Skocz do zawartości

Teleskop do astrofotografii


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

Proszę o pomoc w wyborze drugie teleskopu. Teleskop będzie przeznaczony do astrofotografii głębokiego nieba głównie mgławic. Fotografować będę na podmiejskim niebie, w tej chwili za pomocą nie modyfikowanego Nikona D5100 (matryca 23,65mm x 15,67mm piksel 4,8 mikrona). Docelowo chciałbym zakupić kamerę klasy Atik 314L+ z podobną wielkością piksela 4,7 mikrona. Posiadam modyfikowany montaż NEQ6 oraz teleskop do gudingu SW80/400. Kamera do gudingu w planach. Obecnie fotografuję za pomocą obiektywu Tair 300/4,5.

Jaki teleskop byłby odpowiedni na dość dłuższy czas?

Myślę o Newtonie 8cali F4 (800mm). Czy to jest maksymalna możliwa konfiguracja? Udźwig montażu NEQ6 do astrofotografii to maksymalnie 12 kg. Czy dobry byłby RC? Czy jednak luneta APO lub ED? Czy MAK?

Co uważacie?

Z góry dziękuję za pomoc

AWE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Proszę o pomoc w wyborze drugie teleskopu. Teleskop będzie przeznaczony do astrofotografii głębokiego nieba głównie mgławic. Fotografować będę na podmiejskim niebie, w tej chwili za pomocą nie modyfikowanego Nikona D5100 (matryca 23,65mm x 15,67mm piksel 4,8 mikrona). Docelowo chciałbym zakupić kamerę klasy Atik 314L+ z podobną wielkością piksela 4,7 mikrona. (...)

 

Atik 314L/+ ma piksel 6.4um. Mniejszy piksel ma 314E i kilka modeli z serii 4xx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy na zbyciu newtona astrofotograficznego, z którego zrobiłem może ze dwa zdjęcia. To jest ten w karbonie z wyciągiem od razu baader steeltrack. 8" f4 zrobiony pod korektory pro (np. ASA skraca go do f2,9. To jest dokładnie ten: http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-newton-ts-unc-2008-200-mm-f-4.html

 

Coś tam nawet kiedyś pstryknąłem ;)http://astropolis.pl/topic/37993-testowa-fotka-z-newtona-f29/

 

Jak się zdecydujesz na newtony jasne, to możesz rozważyć tę drogę. Jako, że to sprzęt częściowo macany, to możemy na niego zrobić "special deal" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik 314L/+ ma piksel 6.4um. Mniejszy piksel ma 314E i kilka modeli z serii 4xx.

 

Zgadza się, moja pomyłka podałem Atika 314E, ale to mi trochę wywala koncepcję, przy 6,4um i 800mm ogniskowej to daje 1,66 sek na piksel więc powinna być chyba dłuższa ogniskowa tak około 1000mm. A ile powinno być optymalnie arc sec /piksel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile powinno być optymalnie arc sec /piksel?

 

To już musisz sam sobie skalkulować pod swój zestaw - choć przy kamerkach o średniej rozdzielczości patrzyłbym też na pole widzenia. Przy małym pikselu (314E, 320E) pole widzenia będzie już dość niewielkie. W moim zestawie mam skalę 1.77 "/px i pole ok 40x30' i zawęża to w pewnym stopniu zestaw potencjalnych obiektów. W programach typu Cartes du Ciel, Stellarium, albo na stronie http://astro.xchris.net/dsa/ możesz sobie wprowadzić swoje potencjalne kombinacje i zobaczyć jakie będą wyglądać wybrane obiekty.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.