Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


fobia666

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poczytałem dość sporo tematów na forum i zainteresował mnie jeden teleskop, mianowicie:

 

http://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-203/1200-SYNTA-8-DOBSON-Pyrex-teleskopy-1379.html

 

Chciałbym jednak wiedzieć, czy będzie nadawał się na moje warunki.

1) Niebo ogarniam w stopniu podstawowym, jako dzieciak czytałem książki i mapy nieba, kilka wciąż posiadam. Bez problemu znajduję Gwiazdę Północną, czy konstelacje jak Orion, Cefeusz, Kasjopea. Umiejętność zdecydowanie do wyszlifowania.

2) Finanse są u mnie dość płynne, ale myślę, że jestem w stanie dać tego tysiaka za teleskop plus jakieś filtry czy okulary. I tu prośba: czy ktoś mógłby wypisać mi jakiś podstawowy zestaw uzupełniający ten dołączony do teleskopu? Interesują mnie filtry do księżyca i planet, generalnie jakieś niezbędniki do poszerzenia możliwości, coś co będzie pasować i z czego sami korzystacie.

3) Mieszkam na wsi, jakieś 20km na północny-zachód mam Kraków, bliżej, około 10km mniejsze miasto Niepołomice, a po drodze jeszcze Wieliczkę. Łuna na zachodzie i północnym-zachodzie jest dość widoczna, chociaż w sumie nie wysoka. Pozostałe strony nadawałyby się do obserwacji (na południu puszcza, wschód i północny wschód małe wsie). Przy dobrych warunkach Drogę Mleczną widać całkiem dobrze, dupy nie urywa bo widziałem lepsze miejsca, ale najgorzej nie jest. Mam spory taras skierowany właśnie na puszczę, z którego planowałem prowadzić obserwację, pojawił się jednak problem w postaci latarni, którą postawiono mi mniej więcej w odległości 25m. Latarnia niestety nie gaśnie na noc, wieś się bawi z prądem na bogato ;) Z tego co wyczytałem teleskop, który mnie interesuje jest dość czuły na takie rzeczy i zastanawiam się w jakim stopniu wpłynie to na widoczność.

4) Całość waży 20kg, z przenoszeniem nie byłoby problemu, chodzę na siłownie, więc takie ciężary dźwigam na co dzień :) Mam jednak dobre miejsce na obserwację jakieś 2km od domu, wyciemnione, betonowy mostek w środku łąki, otoczony lasem. Droga jednak jest typowo polna, więc pełno dołów i kamieni, z powodu czego mam wątpliwości czy teleskop się podczas podróży autem czy rowerem nie rozkolimuje. Chyba, że lepszą opcją byłby transport pieszy, to też dałoby się zorganizować pewnie. Druga sprawa: jak montaż Dobsona sprawdza się na nierównej, zniszczonej, betonowej powierzchni lub na trawie? Generalnie byłoby dobrze, gdyby ktoś posiadający ten sprzęt napisał jak się sprawdza w terenie. Byłaby też opcja koczowania gdzieś w ogrodzie, jest tam trochę drzew, może znalazłoby się jakieś przyciemnione miejsce.

 

Dzięki za odpowiedzi i sugestię. Jeśli macie pytania, proszę pytać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"dupy nie urywa" zacznijmy od odrobiny kultury...

Nie wiem skąd ci się wzięło że akurat ten teleskop zwierciadlany ma być wrażliwy na oświetlenie latarni... Wszystkie są mniej więcej tak samo wrażliwe i to raczej percepcja obserwatora ma znaczenie.

Zadałeś pytanie mnie więcej takie - chcę kupić samochód ....

Aby podpowiedzieć ci cokolwiek powiedz nieco więcej: to ma być zestaw planetarny? Do Księżyca? Do gromad? Do mgławic? Musisz określić czy chcesz wozić teoretycznym samochodem rodzinę, węgiel czy długie drągi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że akurat tylko ten konkretny model. Wyczytałem, ze teleskopy lustrzane jak ten są po prostu bardziej na to wrażliwe niż soczewkowe, stąd takie pytanie. Ale skoro jedna latarnia wiosny nie czyni to w porządku :)

Interesują mnie głównie obiekty z listy Messiera. Mgławice czy gromady mam zamiar oglądać, że tak powiem, długoterminowo. Natomiast jak mniemam zacznę od planet i księżyca i pewnie nieraz również będę chciał do nich powrócić, ale nie jest to moi głównym celem. Nie interesuje mnie natomiast oglądanie pejzaży czy obiektów naziemnych. Być może w przyszłości zainteresuje się również podpięciem do zestawu lustrzanki, ale póki co nie planuję na ten temat żadnych konkretów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skoro już się określiłeś co i jak to koledzy od wizuala na pewno coś ci podpowiedzą.

Astrofotografia tym sprzętem jest mocno utrudniona ze względu na montaż Dobsona. Ogranicza to w zasadzie fotografowane obiekty do Księżyca i jaśniejszych planet ( po nabraniu pewnego doświadczenia). Są rozwiązania pozwalające prowadzić paralaktycznie montaż Dobsona ( platforma paralaktyczna jest najprostszym z nich) ale ich precyzja w prowadzeniu długich ujęć jest albo kiepska albo dobra i droga :)

Pozdrawiam.

Czystego nieba!

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

z tego co czytam to wybór Synty 8" (ten teleskop co podlinkowałeś) będzie dobrym wyborem - jeśli widzisz Drogę Mleczną to masz wystarczające dobre niebo :-) Bierz największą aperturę na jaką Cię stać, naucz się obserwować okularami co będą w zestawie - poznaj niebo, naucz się szukać i śledzić obiekty... a z czasem dokupisz sobie inne okulary a lustra niestety nie zmienisz.

 

Zastosowanie montażu dobsona do astrofo opisał Maciek :-)

 

Również ciemnego nieba i wiele zapału życzę :-)

Paweł

Edytowane przez Pav1007
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop do swoich warunków obserwacyjno-mieszkaniowych wybrałeś b. dobry -na pewno sie nie rozczarujesz. Większą częśc obserwacji będziesz mógł robić z ogródka. O podłoże (czy trawnik, czy żwir, czy beton) się nie martw. Z pojedyncza latarnią możesz walczyć, chowając się w razie potrzeby i możliwości w cień za róg domu. Ważne,że niebo ciemne i to od południa głównie. Jeśli chodzi o tę miejscówkę 2km od domu to tylko samochód. Sama tuba ma 25cm średnicy i ponad 110cm długości. Całość ma rozmiary połowy roweru, więc o nim zapomnij, tak jak i o dźwiganiu tego piechotą na wieksze dystanse. Ogródek rządzi.

Pozdrawiam i czystego nieba!

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:icon_twisted: Pomyślałem o tym samym ... można sobie poćwiczyć strzelanie. Oczywiście do tarczy.

 

Wracając do tematu. Noszenie 2km od domu oraz wożenie rowerem takiego sprzętu odrazu odpada. W chłodniejsze dni możesz spokojnie obserwować na tarasie. W gorące słoneczne dni możesz mieć czasem problemy z gorącym powietrzem unoszącym się nad stygnącym tarasem. Wtedy lepiej obserwować z ogródka.

Edytowane przez robert_sz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie mam małe ale jestem dość świeżym użytkownikiem teleskopu i opiszę co mi się nie podobało i co zmieniłem/zmienię przy przypływie gotówki : )

 

Jeśli chcesz targać sprzęt na pewną odległość to polecam zakup torby na tubę. Zawsze to dodatkowe zabezpieczenie i ułatwienie w transporcie. Na początku używałem pudła w którym przyszedł teleskop ale jest to okropnie nieporęczne (szczególnie że mam nie 8'', a 10''). Bodajże użytkownik dziki pisał że używa śpiwora do transportu co jest wg opcją w przypadku samej jazdy, ale przenoszenia już trochę gorzej.

Dodatkowo, do oglądania księżyca przyda się filtr polaryzacyjny bądź inny przyciemniający łysego gdyż może razić ; ) Filtrów planetarnych na razie nie kupuj. Ja kupiłem dwa uniwersalne ale więcej frajdy mam z oglądania na czysto.

Co do okularów to mi zabrakło trochę zoomu przy kitowych okularach więc dokupiłem ES 6.7mm który będzie ze mną już do śmierci ; ) Ale jak na początek kitowy sprzęt wystarczy.

Rzeczą którą polecam na początek jest kolimator. Za poleceniem kolegów z forum kupiłem http://astromarket.pl/kolimator-2-sca-crosshair-hotech.html i to był strzał w dziesiątkę. Kolimacja jest prosta a z tego co zauważyłem, nawet krótkie przenoszenie sprzętu "rozstraja" układ optyczny i psuje jakość obserwacji. Osobiście nie wyobrażam prowadzenia obserwacji na rozstrojonym sprzęcie ; )

Dość przydatnym rozwiązaniem którego nie ma bazowo w teleskopach SW jest wyciąg z mikrofocuserem. Gdy nazbieram trochę pieniędzy będę chciał w to zainwestować. Taki wyciąg ma wmontowany newtona na dobsonie firmy GSO.

 

Mam nadzieję że moje refleksje się przydadzą : )

 

 

Edytowane przez oedippus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.