Skocz do zawartości

Przekładnia ala Robofocus :)


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam przekładni o podobnych gabarytach i właściwościach do przekładni robofocus - przeszukałem na necie sklepy modelarskie, skepy dla robotyków, alledrogo no i nic - albo coś źle szukam albo pozostanie mi rozbieranie drukarek i magnetowidów.

 

Może ktoś z forum wie gdzie to ustrojstwo można dostać ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz przekładni z silnika na focuser czy dołączonej do silnika krokowego, tzn. stanowiącej integralną jego część?

Myślałem o samej przekładni którą zainstalowałbym do silnika krokowego do focusera ale gdyby to był silnik krokowy unipolarny 5 lub 6 przewodowy z maksymalnym prądem na fazę 0,8A z przekładnia to też by się mógł nadać !

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na małe luzy pozostaje Ci do wyboru przekładnia planetarna (sakramencko droga). Wszystkie pośrednie patenty budżetowe nie mają większego sensu. Niby można ustawić backlash, ale to nie do końca działa.

Polecam bezluzową przekładnię paskową własnej roboty. Duże kółko wytoczy Ci każdy tokarz za rogiem, a paski za kilka złotków kupisz w necie.

U mnie autofokus wreszcie zaczął działać dopiero po przesiadce na paski.

Powodzenia.

 

A jak chcesz na skróty to u Kocha kupisz przekładnie i silniki: http://www.astro-electronic.de/motoren.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na małe luzy pozostaje Ci do wyboru przekładnia planetarna (sakramencko droga). Wszystkie pośrednie patenty budżetowe nie mają większego sensu. Niby można ustawić backlash, ale to nie do końca działa.

Polecam bezluzową przekładnię paskową własnej roboty. Duże kółko wytoczy Ci każdy tokarz za rogiem, a paski za kilka złotków kupisz w necie.

U mnie autofokus wreszcie zaczął działać dopiero po przesiadce na paski.

Powodzenia.

 

A jak chcesz na skróty to u Kocha kupisz przekładnie i silniki: http://www.astro-electronic.de/motoren.htm

A jakich pasków używasz - zębatych czy klinowych - w klinowych to trzeba chyba zadbać o odpowiednie napięcie - czego nie wiem jak zrealizować ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, rzecz nie jest prosta jakby się na pierwszy rzut oka wydawało. Przekładnia oryginalna robo jest 300:1. To daje przy ustawieniu elektroniki 1 microstep=4 impulsy przesuw wyciągu Takahashi FSQ ok. 15 mikrometrów. Ponieważ strefa ostrości Taka to ok 55 mikrometrów to wystarcza. Ale już OS Veloce ma strefę ok 15 mikrometrów i muszę ustawiać 1 microstep na 2 impulsy. Focuser chodzi wolno ale wystarczająco precyzyjnie.

Trzeba wykonać takie obliczenia zanim zdecydujemy się na silnik, przekładnię i sposób przeniesienia napędu na focuser.

Takie tam pisanie kółka kup tu, pasek tam to jest tylko półsrodek. Nie wprowadzajcie kolegi w błąd!

To że coś tam działa to nie znaczy ze działa DOBRZE!

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, rzecz nie jest prosta jakby się na pierwszy rzut oka wydawało. Przekładnia oryginalna robo jest 300:1. To daje przy ustawieniu elektroniki 1 microstep=4 impulsy przesuw wyciągu Takahashi FSQ ok. 15 mikrometrów. Ponieważ strefa ostrości Taka to ok 55 mikrometrów to wystarcza. Ale już OS Veloce ma strefę ok 15 mikrometrów i muszę ustawiać 1 microstep na 2 impulsy. Focuser chodzi wolno ale wystarczająco precyzyjnie.

Trzeba wykonać takie obliczenia zanim zdecydujemy się na silnik, przekładnię i sposób przeniesienia napędu na focuser.

Takie tam pisanie kółka kup tu, pasek tam to jest tylko półsrodek. Nie wprowadzajcie kolegi w błąd!

To że coś tam działa to nie znaczy ze działa DOBRZE!

Pozdrawiam

Maciek

 

Przepraszam Panie Profesorze, ja biedny mgr chciałem tylko pomóc koledze, i nie będę się wtrącał następnym razem...

Jak zawsze masz rację!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomcio, jak czytasz czasem moje posty to pewnie zauważyłeś ze nie lubię rozważań teoretycznych. Ale też nie powinnismy opierac się wyłącznie na intuicji. Wybacz, nie rozumiem Twojej ironii ale... nie rozwijajmy tej cześci korespondencji.

Pozrawiam. M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomcio, jak czytasz czasem moje posty to pewnie zauważyłeś ze nie lubię rozważań teoretycznych. Ale też nie powinnismy opierac się wyłącznie na intuicji. Wybacz, nie rozumiem Twojej ironii ale... nie rozwijajmy tej cześci korespondencji.

Pozrawiam. M.

Panowie dajmy spokój z tą retoryką - załóżmy silnik 200 kroków + półkroki - i 80ED z wyciągiem Crawforda. Jest ktoś w stanie zaproponować przekładnie lub koła aby miało to ręce i nogi ?

 

Oczywiście nie chodzi mi o teoretyczne rozważania ale o jakieś rzeczywiste urządzenia tak aby cena nie wyniosła więcej niż samego Fobofocusa. Linki mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na tę stronę lub napisz do kolegi kkk z tego forum, dużo Ci podpowie - wykonuje całe zestawy, które pięknie pracują. Pierwsza fotka przykładowa, druga mój Orion Eon :icon_biggrin:http://astro.elektroda.eu/index.php/usbfocus

Korneliusz 1.jpg

Korneliusz.jpg

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na tę stronę lub napisz do kolegi kkk z tego forum, dużo Ci podpowie - wykonuje całe zestawy, które pięknie pracują. Pierwsza fotka przykładowa, druga mój Orion Eon :icon_biggrin:http://astro.elektroda.eu/index.php/usbfocus

Dziękuje za informację - moim problemem jest brak microfocusera w wyciągu i konieczność zastosowania optymalnej przekładni nota bene własnie do tego zestawu - tego też dotyczy ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To urządzenie jest bardzo fajne ! Widziałem to w działaniu u Pawła ( pav1007). Jedyne zastrzeżenia jakie miałem to właśnie do przekładni tzn.wykorzystanie microfocusera MOŻE powodować poślizgi.

Zombi, poszukaj danych jaka jest strefa ostrości tego 80 ED. Nie mogę w tej chwili się tym zająć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To urządzenie jest bardzo fajne ! Widziałem to w działaniu u Pawła ( pav1007). Jedyne zastrzeżenia jakie miałem to właśnie do przekładni tzn.wykorzystanie microfocusera MOŻE powodować poślizgi.

Zombi, poszukaj danych jaka jest strefa ostrości tego 80 ED. Nie mogę w tej chwili się tym zająć.

 

Liczę pierwszy raz więc gdybym się mylił to mnie poprawcie:

 

- aperatura: 80 mm

- ogniskowa: 600 mm (f/7.5)

- TV 0.8X FF/FR

- ogniskowa z ff/fr: 480 mm (f/6)

- CCD KAF-8300 OSC Pixel Size: 5.40µm

 

zone.png

 

http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CFZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strefę ostrości policzyć można wykorzystując ten kalkulator: http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CFZ

 

Dla ED80 bez żadnego korektora strefa ta wynosi 130 um dla barwy niebieskiej i piksela 6.43 (dla matrycy ICX285AL którą mam w swojej kamerze), która ma najmniejszą strefę. Przy zastosowaniu korektora/reduktora SW 0.85 strefa ostrości spada do 94 um.

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę pierwszy raz więc gdybym się mylił to mnie poprawcie:

 

- aperatura: 80 mm

- ogniskowa: 600 mm (f/7.5)

- TV 0.8X FF/FR

- ogniskowa z ff/fr: 480 mm (f/6)

- CCD KAF-8300 OSC Pixel Size: 5.40µm

 

attachicon.gifzone.png

 

http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CFZ

 

Wyprzedziłeś mnie i dobrze policzyłeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dalej proste. Obliczasz posuw wyciągu na jeden obrót osi focusera wynikający ze średnicy tej osi. Następnie dzielisz przez strefę krytyczną i jeszcze przez pięć ( bo powinno być pięć kroków focusera w strefie). Wychodzi ci ilość kroków silnika na jeden microstep focusera. Stąd już policzyć przekładnię bardzo prosto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dalej proste. Obliczasz posuw wyciągu na jeden obrót osi focusera wynikający ze średnicy tej osi. Następnie dzielisz przez strefę krytyczną i jeszcze przez pięć ( bo powinno być pięć kroków focusera w strefie). Wychodzi ci ilość kroków silnika na jeden microstep focusera. Stąd już policzyć przekładnię bardzo prosto.

 

No to idźmy za ciosem:

 

 

fi-walka=4mm
r-walka=2mm
posuw wyciągu na jeden obrót osi focusera = L=2*PI*r=6,28*2=12,56 mm = 12560 µm
ilość kroków silnika = 400
jeden krok = 12560 µm / 400 = 31,4 µm
wymagana ilość kroków silnika na jeden microstep focusera = 12560 / 83 / 5 = 30,26
Więc wychodzi że przełożenie powinno być nie mniejsze niż 1:30
it = d2/d1
I zakładając że małe koło będzie miało 10 mm to duże koło musiało by mieć 300 mm
Albo coś źle liczę albo na kołach nie należy tego robić - ewentualnie na przekładni i kołach.
I wracamy do początku - ponieważ nie znam się na mechanice czy ktoś mógłby wskazać odpowiednią przekładnię w rozsądnej cenie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam to policzyłeś i dobrze bo nie chciałem być posądzony o naciąganie wyników :)

Problem jest następujący: nie znalazłem na rynku silnika spełniającego takie parametry oprócz oryginału robofokusa. Specjalne wykonanie? Mocno wątpię. Trzeba szukać. Moim zdaniem - silnika z przekładnią . Sam obliczyłeś posuw i widać że wszelkie rozwiązania o mniejszej sztywnośći -paski itp. nie zapewnią wyliczonej dokładności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.