Skocz do zawartości

Kolimacja/osiowość zestawu


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

ostatnio zebrałem trochę fotonów i postanowiłem dokładniej przeanalizować uzyskane rezultaty - na zlot chcę się przygotować najlepiej jak mogę :-)

 

Wrzuciłem uzyskane rezultaty do CCD Inspectora i dostałem następujący wynik.

 

Widok 3D klatki:

3d.jpg

 

Układ ugięć obrazu:

curv.jpg

 

Nie zastanawia mnie ugięcie na poziomie 16% (wszystkie klatki tak oscylują) bo na taką matrycę i tak to dobry wynik wg mnie. Zwrócił moją uwagę mnie lekko przesunięty w prawo punkt "osiowości" a co za tym idzie najlepszej ostrości - wydaje mi się, że powinien być jak najbardziej w centrum.

Zastanawia mnie dlaczego jest tak lekko odsunięte ten punkt - czy to kwestia kolimacji zestawu? czy może układu obiektyw<->flattener(umieszczony firmowo).

Miałem taki przypadek, że jak robiłem zdjęcia to lewa strona matrycy była masakryczna (straszne przecinki), reszta była dobra (to wykluczało prowadzenie). Wykręciłem cały focuser, przeczyściłem przy okazji flattener z pyłków i wkręciłem ponownie (powoli i dokładnie) - rozciągnięte gwiazdki zniknęły z lewej strony klatki i uzyskałem efekt taki jak jest teraz.

 

Pytanie - czy to kwestia kolimacji obiektywu i flattenera czy może kamera "wychodzi" poza skorygowany krążek i trzeba poprawić ułożenie kamery (osiowość)? Wszystko mam skręcone na gwint, żadnych śrubek czy clamping ringów.

 

Chyba, że przesadzam i takie coś to normalna rzecz - wtedy też proszę o info a przestanę truć :-) Po prostu chcę ogarnąć ten sprzęt do końca :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawia mnie ugięcie na poziomie 16% (wszystkie klatki tak oscylują) bo na taką matrycę i tak to dobry wynik wg mnie.

Pawel, mysle ze to wlasnie z tego powodu masz przesuniety punkt osiowosci. Ugiecie na poziomie 16% to wedlug mnie sporo. I niekoniecznie cos musi sie uginac. Rownie dobrze ktorys z elementow zestawu (kamera, fokuser, wbudowany flattener, itp.) moze byc zamontowany niewspolosiowo. Najlepiej jest obrocic tuba w pierscieniach o 90 stopni i wtedy sprawdzic co sie dzieje z ugieciami (czy sa nadal w tym samym kierunku, czy tez zmienily swoj kierunek zgodzie z obrotem teleskopu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

"podobno" ten refraktor (TS APO 80Q) daje skorygowany krążek 44mm - jednakże w praktyce ciężko w to uwierzyć.

 

Przy najbliższej okazji sprawdzę to o czym piszesz - obrócę tubę w obejmach o 90 st i zrobię klatkę testową.

Jeśli zmieni się rozkład ugięć to znaczy, że np coś się ugina (np drawtube w focuserze), jeśli się nie zmienią to położenie kamery nie jest współosiowe do refraktora... dobrze rozumuję? Pytanie tylko czy to kwestia kolimacji czy osiowości...

 

Skoro piszesz, że 16% ugięcia to sporo - to czy to jest wina flattenera? jego "faktycznej" korekcji? czy czegoś innego? (pierwszy raz ogarniam refraktor - stąd pytania).

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle interpretujesz Tomasz . Te 16 % to procentowa zmiana ostrości w najlepszym i najgorszym punkcie obrazu a nie ugięcie i wynika z krzywizny pola ostrości . 16 procent to wynik na poziomie dobrym. To tyle ile da się wycisnąć z dobrego astrografu Takahashi i matrycy full frame.

Inna sprawa to symetria. Powinno wyglądać tak jak np. tutaj: http://astropolis.pl/topic/40739-abell-85-ctb-1-lbn-576/

Szymek miał jakiś taki patent to ustawiania prostopadłości na gwincie T2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - ja troszkę źle opisałem co to jest te "16%". Dzięki Maćku za klaryfikację.

 

Muszę ogarnąć tą symetrię - tak by pole najlepszej ostrości było w centrum zdjęcia.

Szymek - jesteś wywoływany do tablicy :-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie zasugerowalem sie opisem , ze 16% to ugiecie, ktore w rzeczywistosci wynosi okolo 14% ("Total Tilt"), co w sumie i tak jest sporo i warto to sprawdzic jak pisalem wczesniej. Dokladnie tak jak Pawel napisales. Jezeli po obroceniu tuby w pierscieniach ugiecie nadal bedzie w tym samym kierunku to cos sie gnie.

A "plaskosc pola" na poziomie 16% to jak pisal Maciek dobry wynik.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do regulacji kąta nachylenia stosowałem złączkę: http://astromarket.pl/przedluzka-t2-z-regulatorem-nachylenia-ts-optics.html

Pozwala ona na regulacje kąta nachylenia kamery, dzięki czemu możemy na żywo regulować w czasie sesji i weryfikować wyniki bez odkręcania całego zestawu.

Edytowane przez Szymek_O
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

czy myślicie, że to przesunięcie jest spowodowane brakiem prostopadłości między osią optyczną a płaszczyzną matrycy czy przesunięciem kamery w osi prostopadłej do osi optycznej?

 

Jeśli to pierwsze to faktycznie pobawię się tą złączką do Szymek zasugerował.

 

Swoją drogą test obrotu zrobię, ale coś czuję że to nie ugięcia, bo w miarę zmiany pozycji teleskopu na niebie (śledzenie) zmienia się również punkt "ciążenia" kamery - tak jakbym obracał w obejmach - a ugięcie się nie zmienia.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce Paweł psuć Ci humoru ale....dzisiaj jest dobry dzień. Zobacz pole z CCD inspektora ujęcie 1200 sekund Ha :)

Matryca full frame kamery STL 11000, teleskop Veloce RH200 FOKUSER ATLAS!

CCD insp 2.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.