Skocz do zawartości

Okular TMB Planetary II 6mm


_vk_

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, za lamerskie pytanie, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi. Mam okular jak w temacie. Okular ma odkręcany element z soczewką. Nie wiem jaka jest fachowa nazwa tego elementu i jaka jest ogniskowa tego okularu po jego wyjęciu. Proszę też o podpowiedzi praktycznego zastosowania takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie odkecaj tylko uzywaj tak jak dala ci firma i nic nie kombinuj bo i tak to nic nie da. ogniskowa okularu to 6mm i tak ma byc. dobry okularek na poczatek. jak po jakims czasie nie bedzie ci pasowal to ''wymienisz'' na ETHOSA. i bedziesz mial po problemie. z tym Ethosem to oczywiscie zart. nie ta polka cenowa. ale na poczatek jest lepszy niz standardowy Plossl.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli moge to sie podlącze,a pytanie dotyczy ww. okularu ale 5mm.Jak to jest z jego ostroscią,niedawno oglądalem nim Jowisza i niestety obraz byl niezbyt ostry, oglądany ten sam obiekt w 10 mm +barlow ×2 pokazal mi lepszy widok ( refraktor 90/900 czyli powiekszenie 180 ×). A z tego co wiem ta seria okularów cieszy sie dobrą opinią,wiec jaka moze byc tego przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszą się dobrą opinią, ale w recenzjach pojawia się też że daje obraz bardzo miękki i przez to można odnieść wrażenie że obraz jest nie ostry. Jednym to nie przeszkadza inni wolą jednak by obraz nie był tak "zmiękczony". Mi do gustu nie przypadł dlatego sprzedałem.

A tutaj link do testu: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=89

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda okulary TS Planetary dają obraz "ciepły", w przeciwieństwie np. do ploosli TV. Pomimo tego korekcja astygmatyzmu jest ok,

w 150mm refraktorze punktują gwiazdy może nie tak jak ES-y ale jest dobrze. Te okulary mają sporo zalet, przede wszystkim - zaskakująco

dobrze korygują pole nawet w dość "szybkich teleskopach". Używam 2x15mm w nasadce kątowej i zarówno pole jak i jakość obrazu jest dobra w tej klasie.

Jedyna cecha ujemna - wysoka podatność na patrzenie "nieosiowe".

Wykonanie tych okularów to oczywiście nie ES, TV czy hi-end: Pentax XW - jest na poziomie adekwatnym do ceny - nieco smaru itp...

generalnie: nie ma się do czego przyczepić.

Wysuwana muszla oczna - duży plus, świetna regulacja wyskości muszli (bezstopniowa!)- w dodatku: znacznie pewniejsza niż w wielu okularach z taką regulacją typu click - lock.

Poza tym duże i realne bez winietowania własnego ER! Mam tu na myśli może nie tyle winietowanie, co niemożność dostrzeżenia krawędzi pola w wielu okularach

z nawet niskim polem własnym rzędu 50st. (ploosle TV np...) To jest ewenement - rzadkość, dużo gorzej wygląda dostrzegalność krawędzi pola np.ES 11mm.

Przyzwoite pole. Niska cena. Ostra diafragma widoczna bez obracania oka na lewą stronę:)

Piszę to korzystając z ES 14mm 100 stopni...

 

Reasumując TS Planetary: zdecydowana przewaga zalet nad wadami.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o konkrety. Odpowiedź margor55 mnie nie satysfakcjonuje bo jak coś mogę odkręcić to odkręcam.

Przypominam pytania:

1. jak się ten wihajster nazywa

2. jaka jest ogniskowa po odkręceniu.

 

Pytam dlatego że na moje oko dostaje okular około 20mm lepszy od kitowego kellera 25mm, który dość dobrze spisuje się w projekcji afokalnej.

 

p.s. dzieki Lysy za garść konkretów a nie nabijania sobie postów.

pp.s często siedzę na forach auto-moto i ciężko jest tam coś znaleźć bo ludzie nie mogą się powstrzymać przed trolowaniem

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMB Planetary, SW SWA, BST I HR Planetary to okulary bardzo podobne do siebie. sa opinie ze z tych wszystkich najlepiej wypada HR. w moim okularze BST ED Explorer 5mm tez jest element z ukladem ujemnym ktory mozna wykrecic. probowalem i otrzymujemy ''okular'' ktory posiada tylko same wady optyczne no moze poza centrum pola. np. SW SWA jest podobny ale nie ma wykrecanego tego elementu/ mam 6mm/. po prostu to ze daje sie wykrecic to nie znaczy ze tak nalezy go uzywac. ten uklad ujemny to nie tylko skraca ogniskowa okularu ale koryguje jego pole widzenia. okulary o krotkich ogniskowych stosuje sie kiedy mamy stabilne warunki obserwacyjne/seeing/. przy dobrych warunkach ten okular daje ladne obrazy /troche ''miekkie''/.

w moim refraktorku Skylux 70/700 okulary BST i SW SWA spisuja sie tez gorzej niz kombinacja Plossl i Barlow GSO 2.5x. ale w Newtonie 150/f6 juz dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięli margor55 jak jak na razie jakiś większych aberracji nie zauważyłem. Natomiast bez tego ujemnego szkiełka jest jest sporo jaśniejszy co pewnie wynika też z większej ogniskowej. Ponieważ jego obudowa jest większa niż np. keller 27mm wa to dzięki temu łatwo jest mi do niego podłączyć komórkę. Stąd moje pytania. Czy to szkiełko to jakiś rodzaj barlowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to ''rodzaj'' soczewki Barlowa. ale w tym przypadku tak obliczony aby okular dawal przyzwoite obrazy. gdyby w to miejsce zastosowac zwyklego Barlowa to obraz ulegnie degradacji, wiec obserwacja bez tego ukladu mija sie z celem. zamiast ''kombinowac'' cos z tego typu okularami lepiej kupic okular Plossla i 2x soczewke Barlowa.okulary TMB, SW SWA, BST i HR z powodzeniem zastapic moga zwykle Plossle dajac wygodny ER i pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.