Skocz do zawartości

Nikon Action VII 10x50 a wada wzroku


astrotripper

Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdzam opinie bardziej doświadczonych Kolegów ode mnie.

Jeśli możesz doskładaj 200 zł i celuj w Nikona Actiona EX 10x50 nie zawiedziesz się na tej lornetce. Też ponad rok temu miałem podobny dylemat a ponieważ mam silną krótkowzroczność -4D i do tego dochodzi astygmatyzm kolejne niecałe -3D, tego nie skorygoałaby nawet regulacja 10D gdyby była. Żeby we wszystkich kierunkach widzieć ostro muszę obserwować w okularach. EX ma wygodne odkręcane muszle i w okularach obejmuję jej całe pole widzenia. Jest lepiej wykonana niż VII i ma mostek metalowy, który jest dużo sztywniejszy niż plastikowy w VII, więc przy standardowym nacisku obraz się nie rozogniskuje.

Na niebie pokaże dużo obiektów Meissera, gromady otwarte wyglądają w niej pięknie zwłaszcza w Kasjopei i Woźnicy. Najjaśniejsze galaktyki też złapie, np M33, M81, M82, M51, M101 itp. do niektórych z nich potrzebne jest ciemne niebo (M101 i M33), gdyż są dość duże o niewielkiej jasności powierzchniowej i na jasnym tle są niewidoczne. Kiedyś miałem bazarowe lornetki z czerwonymi szkłami, przez które nawet M31 ciężko było zobaczyć, okiem był lepszy widok. Przeskok na Nikona był ogromny.

 

Co do SkyGuide, da się też obserwować w okularach i objąć całe pole widzenia lornety, ale tu muszle trzeba odwijać na zewnątrz. Wielokrotne odwinięcie może skutkować opdadnięciem tych muszli, ponadto one są dość twarde. SkyGuide wymaga statywu lub żurawia, żeby komfortowo przez niego obserwować. Powiększenie 15 jest za duże do ręki i obraz skacze. Po minucie trzymania jej bolą ręce. Nawet z podparciem łokci obraz drży.

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do SkyGuide, da się też obserwować w okularach i objąć całe pole widzenia lornety, ale tu muszle trzeba odwijać na zewnątrz. Wielokrotne odwinięcie może skutkować opdadnięciem tych muszli, ponadto one są dość twarde. SkyGuide wymaga statywu lub żurawia, żeby komfortowo przez niego obserwować. Powiększenie 15 jest za duże do ręki i obraz skacze. Po minucie trzymania jej bolą ręce. Nawet z podparciem łokci obraz drży.

 

Wspomniałem o SkyGuide bo podczas obserwacji lornetką okulary po prostu wbijają się w nic, gną się itp. i jest to bardzo nie przyjemne. Dlatego teraz Nikona przeważnie używam na żurawiu więc jak założę większą lornetkę różnicy nie będzie a będzie można więcej zobaczyć. Może być jaki model np. 10x70 i masz takie same pow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tuż przed zamówieniem okazało się, że wpadnie mi parę dodatkowego grosza i zdecydowałem się na EXa 10x50. Nie żałuję! Lornetka świetnie wykonana, wygodnie patrzy się przez nią w okularach na nosie. Obserwowałem już parę razy niebo i znalazłem kilka interesujących gwiazd oraz planetek (np. Saturn, Wenus). Nie potrafię jednak znaleźć żadnych emek :( Czy to wina tego, że obserwuję z centrum Krakowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W centrum Krakowa ciężko walczyć z mgławicami czy galaktykami obojętnie czy to jest teleskop czy też lornetka.Druga sprawa to niewielkie powiększenie i małe obiektywy lornetki,tutaj trzeba wyłuskiwać takie obiekty wśród gwiazd w polu widzenia lornetki i do tego potrzebne jest doświadczenie obserwacyjne.Zacznij najpierw od jaśniejszych obiektów jakimi są gromady otwarte,a na słabsze obiekty musisz niestety wybrać się po za miasto z mapką i trenować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W centrum Krakowa ciężko walczyć z mgławicami czy galaktykami obojętnie czy to jest teleskop czy też lornetka.Druga sprawa to niewielkie powiększenie i małe obiektywy lornetki,tutaj trzeba wyłuskiwać takie obiekty wśród gwiazd w polu widzenia lornetki i do tego potrzebne jest doświadczenie obserwacyjne.Zacznij najpierw od jaśniejszych obiektów jakimi są gromady otwarte,a na słabsze obiekty musisz niestety wybrać się po za miasto z mapką i trenować...

 

Dzięki za wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem już parę razy niebo i znalazłem kilka interesujących gwiazd oraz planetek (np. Saturn, Wenus). Nie potrafię jednak znaleźć żadnych emek :( Czy to wina tego, że obserwuję z centrum Krakowa?

 

Z centrum dużego miasta to ciężko. A nawet jak już coś znajdziesz, to widok będzie mało imponujący. Ale już parę kilometrów za miastem ta lornetka sporo pokaże. Sam nie mam dużego doświadczenia, ale przez taką lornetkę bardzo ładnie prezentuje się gromada podwójna w Perseuszu (łatwo ją odnaleźć pomiędzy Kasjopeją a Perseuszem), galaktyka w Andromedzie (M31) czy Wielka Gromada w Herkulesie (M13). Te obiekty bardzo łatwo odnaleźć na niebie. Oczywiście jest tego wiele więcej, chociażby gromada w Raku (M44), czy mgławica w Orionie (M42), ale na nie trzeba jeszcze trochę poczekać. Polecam też po prostu skierować lornetkę na gwiazdozbiór Łabędzia. Na mnie bardzo duże wrażenie zrobił ogrom gwiazd w tym rejonie.

 

Do dłuższych obserwacji polecam leżaczek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.