Skocz do zawartości

TSAPO65Q czy SW ED80?


darekk1998

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się który z dwóch podanych teleskopów w temacie będzie lepszy do astrofotografii amatorskiej? I co było by potrzebne dokupić żeby fotografować bez ograniczeń czyli różne złączki,flattenery i inne kabelki.

Fociłbym na początku na montażu EQ5 który z czasem zmieniłbym na HEQ5 ponieważ mam już EQ5.

 

 

Z góry dziękuje za odp.

Pozdrawiam Darek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, oprócz tego, że trzeba dokupić przejściówkę na gwint T2 (z M48 jak dobrze pamiętam) - chyba, że coś się zmieniło. W przypadku ED80 trzeba dokupić jeszcze flattener, który tani nie jest.

 

Darekk - tor optyczny będziesz miał taki - Teleskop -> Flattener (TS ma już wbudowany flattener, ED nie) -> opcja OAG -> opcja koło filtrowe -> złączka: gwint od strony teleskopu na T2 lub inny, który jest w kamerze -> opcja ring T2 (gdy chcesz robić zdjęcia DSLR) -> rejestrator

 

Wszystko czego nie masz musisz dokupić :-) oczywiście uwzględniając backfocus teleskopu (im bliżej początku wyciągu ostrzy tym lepiej).

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jeszcze pytanie: czym będziesz fotografował, lustrzanka, czy dedykowana kamera ? Bo wtedy ilość złączek się zmienia.

 

Tutaj masz listę złączek i przedłużek jakich używałem do TSAPO65Q:

- Adapter do teleskopu TS APO 65Q na gwint M48
- Adapter TS M48 (gwint 2") na T2 długość 5mm
- Przedłużka 2" 30 mm TS Optics

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak bym na Twoim miejscu popatrzył przed ostatecznym wyborem na fotki - jakie kadry można rejestrować jedną i drugą rurką przy użyciu lustrzanki Canonka. Jest ich mnóstwo.

Choć by dlatego aby mieć porównanie. Czy to aż tak dożo zachodu z flattenerem - nie.

No i cena wyjdzie mniej więcej ta sama, a możliwości ....

Panowie, wiem że każda sroczka swój ogonek chwali ale to nie zakup paczki gumy do żucia :yes:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysztofZ-mógłbyś mi podlinowac te adaptery i tą złączkę w sklepie np.DO ?

 

Jacekerbel-fotki z TSa widziałem z EDka raczej nie zabardzo ale widze że więcej osób raczej poleca TSa i jest z nim mniej zachodu ale jeszcze się zastanowie i zobacze co inni ludzie będą sądzić :)

Edytowane przez darekk1998
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysztofZ-mógłbyś mi podlinowac te adaptery i tą złączkę w sklepie np.DO ?

 

Jacekerbel-fotki z TSa widziałem z EDka raczej nie zabardzo ale widze że więcej osób raczej poleca TSa i jest z nim mniej zachodu ale jeszcze się zastanowie i zobacze co inni ludzie będą sądzić :)

 

Wszystko kupowałem w Astromarkecie.

http://astromarket.pl/adapter-do-teleskopu-ts-apo-65q-na-gwint-m48.html

http://astromarket.pl/adapter-ts-m48-gwint-2-na-t2-dlugosc-5mm.html (tego użyłem bodajże do kamery QHY8L)

http://astromarket.pl/przedluzka-2-30-mm-ts-optics.html (te przedłużki mam na sprzedaż, jak Cię to interesuje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacekerbel- Przeczytałem już podlinkowany test EDka najlepiej wyszedł SW EDek więc zastanowię się nad nim też jako bezpośredni konkurent TSa :)

wady TSa znam a za mocno dokręcona soczewkę przez którą robią się trójkątne gwiazdki

 

Sęk w tym że widziałem już niejedną fotkę wykonana przez oba teleskopy i niewiem który jest lepszy :( i dlatego was proszę o pomoc i doradzenie mi w wyborze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o trójkątne gwiazdki w TS to w nowych modelach problem jest już wyeliminowany - kupilem teleskop miesiąc temu i zero problemów. W razie co, możesz poprosić przed wysłaniem o sprawdzenie teleskopu - miałem tak w Astromarkecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy od 8" pod jakim względem? Bo oczywiste jest że żaden mały refraktorek wizualnie nie da takich obrazów jak 8". TSAPO65Q można używać wizualnie - np. do obserwacji dziennych, czy jakieś szerokie pola widzenia w nocy - ale ciemnych obiektów to oku nie pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego darekk1998.

Widzę, że jesteś prawie przekonany do TS-ska. Jednak daję Ci pod rozwagę jeszcze jedną sprawę.

80 mm ED jest bardziej uniwersalną maszynką, nie tylko do obserwacji dziennej, czy foto DS.

To rureczka, która potrafi również ,,poobserwować" i ,,sfotografować" planetki, Księżyc i Słonko - właśnie Canonkiem. (bez flattenera oczywiście) z użyciem Barlowa x 2. natomiast z kamerką planetarną fotki będą jeszcze ,,okazalsze"

Nie mam w tej chwili dostępu do swoich zbiorów (gdzie jest i Saturn i Jowisz i Mars) więc to co znalazłem - 80/500 + Canon 350. No a foto DSO to już zapewne widziałeś ( w plecaczek z małym statywem też zabierzesz, a widoki nieporównywalne.

Spróbuj sobie pobrać darmowy program AstroTAbak - tam wpisując parametry jednego i drugiego teleskopy będziesz miał przybliżony obraz tego co zobaczysz i tego co sfotografujesz stosując odpowiednie matryce, flattenery czy Barlowy.

Link jest do starszej wersji http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,20084.msg262679.html?PHPSESSID=ce65133797fe23dad2185ee0f981d0dc#msg262679

Myślę, że powinieneś jednak rozważyć zakup 80 mm :yes:

 

 

3.13.05.jpg

Munio.jpg

s.jpg

w.jpg

111111.jpg

Zaćmienie25.04.13a.jpg

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wątek się rozwija w stronę tematu starego jak to forum.

 

darekk1998, musisz sobie odpowiedzieć na jedno konkretne pytanie - Z jakim przeznaczeniem chcę kupić teleskopem?

 

Do astrofoto DS-ów - APO65Q - prosty w obsłudze, dobra korekcja, płaskie pole, dobry wyciąg).

Obserwację - zamień swoją Synte na największa jaką dasz radę finansowo i logistycznie albo lepiej logistycznie i finansowo - co nam z teleskopu 16" jak np. mieszkamy w bloku bez samochodu i kolegów do pomocy.

Planety - w tym budżecie celuj w Mak-a lub SCT.

Słońce - Lunt lub PST

 

To tyle w temacie. Nie ma sprzętów uniwersalnych są tylko "prawie uniwersalne". Nie porównujmy dubletu ED do quadruplet-u jeśli chodzi o astrofotografie (pomijam kwestie sztywności wyciągu, sposobu podłączenia kamery czy aparatu, itd, itp). Do planet ma za krótką ogniskową. Do obserwacji za małą średnicę.... czy to dobry teleskop... tak. Stosunkowo, mały, lekki dający fajne obrazy i "prawie uniwersalny" tylko nie nadający się na poważnie do niczego. Miałem Ed-ka i stosowałem do wszystkiego ale za każdym razem jak widziałem zdjęcie z tripletu z korektorem to mówiłem sobie "...ehh może kiedyś", jak widziałem obrazy DS-ów choćby z Synty 8" mówiłem "wow", jak widziałem Jowisza z dużego APO lub SCT wyrywało mi się "o Jezu", itd. Warto kupić coś dedykowanego a nie coś "prawie uniwersalnego" bo zawsze będziesz miał niedosyt.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacekerbel - pobiorę napewno twój program który podlinkowałeś

 

Ten sprzęt który chce zakupić to będzie tylko do foto DS ponieważ do wizualu mam już Synte 8" i to mi narazie w zupęłności wystarcza bo jeszcze nie poznałem całej mocy tej oto tubki :)

Wiem że EDek80 wyszedł by zapewne taniej ale nie jestem w zupełności przekonany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.