Skocz do zawartości

Pierwsza obserwacja


Mistshu

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy Mistshu dysponuje lornetka czy nie (zakladam że nie), a skoro nie

ma to nie mówmy mu 'to sobie teraz kup do teleskopu lornetke' (obserwerk :) )

bo pewnie nie kolejne wydatki mu teraz w glowie. Można sobie poradzic z 'samym'

teleskopem i szukaczem bez lornetki. Jak lornetkę ma to co innego, niech ją bierze

na obserwacje i stosownie z niej korzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Mistshu dysponuje lornetka czy nie (zakladam że nie), a skoro nie

ma to nie mówmy mu 'to sobie teraz kup do teleskopu lornetke' (obserwerk :) )

bo pewnie nie kolejne wydatki mu teraz w glowie. Można sobie poradzic z 'samym'

teleskopem i szukaczem bez lornetki. Jak lornetkę ma to co innego, niech ją bierze

na obserwacje i stosownie z niej korzysta.

Gregor, doskonale zrozumiales sytuacje :mrgreen: . Nie mam teraz mozliwosci kupienia lornetki, byc moze dokonalem zlego wyboru kupna telepa bez lornetki, ale teraz tego nie zmienie :| . Dzisaj znowu szykuje sie deszcz, ale z tego co widze moze jutro pogoda sie poprawi i znajde wreszcie m13 i C2001 Q4 :Pig: .

P.S

Czy mzoe mi ktos wyslac na forum zdjecie (na jutro) obrazujace ta komete ( ta mapa z programu starr cos tam ) Nigdzie nie moge tego znalesc :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Miałem ten sam problem co Ty w początkach działalności z teleskopem, a przesiadałem się z lornetki i wydawało mi się, że pójdzie bez bólu. Generalnie, zasada jest taka: wyczajasz lokalizację obiektu względem jasnych gwiazd, widocznych gołym okiem. Sprawdzasz na mapce, od której z nich mozesz poprowadzić najkrótszą droge do obiektu poprzez kilka łatwo rozpoznawalnych nieco słabszych gwiazdek, widocznych na mapie [najlepiej zapamietywać charakterystyczne układy, jakieś pary bliskich gwiazd, trójkąty itp.]. Teraz wycelowujesz szukacz na tę wybraną gwiazdę, w teleskopie zakładasz okular o najmniejszym powiększeniu. Odwracasz mapkę i wyszukujesz na niej odwrócony układ gwiazd dojścia. Patrzysz w szukacz i przesuwasz sie do punktu, gdzie widzisz rozpoznany układ gwiazd, od niego do kolejnego i tak do miejsca, gdzie powinien byc 'Twój' obiekt. Jesli jest jasny i duzy, możesz go nawet widzieć w szukaczu, ale to rzedkość i raczej w szukaczach od 50mm w zwyż. teraz patrzysz w okular telepa i powinieneś dostrzec swój obiekt. Warto zapamiętac gwiazdki z mapy njblizej niego, wtedy masz potwierdzenie, czy dobrze trafiłeś. Wymaga to wprawy, zaczynaj od obiektów połozonych blisko jasnych gwiazd, M13 jest dobrym celem. UWAGA: Żeby to się mogło udać, MUSISZ mieć zgrana oś optyczną szukacza z osia optyczną teleskopu, inaczej wszystko diabli wezmą. Mozna i warto zrobic to dokładnie, tak aby miec dużą zgodnośc nawet ze średnimi powiekszeniami, to się akurat przydaje na planetach, ale nie tylko. Sprawdź koniecznie, jak jest ustawiony szukacz w twoim teleskopie, nie zakładaj z góry, ze jest ustawiony dokładnie -to mało prawdopodobne. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, daj znać. Bez sprawdzenia tego nawet nie próbuj szukac DS-ów wg. mapki, bo Ci się nie uda. Jak zjustujesz szukacz, od razu inna bajka. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, szulacz jest ważny... mam cos w stylu lunety (50 mm średnicy obiektywu) tyle że szukacza wcale nie da się poprawnie ustawić i znalezienie czogoś słabszego to już większy problem :(

 

Np. w mojej Syncie 200/1200 mam 50mm jasny szukacz 9x50 z wyrażnym grubym krzyżem optycznym i jest łatwo zgrywany z osią główną za pomocą 2 śrubek, a dociska jedna stała sprężynująca- dociskająca z jakby "teleskopikiem". To bardzo łatwe - wybieramy np. odległy czubek anteny i nacelowujemy jako środek obrazu okularowego, a potem dokładnie tymi 2 śrubkami zgrywamy szukacz w przecięciu linii krzyża- jak w snajperce jak ktoś ma z tym doświadczenia. Wszystko to zajmuje najwyżej minutkę. Powodzenia, Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie macie racje, moj szukacz nie jest poprawnie ustawiony z widokiem z okulara, ale nie mysalem ze to ma tak duzy wplyw. Do tej pory radzilem sobie na oko i mniej wiecej wiedzialem jak wysoko musi byc igla nad celem, aby obraz w okularze znajdowal sie w srodku :mrgreen: . Jeszcze dzisaj wszystko ustawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tylko nie zapomnij zgrać szukacza z teleskopem na dostatecznie odległym obiekcie bo tu kolimacja w punkt dała by koszmarny efekt paralaksy przy za bliskim obiekcie i w efekcie błędne zgranie szukacza z teleskopem :roll:

Do dokładnej kolimacji szukacza zaleca się obiekt odległy od teleskopu o około 1000 jego ogniskowych celem minimalizacji efektu paralaksy :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Hmmm... doskonały i praktyczny pomysł bo obiekt prawie nie ucieka a i efekt stereo przy tej odległości do tej kończącej właśnie pulsacje Cefeidy nie zepsuje Ci kolimacji, chyba że lewym okiem zobaczsz ją w fazie puchnięcia a prawym w fazie kurczenia się to kto wie mamy takie Stereo że głowa boli :wink: :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze, to moze lepiej ustawic go  przy pomocy gwiazdy polarnej? wtedy ten efekt paralaksy nie powinien wystepowac :wink: .W kocu to odlegosc xx lat swietlnych

 

Lepiej i dokładniej na odległej antenie w dzień jak jasno bo po prostu wygodniej- pozycja ciała do zgrywania dogodniejsza i bardziej komfortowa dla Ciebie. Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena, dźwig, komin odległy o jakieś 1.5-2km będzie O.K. W dzień o tyle łatwiej, że nie trzeba żonglowac ze śrubokretem i latarką, no i pogoda nie jest krytyczna. Mnie się udało ustawić dobra zgodnośc nawet przy 65x powiększeniu teleskopu. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAMAL - ja w swojej BPC M42 widzę też niebieskawo, a raczej jako błękitną chmurkę

 

Powiedzialbym ze M27 jest słabo- szarawo- niebieskawa po adaptacji wzroku- w 15x70 a lepiej 20x80. Kolorek lepiej widać w testowanej 22x100 ale to potężna cięzka kobyła i wymaga mocowania na żurawiu i większego "cudowania" i przygotowań zanim cokolwiek zaobserwujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy obiektyw ma sporą aberrację chromatyczną to im bardziej od punktu ostrości przesuwasz sie do środka tym bardziej wszystko robi sie czerwone, a im dalej tym bardziej niebieskie. Wynika to z fakty ze czerwone światło ma krótszą długość fali i ogniskuje bliżej obiekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Hamal, nie wiedziałem o czymś takim :shock:

 

[ Add: Czw Maj 27, 2004 18:12 ]

A czy ogląda się jakiekolwiek obiekty mgławicowe nawet załóżmy przez 500mm newtona, to też nie widać kolorków?

 

Popytaj chlopaków podobno coś już tam widzieli , jakieś odcienie. Ostatnio obserwowałem w Heńkowym 200mm Newtonie NGC 6210 w Herkulesie i dam sobie rękę uciąć że widziałem ją jako niebieską mgiełkę a tu o aberracji nie ma mowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.