Skocz do zawartości

Synta 8" okulary do DSO.


Razikus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam cześć i czołem, jestem dumnym posiadaczem Synty 8" i chciałbym was prosić o radę...

 

Mam do wykorzystania 1100 złotych i postanowiłem sobie wydać to w jakieś dobre okulary, aby moje obserwacje były jeszcze większą przyjemnością!

Wiem, że temat był pewnie wałkowany tysiące razy, ale na prawdę potrzebuję pomocy w tej kwestii, ponieważ nigdy nie mierzyłem tak wysoko, a jednak dla mnie taka ilość pieniędzy ma dużą wartość.

 

Jeżeli jeszcze ktoś się nie pokapował, jakie pytanie zadałem:

 

Jakie okulary do Synty 8" do oglądania DSO? (Wieś, ciemne niebo, prawie zero światła sztucznego.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kasie nie da się przebić serii Explore Scientific. Chyba najbardziej uniwersalny jest 14 mm, na giełdzie jego cena to 500-550 złotych. Mam go i jest rzeczywiście przydatny. Są osoby, którym bardziej pasuje 11 mm. Do tego jako planetarny 6,7 mm ES też za podobną cenę. Z długoogniskowych masz na razie 25 mm i okolo tej ogniskowej warto zostać. W przyszłości np. ES 24 mm. Przy ciemnym niebie fajnie też spisuje się ES 30 mm do dużych gromad i jako przeglądowy. Ale to trochę większa kasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też polecam ES'y. Mam Synte 12" i polecił mi je Blondas, na początku tak niepewnie do nich podchodziłem bo chciałem jakiegoś lantana i orto do planet ale okularek sprawuje się świetnie. W wersji 14mm muszla oczna nie jest jakoś super wysoka ale w zupełności wystarcza, z wadą wzroku mogę obserwować bez problemów. Okular ma swoją wagę i tak jak napisał Blondas 14mm jest takie pośrodku, do planet za duże, do panoram za małe, no i to pole :D w 12" mam całe Słońce w okularze z lekkim zapasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z refleksami w Esach ? Mówią, że jest Naglerem na sterydach, ale dla mnie przynajmniej te z 100 stopniowym polem, niekoniecznie, transmisją mnie nie powaliły w porównaniu do pentaxów serii xl.

Z doborem okularów jest pewien problem, bo im dłużej się obserwuje, zdobywa się określone doświadczenie i preferencje się zmieniają nie mówiąc już o tym jakie obiekty nas szczególnie fascynują.

Zależy od nieba teleskopu i oczu obserwatora, jedni wolą transmisję szczególnie gdy liczy się zasięg gwiazdowy, dla innych 100 stopni pola, jeszcze inni może być 50 stopni pola ale jak najlepiej skorygowane i ostre do samego brzegu.

A czego Ty chcesz trudno powiedzieć i chyba sam na to nie odpowiesz. Przynajmniej teraz.

Ja wyłamię się z tych podpowiedzi i proponuję przeczytać zdanie człowieka który lubi erfle czyli średnia półka okularów.

http://observers.org...es.freeman.html

Pierwsza rada z artykułu i z mojego punktu widzenia również popatrz różnymi okularami i zobacz jak widać.

Nawet precyzuje dla f5 dobsona 5 mm ortoskopowy (chociaż 5 mm wydaje się w naszych warunkach zbyt dużym powiększeniem i chyba lepiej 7 mm jest bardziej uniwerslane) okular i 20 nagler typ 2 lub erfle Pocono których na naszym rynku nie widać. Ale wszystko przeczytasz w artykule...

 

Jeśli już, kupując w ciemno.Masz plossle z zestawu mógłbyś dokupić około 25-30mm tym bardziej, że masz dobre niebo. 7 mm (72 stopnie i jest przyjemnie) mm do gromad i planet i mgławic planetarnych. Pozwala uzyskiwać trochę pola wokół gromady.

Jeśli weźmiesz 5 mm orto to do gwiazd podwójnych i do planet (musi być całkiem dobry seeing), użycie okularu musi być świadomym zakupem.

10 mm chyba jest w zestawie da źrenicę 2 mm do galaktyk.

Na upartego można dokupić 5 mm orto i 30 mm i z zestawem 10 mm i 20 plossle mieć pokryte powiększenia do wszystkich obserwacji.

Reasumując ja bym poczekał popatrzył tym co mam i pojechał na zlot lub udał się do astrobraci by popatrzeć przez inne okulary.

 

pozdrawiam

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z refleksami w Esach ?

 

a jak ma być? Są na najwyższym poziomie :szczerbaty:

 

Mówią, że jest Naglerem na sterydach

 

ludziska różne rzeczy mówią, a potem okazuje się, że to lipa. Też naczytałem się egzaltowanych "testerów" zachwyconych ES-ami. Podobno są pozbawione największej wady Naglerów czyli fasolek ... cóż ... fasolkami w ES-ach można obsadzić hektar pola. Korekcja astygmatyzmu dość słaba (ale da się przeżyć), za to odblaski niszczą całą przyjemność z obserwacji. Wystarczy jasna gwiazda w pobliżu ... nawet poza polem widzenia

nie bez przyczyny w USA panuje permanentna promocja na te okulary. W "normalnej" cenie praktycznie wcale się nie sprzedają, choć są i tak sporo tańsze od "konkurencji" ... przynajmniej tej o polu 82o

 

miałem ochotę sprowadzić sobie ES 8,8 ale po testach zrezygnowałem. Szkoda tych 350 zł, chociaż na tej półce cenowej raczej trudno znaleźć coś podobnej jakości. Mimo wszystko wolę wydać dwa razy więcej ale na coś konkretnego

nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło: mam kolejną nauczkę by samemu sprawdzać okulary przed zakupem zamiast kierować się radami innych

 

co do erfli to też jestem ich fanem. W teleskopach ciemniejszych niż f/7 trudno im cokolwiek zarzucić, a z konkurencją o większym polu wygrywają wspaniałym kontrastem i transmisją przy relatywnie niskiej cenie. Niestety już w moim f/6,3 wychodzi słaba korekcja astygmatyzmu własnego ... i dlatego kolejny teleskop będzie f/7 :icon_biggrin:

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak ma być? Są na najwyższym poziomie :szczerbaty:

 

 

 

Zapomniałem dodać emot-ikonki ironii :)

 

ludziska różne rzeczy mówią, a potem okazuje się, że to lipa. Też naczytałem się egzaltowanych "testerów" zachwyconych ES-ami. Podobno są pozbawione największej wady Naglerów czyli fasolek ... cóż ... fasolkami w ES-ach można obsadzić hektar pola. Korekcja astygmatyzmu dość słaba (ale da się przeżyć), za to odblaski niszczą całą przyjemność z obserwacji. Wystarczy jasna gwiazda w pobliżu ... nawet poza polem widzenia

nie bez przyczyny w USA panuje permanentna promocja na te okulary. W "normalnej" cenie praktycznie wcale się nie sprzedają, choć są i tak sporo tańsze od "konkurencji" ... przynajmniej tej o polu 82o

miałem ochotę sprowadzić sobie ES 8,8 ale po testach zrezygnowałem. Szkoda tych 350 zł, chociaż na tej półce cenowej raczej trudno znaleźć coś podobnej jakości. Mimo wszystko wolę wydać dwa razy więcej ale na coś konkretnego

nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło: mam kolejną nauczkę by samemu sprawdzać okulary przed zakupem zamiast kierować się radami innych

 

Refleksami byłem zawiedziony, bo tak zachwalali ...

 

 

co do erfli to też jestem ich fanem. W teleskopach ciemniejszych niż f/7 trudno im cokolwiek zarzucić, a z konkurencją o większym polu wygrywają wspaniałym kontrastem i transmisją przy relatywnie niskiej cenie. Niestety już w moim f/6,3 wychodzi słaba korekcja astygmatyzmu własnego ... i dlatego kolejny teleskop będzie f/7 :icon_biggrin:

 

A co ja mam powiedzieć z moimi f/4.1 ?! Dalej szukam docelowego okularu, chyba sobie ortho kupię przynajmniej transmisja będzie świetna, mam jeszcze nadzieję w delosach ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.