Skocz do zawartości

Jasny bolid na Dolnym Śląsku


Rekomendowane odpowiedzi

O 18:01:30 UT we Wrocławiu obserwowałem bolid rzadkiej piękności. Przeleciał nad ENE horyzontem w lewo i w dół pod kątem 45°. Poruszał się bardzo wolno i ciągnął za sobą kilkustopniowy ślad. Tak naprawdę ślad zapewne był dłuższy, ale przelot oglądałem z oświetlonego pomieszczenia wieży kontroli lotniska. Najbardziej niezwykły był kolor bolidu, który był jaskrawo-zielony, nie zielonkawy, po prostu zielony jak młoda trawa. W końcowej facie zmienił kolor na intensywnie żółty, po czym rozpadł się na kilka odłamków jakieś 5-10° nad horyzontem.

Przelot od kiedy go zobaczyłem trwał 3-4s, a jasnosć oceniłem na -7 mag. Ciekawe jak wyglądał kilkaset km na północ?

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiste zjawiskowy był. Co ciekawe też go oceniłem na -7mag. Byłem wtedy na sowach i kolega obok stwierdził, że to raca na początku, a inni nawet nie zwrócili uwagi. Ja odebrałem wrażenie bardzo szybkiego przelotu, a rozpad też był widoczny.

 

Edit: obserwacja spod Poznania (Sypniewo).

Edytowane przez Morth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę i nawet próbuje badać ;) głownie monitoring. Sóweczka i włochatka to u mnie nie lada raryt, ale zawsze pozostaje puszczyk, którego pocieszne podloty można oglądać z paru metrów :)

 

Ciekawe, wygląda na to, że tylko nas troje z astropolis widziało ten meteor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Też obserwowałem wczoraj przelot tego bolidu.Moja lokalizacja to Radomsko 40 km na północ od Częstochowy.Leciał nisko,15-10* nad horyzontem w kierunku północno-zachodnim i zgasł dokładnie na kierunku północnym.Leciał bardzo wolno i faktycznie sprawiał wrażenie że to leci raca.Przelot trwał około 5s i już nawet myślałem że nie zgaśnie i doleci do ziemi.Nawet byłem ciekawy czy jakiś jego kawałek nie spadł gdzieś nie daleko.Jasności w "m" nie potrafię oceniać ale na pewno był dużo jaśniejszy od Jowisza,coś koło jasności Wenus gdy osiąga największą jasność.Kolor jego zapamiętałem jako zółty.Po zakończeniu tego spektaklu spojrzałem na zegar w telefonie i była 19:02,czyli czas by się zgadzał. Ciekaw jestem czy się komuś udało zarejestrować jego przelot na zdjęciu lub filmie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Kilkanaście minut temu z Wrocławia , około 21:38 zaobserwowałem jasny bolid .
Poruszał się bardzo szybko w kierunku wschodnim-południowo-wschodnim ,
(od Deneba w dół ) ;błysk miał długość około 10 -15 stopni .
Nie zaobserwowałem śladu.
( piękny wieniec wokół Księżyca widać teraz )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.