Skocz do zawartości

Problem z ostrością


matti_94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnio zakupiłem Canona 600d oraz wszystkie potrzebne akcesoria typu pierścień T2. I w czasie pierwszej sejsji napotkałem się już z problemem, nie mogę wystrzyć obrazu. Regulowałem ostrość wyciągiem okularowym i wygląda na to jakby tu tkwił problem, im wyciąg regulowałem na krótszą długość tym ostrość była coraz lepsza, lecz skrócony na maksa i tak daje bardzo rozmyty obraz. Ta sama sytuacja miała miejsce gdy podłączyłem do aparatu złączke projekcyjno okularową z okularem 10mm. Wszystkie próby były podejmowane Syntą 10"+Baaderem ND5+ Solar Continuum.
Dzień wcześniej podłączyłem aparat+złączka projekcyjna z okularem 10mm do Celestrona 70/400 aby pofocić Księżyc, wszystko wyglądało dobrze, tylko nie pofociłem bo ciężar aparatu przechylał stary, plastikowy stawyw.
Na forum pytałem również o opinię w sprawie ND5+Solar Continuum, czy obraz nie będzie za ciemny, opinie były różne, ale na móje oko obraz jest idealny, myślę że przez ND3,8 byłoby za jasno.

Proszę o pomoc.

2013-06-24 12.06.58.jpg

2013-06-24 12.07.22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to cokolwiek rozwiąże - w syncianych wyciągach punkt ostrości jest bardzo blisko początku wyciągu więc praktycznie każda dodatkowa złączka już spowoduje brak możliwości ostrzenia, ale to już sam właściciel musi pomierzyć.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że do aparatu masz wpiętą złączkę EOS/T2 a filtr Solar Continuum to 2" więc pozostaje Ci zakup złączki 2" / T2 z gwintem filtrowym.

Kolejność łączenia Aparat + EOS/T2 + złączka 2"/T2 + filtr i teraz pozostaje pytanie czy główny otwór w wyciągu ma 2" ( bez tej złączki jak na twoim zdjęciu) bo w starszych wyciągach był większy. A jak ma 2" to pozostaje Ci zakup złączki 2" / T2 z gwintem filtrowym http://www.astrokrak.pl/340-zczka-2q-t2-z-gwintem-filtrowym-.html i zamontowanie wszystkiego bezpośrednio w wyciągu z pominięciem tej twojej ze zdjęcia i nie powinno być problemu z ostrzeniem.

 

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to cokolwiek rozwiąże - w syncianych wyciągach punkt ostrości jest bardzo blisko początku wyciągu więc praktycznie każda dodatkowa złączka już spowoduje brak możliwości ostrzenia, ale to już sam właściciel musi pomierzyć.

 

P.

 

A w jakich nie jest, bo z innymi niż synciane nie miałem wiele do czynienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że do aparatu masz wpiętą złączkę EOS/T2 a filtr Solar Continuum to 2" więc pozostaje Ci zakup złączki 2" / T2 z gwintem filtrowym.

Kolejność łączenia Aparat + EOS/T2 + złączka 2"/T2 + filtr i teraz pozostaje pytanie czy główny otwór w wyciągu ma 2" ( bez tej złączki jak na twoim zdjęciu) bo w starszych wyciągach był większy.

 

Noi tu rodzi się problem, nie moge sobie poradzić za bardzo, bo ten wyciąg bez przedłożki ma w srednicę lekko większą od 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noi tu rodzi się problem, nie moge sobie poradzić za bardzo, bo ten wyciąg bez przedłożki ma w srednicę lekko większą od 2"

Czyli to starszy wyciąg, ponieważ białe wersje są już 2"

I potrzebujesz prawdopodobnie tego http://www.astrokrak.pl/345-zczka-fotograficzna-do-synty-sky-watchera-.html a reszta według tego Aparat + EOS/T2 + złączka 2"/T2 + filtr.

 

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko bez tej przydłużki nie podłączę Solar Continuum.

 

To zaopatrz się w nosek T2/1,25" z gwintem filtrowym, w który wkręcisz solara i drugi koniec wkręcisz w złączkę ,,Canonową" i redukcję 2/1,25" a dodatkowo z cieniutką złączkę z nietypowego wyciągu na 2". - Powinieneś spokojnie wyostrzyć.

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie

Więc potrzebujesz tego http://www.astrokrak.pl/345-zczka-fotograficzna-do-synty-sky-watchera-.html ponieważ starsze wyciągi mają otwór większy od 2" I w tą złączkę wkładasz bezpośrednio aparat.

Edytowane przez Alien7101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc potrzebujesz tego http://www.astrokrak.pl/345-zczka-fotograficzna-do-synty-sky-watchera-.html ponieważ starsze wyciągi mają otwór większy od 2" I w tą złączkę wkładasz bezpośrednio aparat.

 

I wtedy mogę włożyć przedłużkę 2" GSO z Solar Continuum, bo to i tak będzie prawie ta sama odległość co sam pierścień.

Ja sie chyba ostatnio finansowo wypompuje, tu 60 zl na adapter tam 30 na T2 :/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od konstrukcji danego newtona - w tych Syntach tak jest.

 

Edit: przykład z drugiego "końca ostrości" - newton 6" (150/600mm) zaprojektowany pod astrofotografię ostrzy na wyciągu wysuniętym prawie do końca (jest zapas na wszelkiego rodzaju złączki, rotatory, filtry, etc).

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częściowa odpowiedź w wyedytowanym poście u góry ;-)

 

Położenie wyciągu dla wyostrzonego obrazu może się nieco różnić u różnych producentów, a niektóre newtony obserwacyjne w ogóle nie ostrzą z lustrzanką (nawet bez żadnych przedłużek) - trzeba podnosić lustro żeby sfocić słońce czy Łysego czy co tam się chce :-) Jak to konkretnie jest w Meadach / GSO to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit: przykład z drugiego "końca ostrości" - newton 6" (150/600mm) zaprojektowany pod astrofotografię ostrzy na wyciągu wysuniętym prawie do końca (jest zapas na wszelkiego rodzaju złączki, rotatory, filtry, etc).

 

Ale pewnie ta tradycyjna Synta do obserwacji 150/1200 , f/7,8, dobra do Słoneczka itp.ma tą samą historię co moja 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.