Skocz do zawartości

Początek: 'Witam, proszę o pomoc.'


se7en

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich równiez w tej sekcji, jako że zrobiłem już to w 'powitalni' aaale w myśl zasady, że lepiej się witać niż żegnać... :)

Więc jeszcze raz:

Łukasz, 23 lata, mieszkam w Rzeszowie, w centrum miasta. Od pewnego czasu czytam forum, staram się poszerzać wiedzę potrzebną do informacji, jednak wszystko i tak chyba przychodzi w praktyce. Obserwacjami nieba interesuję się od dziecka, jednak dopiero teraz mam możliwość zakupienia jakiegoś sprzętu.

 

Jako, że jestem kompletnym laikiem i mimo zainteresowania niebem w dzieciństwie dopiero teraz zaczynam raczkować w tym temacie. Trzeba mi było chyba dojrzeć do rozpoczęcia działaia w stronę obserwacji i dopiero teraz zaczynam się wkręcać w temat.

 

Jak już napisalem powyżej jestem kompletnym laikiem oraz czytam forum od jakiegoś czasu. Myśli o zakupie sprzętu się w pewnym sensie skrystalizowały i tu pojawia się moje pytanie, ktore Wy czaytaliście już na tym forum nie raz: co na początek ?

 

Nie wiem, czy dobrym wyborem byłby zakup teleskopu, czy jednak jakiejś dobrej lornetki na poczatek obserwacji ? Z racji tego, że budżet na sprzęt także nie byłby wysoki ponieważ nie chciałbym wtopić dużo pieniędzy, by potem zrazić się zbyt wielkimi możliwościami sprzętu co jak czytałem już się zdarzało. Lornetka ? Teleskop ?

 

Mieszkam w centrum, jednak z wyjazdami poza miasto problemu nie ma - to raz. Dwa - dośc często jestem na wsi, na lubelszczyźnie, z dala od miasta, świateł i zgiełku dlatego obserwacje mogłyby odbywac się również tam. Ciężar sprzętu nie ma znaczenia, z dozą rozwagi oczywiście :)

 

Rozumiem, że z Waszej strony trudno powiedzieć takiej osobie jak ja 'kup to i to, za tyle i tyle, będzie fajnie.'. Chciałbym przynajmniej wskazówek, co taki kompletny amator z marzeniami z dzieciństwa i determinacją dorosłego człowieka może nabyć by zacząć ? Powiedzmy, że budżet oscylowałby w granicach 500 zł. Prawdę mówiąc, gdy spojrzałem na ceny teleskopów w sklepach internetowych zanim trafiłem na forumt, to ścięło mnie z nóg... Pomyślałem 'Ładnie k..wa, to sobie poobserwowałeś, przełóż swoje marzenia na 'kiedyś'...' Ale! Po zapoznaniu się z tematami na forum widzę, że stopniowo można 'wkręcać' sie w temat, realizować hobby nie rujnując budżetu.

Dlatego Panowie i Panie - rozwaga, zamiast napalenia i paniki zaraz po niej.

 

Proszę o możliwe wskazówki, propozycje, przykłady, rady - przyjmę wszystko :)

 

Mam nadzieje, że uda mi się czegoś dowiedzieć i dobrze wystartować.

 

Pozdrawiam,

 

se7en

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zaczynałem nie tak dawno temu więc może powiem o moich spostrzeżeniach:) budżet nie duży ale by starczył np na refraktor SW 90/900 na motażu AZ3. Ale jesli jesteś zupełnym laikiem takim jak ja byłem to zdecydowałbym się na lornetkę, co prawda nie zobaczysz takich detali ciał układu słonecznego jak przez ww. refraktor ale lornetka ma wiele plusów:

lekka, mobilna a przy takiej pogodzie jak ostatnio że np jest godzinka czystego nieba to miło złapać ją i wyskoczyć na obserwację, gdzie wystawianie i chłodzenie teleskopu mijałoby się z celem na tak krótką chwilę.

Do poznawania nieba duże powiększenie nie jest potrzebne o czym przekonałem się na własnej skórze:)

W razie zaniku zainteresowania niebem lornetka przyda się to obserwacji naziemnych.

Jedyny problem to że w mieście mieszkasz więc najlepiej by było wyrywać się poza nie.

Ja bym kupił lornetke 10x50, jeśli nie masz to mapkę obrotową nieba, latarkę czerwoną i wydrukować sobie tutaj z forum atlas dla początkujących, i ściągnąć sobie np stellarium.

Ja miałem w tym samym czasie lornetkę i refraktor co tu wymieniałem i z lornetki jestem o wiele bardziej zadowolony.

A ta radość gdy po raz pierwszy odnajduje się lornetką nawet te najłatwiejsze obiekty jest nie do opisania;) uczenie się czytania mapek i znajdywanie obiektów lornetką dawało mi i dalej daje wiele satysfakcji:)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budzecie rowniez polecam lornetke - taka kwota starczy na dobra 10x50. Warto pamietac, ze jesli jednak zdecydujesz sie na jakis tani teleskop (i wszystkie zwiazane z nim kompromisy przy takiej cenie), to i tak prawie na pewno bedziesz chcial dokupic do niego jakies lepsze okulary, co wiaze sie z wydatkiem kilkuset zlotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, chłopaki, strasznie ryzykujecie. Przecież tutaj nie wolno polecać lornetek, a już szczególnie początkującym. To grozi nieobliczalnymi konsekwencjami.

 

 

Nooo już myślałem że sam będę musiał o tym przypomnieć ;)

Skoro budżet "oscyluje w granicach" to nie wiem czy granicą jest 500PLN czy oscyluje wokół tej sumy jeśli to drugie i uda Ci się dozbierać, polecam kupno używanego dobsona 6".

 

Za tą kwotę oczywiście będziesz miał bardzo dobrą lornetkę z tym że lornetka oprócz kilku atutów jak szerokie pole, mobilność będzie miała ograniczone zastosowanie - brak dodatkowych powiększeń, ograniczony zasięg, mniejsza rozdzielczość. Gdy bezchmurna pogoda Cię zaskoczy złapiesz lornetkę i wyskoczysz na godzinę, dwie za miasto lub przynajmniej w ustronne miejsce i na pewno takie obserwacje dostarczą masę frajdy ale nie postudiujesz szczegółów księżyca, nie "rozbijesz" gromad kulistych itd.

 

Piszesz że jesteś mobilny, często poza miastem pod takim niebem teleskop według mnie lepiej się sprawi mimo atutów lornetek.

 

Zajrzyj do wątku wklejonego przez Janko jest tam kilka argumentów które pomogą Ci zdecydować. Powodzenia

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.