Skocz do zawartości

Tryplet Lwa mono


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

W załączniku jedna z surowych klatek. Jak widać w tle nic tam nie ma... Albo raczej bardzo niewiele.

 

Seeing był kiepski, prawdopodobnie przez całą sesję niebo było pokryte cienką warstwą wysokich chmur, bo tak podawał ICM, do tego podmiejskie niebo.

 

Odnośnie ogniskowej to było 510 mm, a mam jeszcze w zanadrzu korektor 1.1x SW, co w sumie da 660 mm. Jak będą warunki to i nim spróbuję coś zdziałać, skoro okiełznałem już HEQ5.

m66a0004-0008.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kkk, nie ostrzyłeś za mocno? Mam wrażenie,że gwiazdy i obiekty są jakby "naszkicowane"...

wesselowi chodziło pewnie o to, by w tle pojawił sie jakiś leciutki szumek - a nie czarne tło.

 

Ale szczegół mi się bardzo podoba :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napisże coś o tym aktywnym chłodzeniu.

 

Rok temu kupiłem z drugiej ręki na astromarcie DSI III z zamontowanym "Outback Cooler": http://webcaddy.com.au/Outback/default.asp

 

Rozwiązanie dość fajne, bo stabilizowało temperaturę matrycy na danym poziomie od -20*C do -10*C z krokiem co 5*C, ale nie pozbawione wad:

- słabe chłodzenie strony ciepłej ogniwa peltiera (mała powierzchnia radiatora, słaby wentylator),

- długi "coldfinger" od peltiera do matrycy

 

To wszystko ograniczało uzyskiwaną różnicę temperatur powietrze-matryca do maksymalnie 15*C przy bardzo wysokim poborze prądu (ponad 3A).

 

I największa wada:

- brak uszczelnienia matrycy - wystarczyło delikatnie zejść z temperaturą poniżej punktu rosy i matryca pokrywała się rosą.

 

Z braku pogody i dostępu do frezarki CNC wymyśliłem sobie że dorobię komorę z dodatkową szybką przed matrycą i umieszczonymi wewnątrz woreczkami z Silcagel (rozwiązanie podobne do stosowanego w kamerach QHY). Ponadto wyfrezowałem nowy, krótki coldfinger pomiędzy matrycą i peltierem oraz założyłem duży, komputerowy radiator. Mocowanie z gwintem T2 do teleskopu dorobił mi Mitek. Prezentuje się to tak jak na zdjęciu poniżej.

 

Po lewej stronie na dole złączka od Mitka z filterm IR/UV, wyżej komora z szybką i dwoma zagłębieniami na woreczki z osuszaczem oraz uszczelką i tył kamery z radiatorem.

 

Ostateczny efekt jest taki że jestem w stanie zejść do temperatury o 37*C niższej od temperatury otoczenia, przy poborze prądu około 2,5A. Przy delcie 30*C pobór prądu jest znacznie niższy i wynosi około 1A. Woreczki z osuszaczem okazały się na tyle skuteczne że nic nie pokrywa się wilgocią w środku.

 

Minusy:

- waga kamery po modyfikacji

- brak szyny filtrowej, wymiana filtra poprzez odkręcenie kamery (koła filtrowego jeszcze się nie dorobiłem)

 

 

Odnośnie zdjęć rzeczywiście chyba przesadziłem z ostrzeniem, szczególnie jeśli chodzi o pierwszą wersję. Jutro pewnie usiądę na spokojnie drugi raz do materiału.

2013-03-07 19.57.17.jpg

Edytowane przez kkk
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na koniec moje obserwatorium :icon_biggrin: Do tego śpiworek, herbatka w termosie, książka i można focić ;)

 

attachicon.gif2013-03-06 20.54.21.jpg

 

Normalnie Deja Vuuuuuu :D

 

Lekko za mocny kontrast na gwiazdkach - jakbyś delikatniej podszedł do wyostrzania w moim odczuciu dałoby to lepszy odbiór.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.