Skocz do zawartości

Co nie tak z tym kolorem? Problem z kalibracją koloru


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Od paru dni męczę się z kalibracją koloru na zdjęciach i ciągle nie potrafię tego poprawnie zrobić, bo kolorystyka M57 wychodzi mi zupełnie inna niż ta na zdjęciach w internecie. Zamiast zielonego/niebieskiego środka i czerwonej obwódki, środek mam fioletowy, a obwódkę zieloną. No przecież mgławica planetarna nie zmieniła nagle zmienić swoich barw :)

 

M57-RGBcal_crop.jpg

 

A wydaje mi się, że wszystko robię poprawnie w/g przepisu MaximaDL: http://www.cyanogen.com/help/maximdl/Color_Balance.htm

a zwłaszcza świetnego tutoriala Adama: http://astropolis.pl/topic/27162-prawdziwy-kolor-kosmosu-jak-balansowa-swoje-zdjcia/

 

Myślałem już, że może źle namierzam gwiazdki typu G2V, więc nawet skompilowałem listę takich gwiazdek do maxima: http://astropolis.pl/topic/40940-katalog-gwiazd-w-maximie-dl/?p=493579

, żeby mieć już pewność, że tu nie będzie błędu, bo zadziała goto, a plate solve potwierdzi trafienie, a przy okazji, da się wybrać tę, która aktualnie jest najwyżej nad horyzontem.

 

Testy robiłem wczoraj. Fakt, była pełnia, ale w/g mnie to nie powinno mieć znaczenia (a może ma?). Gwiazdkę pomiarową wybrałem jak najwyżej na horyzoncie, znalazłem taką na wysokości 84° - czyli niemal w zenicie. To gwiazdka GCS4623:866 nosząca w katalogu Hipparcosa nr Hip705, jasność 8,4 mag.

cyknąłem po 10 klatek z każdego kanału po 10 sek ekspozycji (długość ekspozycji dobrałem tak, aby wartość saturacji miała ok 50% ADU), skalibrowałem w maximie (flaty, darki, biasy) zalignowałem i zestackowałem, wyszło tak:

 

Hip705 G2Vtype color balance przed.JPG

 

jak widać wszystko na czerwono (zaświetlenie LP mam już straszne)

tak jak w tutorialach pomierzyłem tło, wybrałem środek gwiazdki:

 

G2V color balance.JPG

 

po potwierdzeniu efekt jest taki:

 

Hip705 G2Vtype color balance po.JPG

 

Wygląda to nieźle, tło jest już neutralne, gwiazdka G2V ma biały kolor.

Lecz jak się przyjrzeć, to inne gwiazdki mają taki zielony zafarb. A zielonych gwiazdek przecież nie ma.

 

Więc zacząłem się zastanawiać dlaczego tak wyszło. Dlaczego są aż takie różne proporcje RGB po kalibracji. Kanał R zredukowany o ponad 50%, zielony w zasadzie bez zmian, a znowu niebieski podbity prawie o 50%. Czy to oznacza, że w swoich warunkach mam w takich proporcjach focić kolor? połowę mniej (lub raczej krócej) w filtrze czerwonym? zielony bez zmian, ale za to niebieskiego połowę dłużej? No bo w sumie po co focić tyle czerwonego, jak i tak ponad połowa tej barwy jest redukowana? ;)

Nie doszedłszy do żadnych sensownych wniosków, postanowiłem sprawdzić efekt na fotkach. Padło na M57, focona parę dni temu. I efekt jest taki jak na obrazku z początku tego wątku.

Więc co robię nie tak?

A może taka kalibracja koloru nie ma sensu pod mocno zaświetlonym niebem? i stąd te nie poprawne wyniki?

i może trochę o sprzęcie, to SC-8 Celestrona z korektorem WOII, kamera to FLI8300, filtry Baadera z serii pro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak myślałem, ale każda inna kombinacja podczas składania daje jeszcze gorsze rezultaty,

 

Podmieniłem w PS zielony z czerwonym i kolorystyka jest prawidłowa. Także gdzieś coś musiałeś pomieszać przy składaniu.

 

 

A tutaj w Maxim "combine to color", ale zamienione R z G.

M57-RGB.jpg

Edytowane przez Iluvatar
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki chłopaki, bo bezskutecznie walczyłem z tym od paru dni,

zawsze raczej składam kolor w maximie, bo w ps jest to dosyć czasochłonne,

ale rzeczywiście po zamianie czerwonego z zielonym, oraz proporcji balansu bieli, kolory zaczęły przypominać normalne.

 

nareszcie.JPG

 

 

Niestety, nie mogę załadować pliku. McAffe mówi że jest nieprawomyślny.

 

sprawdziłem, czy ten serwis czasem nie dokleja czegoś do rara, ale po zassaniu, zawartość jest ok:

zawartość rara.JPG

może Twój McAfi jest za bardzo wyczulony?

 

jeszcze raz dzięki :drinks:

tylko jak ja te filtry mogłem podmienić?

nie wyjmowałem ich z koła od paru lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Nie chcę zakładać nowego wątku a mam podobny problem, męczę się już z tym od kilku dni.

Również sprawdzałem z różną kombinacją filtrów, ewentualnie jest znośnie, gdy złożę zamiast zielonego

kolor niebieski, czyli RBB :uhm: Masakra jakaś z tym zielonym

Będę wdzięczny za pomoc

jakos.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać normalna wersję, tzn taką, a by mgławica była niebiesko-czerwona? Na początek nie przejmuj się tłem i gwiazdami, złóż normalnie wg. filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać normalna wersję, tzn taką, a by mgławica była niebiesko-czerwona? Na początek nie przejmuj się tłem i gwiazdami, złóż normalnie wg. filtrów.

Ok, po pracy jak będę w domu to wrzucę niebiesko-czerwoną wersję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda RGG, a nie jak pisałem wcześniej RBB. Tutaj przynajmniej widać niebieski kolor.NGC6960 RGG.jpg

 

Poniżej zamieszczam jeszcze po jednej surowej klatce R G B. Zastanawia mnie jeszcze różna wielkość gwiazdek w każdym z kolorów

Ostrość ustawiałem dla każdego kanału osobno maską bahtinova i bahtinov grabberemR.jpgG.jpgB.jpg

 

Podobnie jest z M27, które na szybko obrobiłemM27 RGB.jpg

Edytowane przez kenny223
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może twój monitor? Wcale nie jest zielona!

 

A o której wersji mówisz? Ta pierwsza u mnie jest czerwono-zielona, druga czerwono-niebieska.

Pierwsza jest poprawnie złożona, druga nie.

Zdjęcie oglądałem na kilku komputerach i wszędzie widać podobnie, więc teraz już zgłupialem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, źe pierwsza jest źle złożona. Druga wersjapoprawną kolorystyke niebiesko- czerwoną., a więc jest poprawnie złoźona.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, źe pierwsza jest źle złożona. Druga wersjapoprawną kolorystyke niebiesko- czerwoną., a więc jest poprawnie złoźona.

 

Wybacz, że tak dociekam, ale ta wersja niebieska jest złozona z dwóch kolorów z czerwonego i zielonego (jeśli dobrze opisałem nazwy kolorów przy foceniu). Mimo wszystko składam kolor w Maximie i ładuje do niego tylko 2 kolory R i G z czego G umieszczam w miejscu dla zielonego i niebieskiego. Dlatego nie rozumiem dlaczego tak wychodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To źle opisaleś kolory. Poza tym naglówek fitsa zawiera filtr więc po co opisywać?

 

Do focenia używam programiku dołączonego do kamerki - Artemis capture, więc opisuję kazdy kolor, a co do skladania koloru to jeszcze dodam ze do Maxima montuje tylko (w tym przypadku) 2 pliki z kolorami, trzeciego wogóle nie ruszam, więc wychodzi na to, że jeden z kolorów nie był potrzebny.

Postaram się później udostępnić staki RGB abyś sam zobaczył.

Mimo wszystko za wczasu dziękuje za pomoc

 

 

Edytowane przez kenny223
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę wcześniej niż w poniedzialek wieczorem, nie mam dostępu do kompa z softem. Poza tym interesuje mnie co ma wpisane FITS w nagłowku. TIFF nic nie mówi na temat filtrów.

Może być tak, że albo masz zamienione opisy albo masz zamienione filtry w kole. Takie numery też widziałem:)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie ma sprawy:) W kole filtry z pewnością są dobrze umieszczone, sprawdzałem. Co do opisów to przeszło mi to przez myśl i kombinowałem na róże sposoby przy składaniu, lecz niestety bez efektów

Zamieszczam jeszcze cały surowy spakowany materiał Ha i RGB

http://rapidshare.com/files/3452645667/NGC%206960.rar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.