Skocz do zawartości

Kilka pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu nurtują mnie następujące pytania:

1) Czy warto do fotografii newtonem z korektorem Mpcc kupić filtr Ir Cut (mam wymontowany filtr sprzed matrycy Canona 300D).

2) Czy wystarczy filtr IR Cut, czy lepszy byłby UV/IR Cut, jeśli tak to dlaczego?

3) Czy szukacz 9x50 wystarczy do efektywnego guide tuby 150/750 przerobioną spc 900?

Czy raczej

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=2415&lunety=Luneta_do_guidingu_StarGuider_Guidescope_50_mm_f_=_162_mm_/_1,25%27%27_z_opraw%B1_i_stopk%B1

będzie lepszym rozwiązaniem.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lunetki to mam taką samą i to co w niej jest wqrzające to to, że ostrość ustawia się kręcąc obiektywem wiec jest to dość uciążliwe. Ja do swojego zestawu teraz bym wziął taką

http://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-80/400-OTA-(SK804-OTA)-teleskopy-1894.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz,sam guiduję szukaczo-guiderem z QHY5V,guiderek taki jest lekki.Nie obciąża setupu,co daje wymierne korzyści.Z tego co znalazłem w sieci,takim szukaczo-guiderem ludzie prowadzą nawet metrowe rurki.

Fakt,że ostrość ustawia się kręcąc obiektywem,ale raz ustawiona i po sprawie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1, 2) Sam się kiedyś nad tym zastanawiałem i wybrałem UV/IR interferencyjny o stromych zboczach. Filtry IR cut których charakterystyki znalazłem miały dość łagodne zbocza od strony IR i albo przepuszczały częściowo IR, albo częściowo tłumiły pasma Ha i SII. Skoro już usunąłeś filtr sprzed matrycy to nie po to żeby potem na nowo ograniczać tą część widma. Interferencyjny filtr UV/IR się tu sprawdzi lepiej, choć pewnie do lustrzanki będziesz musiał kupić 2" który już trochę kosztuje :(

3) wg mnie wystarczy - sam guiduję taką tubę szukaczem 9x50 (choć kamerką QHY5), jedynie zmieniłem mocowanie na sztywniejsze. Lunetka którą podlinkowałeś to wygodne rozwiązanie, ale jak już masz szukacz to wg mnie warto go przerobić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy filtr Baader Fringe Killer z IR Cut, też się sprawdzi, co prawda odcina część widma niebieskiego, ale przydałby się jakbym chciał robić szerokie kadry achromatem..

Czy lepiej tak nie kombinować i brać UV/Ir..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby się sprawdzić, bo z wykresu wynika że puszcza całość od 500nm, a więc linia OIII jest niezagrożona. Ale nie miałem nigdy do czynienia z Fringe Killerem i musiałbyś najlepiej w boju sprawdzić w jakim stopniu wytnie Ci otoczki a w jakim stłum błękit w porównaniu do UV/IR cut.

Kiedy miałem achromat 120/600 bawiłem się trochę w foto przez filtr semi apo (który podobnie odcina okolice niebieskiego jak fringe killer) i niestety widać było wciąż błękitne otoczki, które usuwałem później softwareowo.

 

PS - tutaj znalazłem kilka moich fotek z tego zestawu http://astropolis.pl/topic/35651-astrofoto-z-jasnego-achromatu/

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do guidingu, to ropatrzyłbym bardzo poważnie TS OAG.

Piszę, bo obecnie jego cena w astromarkecie jest boska:

http://astromarket.pl/ts-off-axis-guider-9mm-oag-t2.html

 

Sam prowadziłem swojego C6N OAG'iem Lacerty i uważam to rozwiązanie za najlepsze.

 

EDIT: Nie doczytałem, że to ma być SPC - w tym przypadku OAG może być za ciemny, z moją QHY5 sprawdza się znakomicie.

Edytowane przez Pimo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.