Skocz do zawartości

Zdjęcia w formacie PNG nie są rekompresowane przez silnik forum


Marek_N

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli kogoś irytuje rekompresja i mocne zmniejszanie objętości dodawanych zdjęć na forum w formacie .jpg, to informuje że pliki .png są wyświetlane na forum w niezmienionej postaci.

Pisałem o tym niedawno w innym wątku ale chyba niewiele osób to zauważyło a informacja wydaje sie dość istotna - w końcu to forum w połowie astrofotograficzne.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PNG jest może nie tyle kompresowane ale zmieniane przez silnik forum. Któregoś razu wrzucałem 8 bitowe pliki PNG by zmniejszyć objętość grafik a silnik przekonwertował je na 24 bitowe powiększając znacznie wielkość w KB. Straty jakości nie było ale konwersja tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no chyba bez sensu.

Biorąc pod uwagę współczesne monitory do proponuję max 1800.

W ten sposób pozwolimy na oglądanie zdjęć w całości. Monitory mają natywnie 1920 teraz.

Ale to moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz kompresji jest problem taki. Po kliku w takie duże zdjęcie wyświetla się ono w 100% i jest to irytujące na małych ekranach (nie wszyscy mają 1920px), nie da się zobaczyc fotki z całości. Trzeba zmniejszać całą stronę. Wg mnie powinno być tak: zdjęcie wyskakuje i dopasowuje się do szerokości ekranu, dodatkowo jest ikonka "pokaż w pełnej rozdzielczości".

 

Opcja ładowania png nie jest dobrym rozwiązaniem. PNG zajmują dużo miejsca i nie nadają się dla takich dużych rozmiarów. Najlepsze są jpg, byle tylko przy uploadzie serwer nie miał niskich wartości kompresji. Z mojego doświadczenia ustawienie jakości na 100% daje dopiero dobre rezultaty bo biblioteka i tak domyślnie to kompresuje. Podejrzewam, że tutaj odpowiedzialna jest za to biblioteka GD2 zakładając, że forum chodzi na php-ie.

 

Osobiście uważam, że ładowanie w lightboksie fotek większych niż 1920px mija się z celem (nie wszyscy mają szybkie łącza). Przy większych powinien już być link do downloadu. Optymalnie rozwiązanie:

- wersja miniatura (200px) na stronie (tak jak teraz),

- wersja średnia (1000px) domyślnie na popupie + link do pełnej rozdzielczości

- wersja full dla zdjęć większych do pobrania jako link.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3000 będzie ok.

 

Wessel ale oglądanie panoramy np. 1800 na 400 też jest bez sensu.

Masz rację. Poza tym jak Adam ustawi na 3000 to będzie można ladować 2000 bez komresji. Odwrotnie- nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że ładowanie w lightboksie fotek większych niż 1920px mija się z celem (nie wszyscy mają szybkie łącza). Przy większych powinien już być link do downloadu. Optymalnie rozwiązanie:

- wersja miniatura (200px) na stronie (tak jak teraz),

- wersja średnia (1000px) domyślnie na popupie + link do pełnej rozdzielczości

- wersja full dla zdjęć większych do pobrania jako link.

 

przy okazji przypomnę, bo może kiedyś kropla wydrąży skałe? ^_^

Propozycja ulepszenia AP: Oglądanie dużych zdjęć na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy oglądają forum na tabletach (mi nawet zdarza się na telefonie - 864px) które nie przekraczają znacznie ponad 1000pix.

A co za tym idzie - nie ma możliwości oglądnąć fotki która ma zbyt dużą rozdzielczość.

Dobry byłby mechanizm: zdjęcie pomniejszone w tekscie i dla osób które chcą w całej rozdzielczości - jakiś dodatkowy link do full_res.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy oglądają forum na tabletach (mi nawet zdarza się na telefonie - 864px) które nie przekraczają znacznie ponad 1000pix.

A co za tym idzie - nie ma możliwości oglądnąć fotki która ma zbyt dużą rozdzielczość.

Dobry byłby mechanizm: zdjęcie pomniejszone w tekscie i dla osób które chcą w całej rozdzielczości - jakiś dodatkowy link do full_res.

 

Wiesz, oglądanie fotek na takich wyświetlaczach ( o tabletach nie myślę bo na IPADZIE jest całkiem nieżle przy tych 1920 pixelach) to trochę tak jak jedzenie palcami - nikomu nie zaszkodziło ale jest nieeleganckie :). Nie po to robię fotki i dbam o każdy szczegół ( zaznaczam- piszę o swoich doznaniach) żeby ktoś je oglądał i nie daj Boże oceniał na wyswietlaczu telefonu komórkowego włączając w to zaawansowane smartfony.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, oglądanie fotek na takich wyświetlaczach ( o tabletach nie myślę bo na IPADZIE jest całkiem nieżle przy tych 1920 pixelach) to trochę tak jak jedzenie palcami - nikomu nie zaszkodziło ale jest nieeleganckie :). Nie po to robię fotki i dbam o każdy szczegół ( zaznaczam- piszę o swoich doznaniach) żeby ktoś je oglądał i nie daj Boże oceniał na wyswietlaczu telefonu komórkowego włączając w to zaawansowane smartfony.

Pozdrawiam

Maciek

 

Macieju - ale nie tylko samą astrofotografią człowiek żyje na tym forum - nie zapominaj o tych zagonionych, którzy jeśli mają czas na forum to gdzieś przypadkiem z telefonu albo tabletu z niego korzystają ;) W domu zazwyczaj wieczorem siada się przed komputerem/laptopem.

A jak już wchodzę z laptopa to używam 13" który ma tylko 1440 px tez to pewnie za mało dla poniektórych obrazków i omijam te ktore są zbyt duze :)

Rozwiązanie podwójnego obrazka: średniego i w full-res było by najbardziej optymalne. Użytkownik wrzuca takie jakie ma - a silnik forum w przypadku duzego rozmiaru robi jeszcze mniejszy do jakiegoś ustalonego rozmiaru.

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ax w domu na komputerze naciśniesz sobie CTRL+ "-" i sobie zmniejszysz fotkę do rozmiaru ekranu swojego laptopa.

Póki Adam cierpliwie znosi obciążenie i transfer dużych plików na forum, to niema sensu masakrować fotek automatem do kompresji czy resizu.

Trzeba starać się równać w górę (do najlepszych), a nie w dół ;)

 

przy okazji, forum już nie przyjmuje formatu PNG, pliki ładuje poprawnie, lecz już nie wyświetla załączników, a załączony plik zajmuje 33 bajty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transfer mam opłacony unlimited, a serwer podłączony jest do łącza 1Gbps, więc obrazków się nie lękam ;) Co więcej, zawsze mi na tym zależało, żeby tworzyć historyczne repozytorium zdjęć, bo na tych obcych serwerach, to wszystko po roku znika, co widać w archiwalnych postach. Te nasze magazyny danych to bezcennach wartość, nie tylko w ujęciu astronomicznym (kto wie, do czego za 1000 lat te zdjęcia się przydadzą ;))...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej, zawsze mi na tym zależało, żeby tworzyć historyczne repozytorium zdjęć, bo na tych obcych serwerach, to wszystko po roku znika, co widać w archiwalnych postach. Te nasze magazyny danych to bezcennach wartość, nie tylko w ujęciu astronomicznym (kto wie, do czego za 1000 lat te zdjęcia się przydadzą ;))...

Zgadzam się w 100%, przeglądając stare wątki często są dziury w postach. Jedynie fotki wrzucone na forum są nadal widoczne.

Sam mam pełno dziur bo kiedyś wrzucałem foty do forumowej ale jednak zewnętrznej galerii.

I przy okazji Adam przypominam się jeśli tylko masz jej archiwum i techniczną możliwość podłącz ją kiedyś do aktualnego zbioru. Moge nawet ręcznie poprawić linki w staych postach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.