Jump to content

Oberwerk 8x56 - krótka recenzja


Guest
 Share

Recommended Posts

Oberwerk 8x56 – krótka recenzja

 

Nowa ultrajasna lekka lornetka Oberwerk 8x56 to świetny sprzęcik do np. komet z długimi ogonami i dużych obiektów Deep Space (DS) np. M31 Andromedy, M44 Praesepe, M45 Plejad, M42 Oriona, h i chi w Perseuszu i oczywiście do turystyki- leciutka (ok.900g) z dużymi pryzmatami z dużym przelotem, źrenica pełne 7 mm, super LER 24mm-co umożliwia superkomfortowe z niej korzystanie „okularnikom”, znakomita ostrość w szerokim zakresie odległości, najlepsze zielonkawe powłoki MC do zastosowań astro. A najważniejsze: ma ręczną dokładną kolimację użytkownika (poprzez delikatną regulację nachylenia pryzmatów śrubkami ukrytymi pod zsuwaną gumą) w "punkt" np. pojedyncza gwiazdkę- po to specjalnie ja sprowadzałem z USA po lekturze „ichniego” zbioru recenzji CloudyNights, sfrustrowany ciągłym odsyłaniem lornetek nazad do różnych firm- na każdej z nich zamiast jednej gwiazdki widziałem dwie i byłem bezradny -miałem tego już serdecznie dosyć - każdy ma przecież własne unikatowe oczy i to do nich w końcu należy dostosować kolimację a nie odwrotnie. A w Oberwerku nie ma z tym żadnego problemu, można sobie skolimować tak że potem przyjemnie patrzeć stereoskopowo na Siedem Sióstr w Plejadach których nic nigdy nie rozdzieli (z powodu „rozjechania” się obrazu) na większą ilość głównych gwiazdek niż jest w rzeczywistości. Ma wystarczająco duży maksymalny IPD 73 mm, regulacje na prawym okularze w zakresie +- 2,5 dioptrii. W komplecie cały ładny czarny BOX Oberwerka: ładny firmowy miękki futeralik z napisem Oberwerk, pasek lornetkowy na ramie/szyje, dodatkowy promocyjny wielozadaniowy szeroki pasek Oberwerka (Heavy Duty Strap), fajna firmowa szmateczka do czyszczenia optyki, pokrywki na obiektywy i okulary, instrukcja. Ewentualnie odstąpiłbym ją bo jak widać w stopce po prostu już za dużo nazbierałem tych znakomitych lornet Oberwerka a planuję następne – to jakiś nałóg (ale jeden zbiera znaczki drugi lornetki). Zobaczcie koniecznie recenzje obserwatorów i dane znamionowe Oberwerków, to świetny wymiatający sprzęt dla początkujących miłośników astronomii do pierwszego zapoznawania się z niebem, gwiazdozbiorami etc. a także dla starych wyjadaczy:

http://www.cloudynights.com/breviews/oberwerk20x80.htm

http://www.cloudynights.com/breviews/oberwerk70mm.htm

http://www.cloudynights.com/breviews/oberwerk70-2.htm

http://www.cloudynights.com/breviews/4way.htm

http://www.bigbinoculars.com/1156.htm

http://www.bigbinoculars.com/2080lw.htm

a o łatwej kolimacji w tych lornetkach:

http://www.oberwerk.com/support/collimate.htm

Vide też wypowiedzi o Oberwerkach na amerykańskim forum CloudyNights w por. do Fujinona 16x70:

"I'd recommend the Oberwerk 15x70s to anybody wanting what amounts to "FujinonLite". They are lighter in price, weight, and quality. In other words, they may well represent the "most stars per dollar" in a binocular. I'm recommending them to schools and Scout type groups and anybody else that needs a quite decent astronomy binocular for a good price. "

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ed&sb=5&o=&vc=1

Aha zapomniałbym-cena jaka sam zapłaciłem przy kupnie wysyłkowym z USA w 2003 r. wynosiła (lornetka jest prawie nowa-nadal na gwarancji Oberwerka- ma niecały rok) $99.95 + $33 (22% VAT + 11% cło [cena Oberwerka jest netto nawet bez cła USA]) + $50 (koszt przesyłki) = razem ok. $180. Kupowałem patentowaną metodą na pewny czek bankierski a w celu obniżenia kosztów płynęła do mnie z innymi lornetkami Oberwerka statkiem przez Atlantyk przez półtora miesiąca - a nie „by plane” bo to byłoby o ok. 50% droższe. Ale dopłynęła po dojmującym czekaniu, i tym większa była radość przy odpakowywaniu paczki po zapłaceniu ciężkiego cła+VAT na poczcie. Obraz jaki przez nią ujrzałem w pełni to poświęcenie zrekompensował, tak jasnego i ostrego w szerokim zakresie (przy jednym ustawieniu regulacji) od 50m do nieskończoności nie widziałem dotąd przez żadną lornetkę. HIGHLY RECOMMENDED.

 

Pozdrawiam, Marcin

 

PS. Aby uprościć dla zainteresowanych podaję podstawowe dane producenta:

Objective size: 56mm

Magnification: 8x

Prism: BAK4

Optic coating: Fully broadband multi-coated

Field of view: 105m at 1000m (6°)

Exit pupil diameter: 7mm

Exit pupil distance: 24mm

Minimum focus distance: 10m

Weight: 2.25 lbs

8x56_198_thumb.jpg

 

12x60wa_thumb.jpg

 

15x70_636_thumb.jpg

 

20x80lwwa_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

w celu obniżenia kosztów płynęła do mnie z innymi lornetkami Oberwerka statkiem przez Atlantyk przez półtora miesiąca - a nie „by plane” bo to byłoby o ok. 50% droższe. Ale dopłynęła po dojmującym czekaniu, i tym większa była radość przy odpakowywaniu paczki po zapłaceniu ciężkiego cła+VAT

 

200% Poznaniak :D :shock:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Marcinie prosimy zdecydowanie mniej frazesów reklamowych i słów: super, ultra, wspaniała etc a więcej opisów ostrości gwiazd w polu widzenia, astygmatyzmu, komy, dystorsji, aberracji chromatycznej czy wodoków poszególnych obiektów astro :salu:

Na razie to wspaniała beletrystyka i fajna reklama do jej sprzedaży a teraz czekamy na recenzję z prawdziwego zdażenia choćby wedle klucza Arka Olecha z jego testu lornetek aby było jak ją nawiązać do tego dużego zbioru recenzji 8)

W przeciwnym wypadku ten opis bez punktu odniesienia do ogólnej skali ocen traci jakikolwiek sens :roll:

Link to comment
Share on other sites

Tak jak napisał Janusz przydałoby się trochę więcej konkretów. Szczerze mówiąc ryzykant z Ciebie. Wywaliłeś

ponad 700 zł na tani sprzęt robiony w Azji i na dodatek używany. W tej cenie na polskim rynku znajdziesz już

kilka innych wypróbowanych lornetek o znanej jakości.

 

Arek

 

P.S. Jakie toto ma pole widzenia?

Link to comment
Share on other sites

Januszu na CloudyNights fachowcy- wytrawni obserwatorzy nieba też piszą recenzję tak jak chcą i nie zawsze z pomierzonymi wartościami a tylko na zasadzie odczuć recenzenta z obserwacji i jest OK - a nawet pisząc wiersze o sprzęcie- lornetkach Oberwerka:

 

Ode to New(Binos)

 

These new 20X80’s that came from Oberwerk, Kevin,

Make me feel as if I’m in viewing heaven!

That glittering Expanse of wonders, my beckoning call,

Amidst the snowy slopes of Boreal!

 

By Wing Eng(March 2003)

 

vide w:

http://www.cloudynights.com/breviews/oberwerk20x80.htm

 

Niestety nie mam warsztatu optycznego i przyrządów jak Janusz i nie bardzo mam na czym dokładnie pomierzyć poszczególne parametry, ale jak mi się uda to na pewno uzupełnię moją krótką recenzję. Podkreslam- już w tytule napisałem krótką a więc to tłumaczy też brak testów laboratoryjnych i bazowanie na odczuciach z obserwacji.

Januszu powinieneś przecież pamiętać jak na niedawnym zlocie w Bieszczadach wiele osób było zachwyconych moim lekkim Oberwerkiem (model 20x80 LW WA), jakością i ostrością obrazu z idealną kolimacją w punkt, lekkością i łatwością obserwacji "z ręki". Tylko Ty masz zawsze jakieś "ale" a sam takiej fajnej lornetki nie oferujesz.

 

Arku [serdecznie witam kolegę dra!], tak jak napisałem w recenzji Oberwerki, w szczególności 8x56 sprowadziłem z zasadniczego powodu- mozliwości osobistej kolimacji użytkownika, co znalazłem na CloudyNights w recenzji:

http://www.cloudynights.com/breviews/oberwerk70mm.htm

"Collimation - They both were perfect. If you want to be able to easily collimate the binos yourself then the Oberwerks have your number. If you want to send it back to the factory if it needs collimating then the Fuji's are it."

i z tego powodu wolę Oberwerka od Fujinona bo przy mojej wadzie wzroku tylko Oberwerk zapewnia mi dostosowanie się kolimacji lornetki do moich oczu do zbieżności "w punkt"-pojedynczą gwiazdkę. Tak jak piszą w cytowanym fragmencie, Fujinona musiałbym do najdrobniejszej kolimacji odsyłać w nieskończoność do fabryki w USA "If you want to send it back to the factory if it needs collimating then the Fuji's are it". Dla mnie to przesądza sprawę raz na zawsze, co należy wybrać i dlatego też nie bałem się wyboru i specjalnego sprowadzania Oberwerka z USA. Arku, kupowałem lornetę 8x56 fabrycznie nową - dlaczego piszesz że używaną?. Jest nowa, aż pachnąca "świeżą optyką" o niezłym polu 6 stopni ale to zrozumiałe- w tej lornetce postawiono w konstrukcji optyki na jasność i ogromny 24 mm LER (niezwykle wygodne dla ludzi potrzebujących okulary do korekcji wzroku nawet podczas używania lornetki) trochę kosztem pola, na pewno nie jest to model szerokokątny WA (Wide Angle) jak np. inne moje Oberwerki (ale z kolei nie tak jasne) 12x60 WA, 15x70 WA i 20x80LW WA. Marcin

 

PS. Dla zainteresowanych: oryginalne komentarze klientów-użytkowników Oberwerka mozna znaleźć na stronie:

http://www.bigbinoculars.com/comments.htm

 

PS2. Chciałbym podkreślić Arku iz Twoje testy lornetek, także publikowane w WiŻ, uważam za wzór pomiarów obserwacyjnych i laboratoryjnych lornetek. Tak jak już kiedyś pisałem- mogę jakbyś chciał dać w Twoje fachowe ręce np. mojego 80mm Oberwerka 20x80 LW WA do porównania aby uniknać nieuniknionej subiektywności gdybym to ja zrobił laboratoryjny test swojego Oberwerka i porównywał z Twoimi.

 

PS3. PS. Właśnie dostałem odpowiedź od Billa Burgessa z Burgess Optical oraz Jasona Faworski'ego z Apogee iz w swoich nowych lornetkach wprowadzili możliwość ręcznej kolimacji jak w Oberwerkach !

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No to w takim razie nie mam narazie nic do dodania, Oberwerk Rulez :wink:

 

Ps. Właśnie wróciłem z wieczornej, udanej sesji obserwacyjnej komety, piękna z niej sztuka jest, obserwowałem japończykiem Focus 18x70 i Zeissem 10x50, kometa jest Miodzio i świeciła na prawo od głowy Hydry 8) :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Napisałeś, że lornetka ma prawie rok, więc dlatego zrozumiałem, że używana. Ja wcale nie potępiam Twojego

wyboru. Kto nie ryzykuje.... A z tego co piszesz, zaryzykowałeś i trafiłeś w 10tke. Jak będziemy robili najbliższy test poświęcony 70-80tkom do na pewno do Ciebie napisze w sprawie wypożyczenia tego Oberwerka 20x80.

Jeśli i Janusz i Delta Optical dopiszą, to będziemy mieli fajne bezpośrednie porównanie dużego sprzętu

lornetkowego :)

 

Pozdawiam,

Arek

Link to comment
Share on other sites

A ja właśnie zaszalałem i wykosztowałem się w Delcie na Sky Mastera 15x70 [znów sa "na magazynie" od wczoraj]. Tzn. wykosztuję się jutro, jak dojdzie przesyłka. Może skrobnę coś na bliżniaczym forum, jak ją wypróbuję. Oczywiście ciekaw bedę także testów ewentualnych testów CAMK-u na jej temat... Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Kto wie, może pierwsze próby będą na komecie Q4 NEAT, wczoraj wreszcie się rozpogodziło i była obok bety Raka -piękna...

Link to comment
Share on other sites

Obraz jaki przez nią ujrzałem w pełni to poświęcenie zrekompensował, tak jasnego i ostrego w szerokim zakresie (przy jednym ustawieniu regulacji) od 50m do nieskończoności nie widziałem dotąd przez żadną lornetkę. HIGHLY RECOMMENDED.

 

Skoro jest taka doskonała to dlaczego ja sprzedajesz ?

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=4009

Czyżby ta recenzja była tylko reklamą ?

Link to comment
Share on other sites

Oberwerki są rzeczywiście dobre i takie są też wyniki niezaleznych recenzji zachodnich i komentarze klientów- vide podane powyżej linki. Po prostu - tak lubie dobre lornetki że nazbierałem ich co niemiara ze wszystkich modeli i to naprawdę dobrych - w tym z manualną kolimacją w "punkt" tak że w tym momencie po kilku latach doświadczeń ewentualnie mógłbym pomóc początkującym poprzez naprawdę dobrą lornetkę aby nie przeżyli zawodu na starcie. Chciałbym też się podzielić swoimi doswiadczeniami ze sprzętem optycznym w astronomii amatorskiej. Wszyscy fachowcy początkującym miłośnikom astronomii najpierw polecają dobrą lornetkę, także w znanych pozycjach książkowych jak "Niebo przez lornetkę" Moore'a, "Niebo. Poradnik użytkownika" Levy'ego - słynnego łowcy komet i we wszystkich innych nt. astronomii. Dobra lornetka zawsze się przyda także do teleskopu. Sam mam Syntę 200/1200 i na początku obserwacji dokonuję przeglądu nieba fajną lornetką np. 8x56 czy 15x70 WA a dopiero potem na znalezione obiekty kieruję duże 200mm lustro. Ale w ogóle najpierw, przed zakupem teleskopu, warto w ogóle nauczyć się nieba za pomocą lornetki: gwiazdozbiorów i znajdowania obiektów - DS i planet.

I tyle - jestem tylko skromnym amatorem - miłośnikiem a nie producentem, wyrażnie piszę że ewentualnie odstąpiłbym bo przecież na tym finansowo nie zyskam a raczej stracę-zyskać mogę tylko na entuzjazmie początkującego miłośnika astronomii z dobrej lornetki dajacej swobodę obserwacji 3D w każdym kierunku czy satysfakcji starego wyjadacza z idealnie osobiście skolimowanej lornetki. To dla mnie ważniejsze od wszystkiego innego, jezeli można przyczynić się do upowszechniania i rozwoju astronomii w naszym kraju poprzez użyczenie dobrego sprzętu i własnych doświadczeń. Marcin

Link to comment
Share on other sites

Jak dotąd rozpisałeś się niesamowicie, a żadnych konkretów poza możliwością kolimacji nie napisałeś. Nie trzeba mieć żadnych mierników poza własnymi oczami aby ocenić wiele parametrów np. podanych przez Janusza_P ani byc wielkim znawcą lornetek czy producentem. Jak dla mnie napisałeś tą reklamę tylko po to aby ją sprzedać.

A jeszcze podałeś masę linków do recenzji różnych modeli na cloudy nights tylko akurat nie tego który opisujesz.

Link to comment
Share on other sites

A jeszcze podałeś masę linków do recenzji różnych modeli na cloudy nights tylko akurat nie tego który opisujesz.

Moje intencje wyłożyłem powyżej. Linki do pełnych recenzji są do Oberwerków w ogóle ponieważ z powodu podobnej wysokiej jakości tych lornetek dają obraz firmy, w tym modelu 8x56. Bezpośredni link nt. Oberwerk 8x56 to np.:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...rev=#Post104010

 

vide też inne:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/pos...oard=binoculars

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...sb=5&o=&fpart=1

 

Marcin

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.