Skocz do zawartości

Okolice gwiazdy Sadr


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. Aparat niemodyfikowany. Mgliste obwódki to jakieś chmurki - gołym okiem niewidoczne - ale na poszczególnych klatkach widać jak zmieniają tło obrazu. Czy to cirrusy? Być może, bo gdy "cirrusy na niebie pogoda się ....bie", a właśnie się popsuła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszło jak na taki stosunkowo krótki czas. Ja kiedyś też fociłem podobny kadr przez obiektyw 200mm (Jupiter 21M) przymknięty do 4.5. Tylko że nazbierałem 200 minut i miałem już wymieniony filtr przed matrycą - wyszło coś takiego: http://s1313.photobucket.com/user/astrojolo/media/2012-10-18-Cygnus_zpsed9f66ee.jpg.html?sort=9&o=11

Pamiętam że przy tak dużych powierzchniowo kadrach już zawsze była walka z gradientami tła (przynajmniej w mojej miejscówce). Przymykałeś przesłonę czy fociłeś na max otwartej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo - szacun - piękne zdjęcie. Fociłem na pełnej dziurze. Mam flata i przy stackowaniu w Irisie wystarczył. W DSS-ie wylazł szum od nagrzanej matrycy - Iris sobie z tym poradził nawet bez wyrównania gradientów, a muszę przyznać, że w Irisie ta funkcja działa genialnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fociłem na pełnej dziurze. (...)

 

No to luksus, w porównaniu do f/4.5 to 40% czasu naświetlania. Można będzie naprawdę głęboko i szybko sięgać pod dobrym niebem. Planujesz wymianę filtra w swoim 5DII? Jest w ogóle taka opcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zadziwiony jak wiele jest ciekawych obiektów w Łabędziu. Długo jeszcze będę go fotografował. W nocy z piątku na sobotę wygospodarowałem dosłownie dwie godziny na zdjęcia. O północy zacząłem się rozstawiać, a krótko po drugiej już wracałem. Zrobiłem dwie fotki. Omegę i Orła, pokazaną we wcześniejszym poście i Motylka. Źle skadrowałem to zdjęcie, bo nie miałem pojęcia, że bardziej interesujący obszar jest powyżej gwiazdy Sadr. Następnym razem inaczej usadzę ją w kadrze i zdjęcie będzie ciekawsze. Sprzęt ten sam, czyli AW, C5DmII, 70-200, tutaj na ogniskowej 200mm.

Chcąc ukazać struktury przysłonięte przez dziesiątki tysięcy gwiazd, zastosowałem dosyć forsowną obróbkę i... nie pokażę większej fotki, bo nie daje się oglądać. Tylko pomniejszenie do internetowego formatu daje obraz akceptowalny dla oka.

 

Próbuję wypracować inną metodę przygaszania gwiazd w kadrze, która nie spowoduje takiej dewastacji detalu w tle.

 

Piękne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to luksus, w porównaniu do f/4.5 to 40% czasu naświetlania. Można będzie naprawdę głęboko i szybko sięgać pod dobrym niebem. Planujesz wymianę filtra w swoim 5DII? Jest w ogóle taka opcja?

 

Raczej się na to nie zdecyduję. Ciarki mnie przechodzą na samą myśl, że ktoś by miał moją ulubioną lustrzankę rozebrać niemal na czynniki pierwsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.