Skocz do zawartości

Moje dziewicze zdjęcie


paulusus

Rekomendowane odpowiedzi

Plejady, Hiady, Orion chowający się w leciutkich chmurkach, Bliźniaki, Woźnica - fajny klimacik ma to zdjęcie :-)

No i po prawej NGC 884 i 869 widać jak na dłoni :-))))

 

Lubię takie ujęcia i dawno takiego nieba nie widziałem :-(

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię takie ujęcia i dawno takiego nieba nie widziałem :-(

Paweł jak chcesz takie niebo to mówię jak babcię kocham... wybierz się w Pieniny, tam nieważne jaka prognoza by była zawsze przewieje te chmury i jest pięknie :D:D...a poza tym, tam praktycznie nie ma żadnych łun od większych miast...a w lecie to już sam miód :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe "ja troszkę muszę postudiować" co tak skromnie :) :) :)

 

no taka prawda...:D:D jeżeli jest się w temacie praktycznym 1,5 tygodnia to w tym czasie ciężko objąć wszystko a jeszcze trzeba do pracy iść, napić się piwka :) takie przyziemne rzeczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł jak chcesz takie niebo to mówię jak babcię kocham... wybierz się w Pieniny, tam nieważne jaka prognoza by była zawsze przewieje te chmury i jest pięknie :D:D...a poza tym, tam praktycznie nie ma żadnych łun od większych miast...a w lecie to już sam miód :)

Z przyjemnością bym się wybrał - gdybym miał opcję podpięcia się tam pod 230V :-) Niestety mój setup z akumulatorka już nie pociągnie :-(

A w lecie to białe noce... więc i jasne i krótkie :-(

 

Ale na pewno będę miał to na uwadze :-))))

 

no taka prawda... :D:D jeżeli jest się w temacie praktycznym 1,5 tygodnia to w tym czasie ciężko objąć wszystko a jeszcze trzeba do pracy iść, napić się piwka :) takie przyziemne rzeczy :)

Więcej takich fotek :-) na piwko i pracę zawsze będzie czas... chociażby podczas naświetlania (na to pierwsze) :-)

 

Jednakże w razie pytań - wal, postaram się odpowiedzieć w miarę mojej skromnej wiedzy :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o wskazówki.

 

Ja bym jednak dał mniejszą czułość i trochę przysłonił obiektyw na 4 albo nawet na 5,6.

 

W ten sam sposób możesz próbować łowić meteory: ustawiasz aparat gdzieś na niebo i automatycznie strzelasz 30-sekundowe fotki. Przy odrobinie szczęścia w ten sposób można zarejestrować smugę pozostawioną przez meteor i rozwiewanie jej przez wiatr.

 

Kalendarz z maksimami rojów meteorów znajdziesz np. na stronie PKiM. Najlbliższa ciekawa okazja w trzeciej dekadzie kwietnia, gdy będą promieniować Lirydy.

 

A w poniedziałk 11 lutego niecałą godzinę po zachodzie Słońca możesz zapolować (już z kilkusekundowym czasem ekspozycji) na spotkanie Księżyca z Merkurym. Będą wtedy nisko nad zachodnim horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak dał mniejszą czułość i trochę przysłonił obiektyw na 4 albo nawet na 5,6.

Dziękuje za podpowiedź.

Próbowałem takich ustawień, zmniejszyłem ISO raz na 800, gdy okazało się za niskie to dałem 1600 tylko przy takiej kombinacji gdybym jeszcze przysłonił do 4 lub nawet 5,6 to 30 sekundowa ekspozycja nie przyniosłaby takiego efektu ...musiałbym wyciągać w photoshopie ile się da i tu byłby znów problem jakości.. zauważyłem , że przy ustawieniach iso 3200, t=30sek i pełnej dziurze jest to w miarę optymalne, zwiększenie czasu do 50 sekund daje na rogach już kilku milimetrowe rozmycia..ale spróbuję jeszcze raz.. jadę w przyszłym tygodniu w te same rejony i zobaczymy jak to będzie wyglądało i oczywiście posłucham wskazówek.. :) efekty napewno przedstawię więc pozostaje życzyć sobie odkrytego nieba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednakże w razie pytań - wal, postaram się odpowiedzieć w miarę mojej skromnej wiedzy :-)

 

No to mam jedno pytanie.. takie pewnie śmieszne ale w sumie to jakoś tak wyszukać nie potrafię.

Tak na początek to chciałbym popełnić zdjęcie drogi mlecznej ale takie wiesz :) w miarę możliwości porządne :)..tak sobie poczytałem, że rozciąga się ona gdzieś w gwazdozbiorze Strzelca, Kasjopei i Krzyża Południa... jest jakaś możliwość zrobienia zdjęcia w okresie zimowym ? czy to raczej wchodzi w grę lipiec lub sierpień... posiłkowałem się troszkę na telefonie apką sky map i wychodzi na to, że póki co jest schowana poniżej horyzontu i trzeba własnie czekać na okres "wakacyjny" tak jest naprawdę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Mleczna ( taką pisownię proponuję, w końcu to nazwa własna) to nic innego jak galaktyka, nasza galaktyka widziana " od środka". O ile masz rację że najciekawsza jej cześć to gwiazdozbiory Strzelca, po części Łabędzia, Skorpiona itd o tyle nie masz racji że " rozciąga się " w tych gwiazdozbiorach. Polecam Wikipedię i zdjęcia naszych kolegów pokazujących zdjęcia Drogi Mlecznej z opisami widocznych gwiazdozbiorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedź.

Próbowałem takich ustawień, zmniejszyłem ISO raz na 800, gdy okazało się za niskie to dałem 1600 tylko przy takiej kombinacji gdybym jeszcze przysłonił do 4 lub nawet 5,6 to 30 sekundowa ekspozycja nie przyniosłaby takiego efektu ...musiałbym wyciągać w photoshopie ile się da i tu byłby znów problem jakości..

 

Na to nie ma innej rady, jak zrobić co najmniej kilka długoczasowych ekspozycji i dodać je do siebie (albo uśrednić, wtedy zmniejszą się szumy). Efekt będzie dużo lepszy, jak zrobisz np. 5 takich zdjęć i je dodasz, niż jak zrobisz jedno 150-sekundowe zdjęcie. To ma też tę zaletę, że jak np. w trakcie robienia zdjęcia przez fotografowane pole przeleci samolot, albo jakiś satelita (a jak się wkrótce przekonasz lata tego całkiem sporo i jest wkurzające) to przy uśrednianiu wielu zdjęć takie coś zniknie z wynikowego zdjęcia i nie będziesz musiał go wyrzucać.

 

 

..tak sobie poczytałem, że rozciąga się ona gdzieś w gwazdozbiorze Strzelca, Kasjopei i Krzyża Południa... jest jakaś możliwość zrobienia zdjęcia w okresie zimowym ? czy to raczej wchodzi w grę lipiec lub sierpień...

Wessel już o tym napisał, ja tylko dodam, że Droga Mleczna najlepiej jest widoczna latem oraz zimą - wtedy dobrze widać fragment DM po przeciwnej stronie nieba. Latem jest lepiej, bo widać centrum Galaktyki, czyli jej najjaśniejsze fragmenty, ale noce są nie do końca ciemne. Natomiast zimą noc jest długa i ciemna, lecz widać słabiej świecącą część Drogi Mlecznej, bo patrzymy na zewnętrzną dla nas jej część.

 

A dobre zdjęcie Drogi Mlecznej robi się podobnie, jak zdjęcie, którym się pochwaliłeś: trzeba dobry, szerokokątny obiektyw i długi czas naświetlania. Robisz trochę takich zdjęć i dodajesz je do siebie i/lub uśredniasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedź.

Próbowałem takich ustawień, zmniejszyłem ISO raz na 800, gdy okazało się za niskie to dałem 1600 tylko przy takiej kombinacji gdybym jeszcze przysłonił do 4 lub nawet 5,6 to 30 sekundowa ekspozycja nie przyniosłaby takiego efektu ...musiałbym wyciągać w photoshopie ile się da i tu byłby znów problem jakości.. zauważyłem , że przy ustawieniach iso 3200, t=30sek i pełnej dziurze jest to w miarę optymalne, zwiększenie czasu do 50 sekund daje na rogach już kilku milimetrowe rozmycia..ale spróbuję jeszcze raz.. jadę w przyszłym tygodniu w te same rejony i zobaczymy jak to będzie wyglądało i oczywiście posłucham wskazówek.. :) efekty napewno przedstawię więc pozostaje życzyć sobie odkrytego nieba :)

 

Czekaj najlepiej do lipca na bezksiężycową noc. Najlepiej rób zdjęcie w okolicach momentu górowania centrum Drogi Mlecznej. W ubiegłym roku właśnie takie pierwsze zdjęcia robiliśmy z kolegą (co prawda nie w lipcu) nie wiedząc w ogóle co z tego wyjdzie: http://astropolis.pl/topic/37980-moja-pierwsza-relacyjka/?do=findComment&comment=456804 - niestety za duże zaświetlenie nieba lampami od miasta, żeby więcej było widać na pojedynczych klatkach.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi.. tylko z obróbką u mnie kiepsko więc najpierw poczytam jak zdjęcia uśrednić lub zrobić kilka ekspozycji i je dodać do siebie i jakim programem najlepiej. Z jednym zdjęciem potrafię sobie jakoś poradzić bo robię to długo ale to jest nowość dla mnie a po drugie jak zrobię kilka zdjęć bez żadnego prowadzenia to ma to jakiś sens ? czy później trzeba ręcznie dopasowywać je do siebie... mam w głowie wiele zagadek ale poczytam.. :) nauczę się... powoli do celu... :)

jeszcze raz dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego Mateuszu....Domyślam się że chciałeś pochwalić się zdjęciem chyba Jowisza?

Po pierwsze przydałby się jakikolwiek opis Twojej pracy - te suche dane mówią nieco za mało,szczególnie że obiekt i pole widzenia raczej mało rozpoznawalne.

Po drugie wstawiłeś te fotki do wątku kolegi pt."Dziewicze zdjęcie" powodując pewną konfuzję u takich wolno myślących facetów jak ja- o co chodziło autorowi tej pracy? Pokazanie że ma obiektywy o takich ogniskowych czy że ma zooma o takim zakresie?Czy może jest to jego pierwsza astrofotka?A może to próba pokazania tego samego obiektu co kolega?

No nie wiem, troszkę się pogubiłem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.