Skocz do zawartości

Klin Herschela LUNT 2" - krótki opis


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ samym H-alpha się nie żyje ;) , postanowiłem zakupić w AstroMarket Klin Herschela LUNT 2" http://astromarket.p...ela-lunt-2.html . Wykonany jest bardzo solidnie i estetycznie. Jest dość ciężki, więc przy słabszych wyciągach może być kłopot. Razem z klinem dostajemy małą walizeczkę oraz filtr Baadera 2" ND3.0, który jest niezbędny do robienia zdjęć. Jeżeli chcemy prowadzić obserwacje wizualne należy zakupić przynajmniej jeden filtr polaryzacyjny (co również uczyniłem http://astromarket.pl/filtr-polaryzacyjny-1-25-baader-planetarium.html ). W klinie nie ma redukcji z 2" na 1,25". Pewnie producent doszedł do wniosku, że jak ktoś kupuje 2" klin to na pewno ma taką redukcję razem z wyciągiem. W razie potrzeby może ją zastosować w klinie. Tuleje 2" można wykręcać, co jest bardzo istotne, gdyż dzięki temu mamy pełny dostęp do pryzmatu i w razie potrzeby można go wyczyścić. Na chwilę obecną nic więcej nie mogę napisać. Będzie pogoda to się okaże jakie daje obrazy. Jeszcze tylko parę fotek.

2 cal Lunt Wedge (1).jpg

2 cal Lunt Wedge (7).jpg

2 cal Lunt Wedge (8).jpg

2 cal Lunt Wedge (9).jpg

2 cal Lunt Wedge (10).jpg

2 cal Lunt Wedge (11).jpg

2 cal Lunt Wedge (12).jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupotę tu wcześniej napisałem, dobrze, że się opamiętałem. Oczywiście wszelkie filtry dajemy od strony wylotu światła nie od strony wyciągu. W moim przypadku filtr ND3.0 przykręciłem do redukcji z 2" na 1,25". Wykorzystałem redukcję z wyciągu TS ED. Tylko się zastanawiam po kiego zrobili gwint filtrowy w tulei od strony wyciągu, to może zmylić (mnie zmyliło).

1 (1).jpg

rt.jpg

1 (2).jpg

1.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem pierwsze podejście z klinem do Słońca. Już chyba zawsze tak będzie, że jak coś nowego się kupi to trzeba coś przerabiać lub dorabiać. Niestety problem z ostrzeniem przy użyciu Barlowa i to sporo. Bez barlowa o tyle mam problem z ostrzeniem, że nosek haczy o filtr ND3.0. Nosek jest za długi. Albo trzeba krótszy zrobić albo zrobić przedłużkę na filtr ND3.0. Więc Słońce łapałem dzisiaj bez ND3.0 ale z użyciem filtra polaryzacyjnego. Niestety obraz bez ND3.0 jest bardzo jasny i nie wiele można było ustawić nie tracąc na jakości obrazu. Jeżeli chodzi o obserwacje wizualne nie ma kłopotu, można stosować wszystkie filtry. Słońce wygląda bardzo ładnie.

Poniżej jedna fotka. Tylko proszę się nie sugerować jakością. Warunki były bardzo marne: chmury i kłopoty z ostrzeniem. Ale już teraz jestem zadowolony, gdyż wiem jaki potencjał siedzi w tym pryzmacie.

 

Jeszcze jedna drobna uwaga, lecz bardzo istotna. Klin świetnie sobie radzi z ciemnymi filtrami !.

s1.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna informacja. Jeżeli Ktoś się waha czy kupić klin lub filtr szklany (przecież jest o wiele tańszy) zdecydowanie lepiej kupić klin. Miałem również filtr szklany i wymięka przy klinie. Obraz Słońca z klina jest o wiele lepszy no i możemy dobierać różne filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Te kliny mają ograniczenia aperturowe - w wypadku tego LUNT'a do 150mm średnicy czynnej apertury. Ilośc energi na jednostkę powierzchni klina będzie różna i zależna właśnie od apertury. Ja bym tego nie zakładał np. na SCT 11 i 14", bo może nastąpić rzeczywiście wielka i natychmiastowa ciemność w oku (bez "ała"), chyba że mamy filtr zmniejszający aperturę założony na obiektyw teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ostatnio, biorąc ten klin do avikowania, zaskoczyło mnie to, że tylna ścianka, z płytką odbierającą ciepło się rusza. Samoistnie poluzowały się śrubki. Okazało się również, że pozostałe śrubki też trzeba było dokręcić.Pewnie za słabo dokręcili w fabryce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Mała aktualizacja. Jeżeli chodzi o nagrzewanie się płytki odbierającej ciepło od pryzmatu, nie jest tak źle. Nawet po godzinnym używaniu Klina w achromacie 102/1100 mm, płytka jest tylko ciepła. Z pewnością w większym refraktorze będzie cieplejsza, jednak nie powinna być na tyle gorąca, żeby można było się poparzyć? Napisałem to między innymi dlatego, gdyż przed zakupem Klina miałem pewne obawy, że może on się tak mocno nagrzewa, że trzeba być bardzo ostrożnym. Oraz dlatego, że może Ktoś również ma podobne obawy. Zaznaczam, że Klin tylko do refraktorów o średnicy czynnej obiektywu maksymalnie 150 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.