Jump to content

q4 + bolid


 Share

Recommended Posts

Witam,

 

dzisiaj ją wypatrzyłem przez lornetkę, wielka i jasna choć gołym okiem nic nie widziałem- lekka mgiełka po burzowym dniu i łuna nad Ursynowem (obserwacja spod Powsina). To dopiero moja trzecia kometa, wcześniej tylko Hale-Bop i Hyakutake :oops:

 

Tuż po 22. widziałem bardzo jasny bolid, wyglądało to jakby ktoś wystrzelił racę bardzo wysoko na niebie, leciał niespiesznie od Lwa (Leonid?) na północ/ północny-wschód, bardzo jasny, jaśniejszy niż Wenus, widać było jak rozpada się na fragmenty. Może ktoś go wypatrzył pod Warszawą, w końcu sporo oczu wypatrywało komety.

 

Co za wieczór !!!

 

pozdrawiam

 

Z.

Link to comment
Share on other sites

Tuż po 22.  widziałem bardzo jasny bolid, wyglądało to jakby ktoś wystrzelił racę bardzo wysoko na niebie, leciał niespiesznie od Lwa (Leonid?) na północ/ północny-wschód, bardzo jasny, jaśniejszy niż Wenus, widać było jak rozpada się na fragmenty. Może ktoś go wypatrzył pod Warszawą, w końcu sporo oczu wypatrywało komety.

 

Bardzo ciekawe, trzeba zapytac czy Stacje Polish Fireball Network cos zarejestrowaly.

W koncu trzeba nalapac nieco jawisk by sprzet sie nie nudzil ;D :mrgreen: ;D

 

Pozdr

AX

 

[ Add: Sro 12 Maj, 2004 ]

Jeśli Leonid to musiał by wylecieć z radiantu czyli koło Algieby. Przynajmniej mnie się tak zdaje.

 

Niestety Leonidy wystepuja w listopadzie a dokladnie od 14 do 21. Sa piekielnie szybkie i radiant w okolicach maksimum 17/18 listopada znajduje sie w glowie Lwa.

 

Wiecej szczegolow odnosnie rojow meteorow znajdziesz tutaj : http://ciapek.uci.agh.edu.pl/~skoczews/pkim/roje.shtml nie zaszkodzi tu zagladnac by poznac te niezwykle ciekawe zjawiska.

 

Pozdrawiam

AX

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Witam,

 

dzisiaj ją wypatrzyłem przez lornetkę, wielka i jasna choć gołym okiem nic nie widziałem- lekka mgiełka po burzowym dniu i łuna nad Ursynowem (obserwacja spod Powsina). To dopiero moja trzecia kometa, wcześniej tylko Hale-Bop i Hyakutake  :oops:  

 

Tuż po 22.  widziałem bardzo jasny bolid, wyglądało to jakby ktoś wystrzelił racę bardzo wysoko na niebie, leciał niespiesznie od Lwa (Leonid?) na północ/ północny-wschód, bardzo jasny, jaśniejszy niż Wenus, widać było jak rozpada się na fragmenty. Może ktoś go wypatrzył pod Warszawą, w końcu sporo oczu wypatrywało komety.

 

Co za wieczór !!!

 

pozdrawiam

Z.

 

Mam nadzieję że nie zmarnowałeś tej cennej obserwacji bolidowej i zanotowałweś, datę czas, trasę na tłe gwiazd szczególnie początku i końca zjawiska, czas przelotu, barwę i oszacowaną z grubsza jasność, jeśli nie to szybko to uzupełnij :roll:

Link to comment
Share on other sites

Niestety wczoraj w nocy w Ostrowiku pogoda byla w kratke. Okolo 20 jeszcza padalo, okolo 21 sie

rozpogodzilo, ale od czasu do czasu po niebie chodzily ciezkie chmury i baliśmy się wystawić sprzęt.

Około północy pogoda popsuła się zupełnie :(

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

Ale jesteś w to południe zapatrzony czy Polacy to gęsi i odpowiedniej sekcji bolidowej nie mają ???

 

Juz niedlugo ruszy witryna Polish Fireball Network bo jak na razie wszystko co mozna znalezc o tej skecji znajduje sie tu na forum oraz jak na razie niewiele na pkim.org :) :mrgreen:

 

Pozdrawiam

Ax

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.