszło. Wystarczy mapke odwórocić, a za to orientacje obrazu masz taka, jak w okularze samego telepa -a to akurat jest przydatne. Teoretycznie, to taki prosty szukacz będzie miał większy zasięg od połowki lornetki, bo odpadna straty na pryzmatach, ale to teoria, bo nie wiadomo, jakie oba przyrzady maja warstwy MC itp. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się też na początku zdawało, że to problem. Oczywiście, najłatwiej obserwuje się lornetką, a nie do góry nogami. Ale skoro teleskop daje obraz do góry nogami, to w sumie wcale nie jest źle, jesli orientacja obrazu w szukaczu jest taka sama, szczególnie jeśli szukamy słabszych obiektów, do których trzeba dojeżdząć wg. słabych gwiazd podejścia, niewidocznych gołym okiem. Ja zwykle radze sobie tak,że przy normalnym ustawieniu mapki wstępnie namierzam okolicę, potem odwracam mapke i jadę dalej wg. niej szukaczem bez dodatkowych kombinacji. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.