Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


kay-jay

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż, chciałbym Was prosić o pomoc w wybraniu mojego pierwszego teleskopu. Niebo obserwuję od lat nastu, kiedy jako mały chłopiec marzyłem (bo kto nie marzył?) by zostać kosmonautą. Teraz nadszedł czas na realizowanie dziecięcych marzeń i w tej sprawie mam kłopot. Całkowicie nie znam się na sprzęcie fotograficznym, a tym bardziej na tym do obserwacji nieba.

Idąc dalej, na sprzęt mogę wydać ok. 2000zł. Mieszkam na przedmieściach Tomaszowa Maz. (ok. 70k mieszkańców), może ciemno nie jest, ale przy bezchmurnym niebie widać ogrom gwiazd gołym okiem. Poza tym, mam własny samochód, więc wyjazd do miejsc niemal całkowicie odizolowane od świateł miast nie jest zbyt wielkim problemem. Głównie chce się skupić na planetach US, ale na obiektach DS też zapewne czasem chciałbym zawiesić oko. Na astrofotografii się nie chcę skupiać, może i na to kiedyś nadejdzie czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na początek polecam klasycznie Synte na Dobsonie 8". Sam od tego zaczynałem. Nadal mam z tym że większą bo 10" ale ona jest trudniejsza w transporcie. Można wziąć składaną ale to nie za 2 tys. chyba że z drugiej ręki. Wielu z nas zaczynało od tego. Dawno dawno temu ... za komuny, budowałem sam teleskopy dla siebie, ale teraz to nie ma sensu, bo w tej cenie zakupisz dobry sprzęt. Dlatego mimo doświadczenia w tych czasach zakupić dobry sprzęt nie jest problemem, pod warunkiem, że przedrzemy się przez gąszcz bubli na rynku.

 

Na początek skorzystaj z porady DuRus'a i poczytaj co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, poczytałem trochę, prześledziłem nieco inne fora i Synta 8" wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem jak dla mnie. Tylko jakie Dobson ma zastosowanie w terenie nie zawsze równym? Wg mnie montaż paralyktyczny jest lepszy, praktyczniejszy (zajmuje mniej miejsca?) i bądź co bądź jak to moja siostra stwierdziła, lepiej wygląda (ale moja opinia nie jest poparta znaczną wiedzą, wiec co ja wiem :) ) Może udałoby się znaleźć coś podobnego do Synty tylko na paralyktyku?

Jeśli jednak zdecydowałbym się na Syntę, to co trzeba by było do niej dokupić? Jakie filtry etc? Proszę o odpowiedzi jak dla totalnego debila w tym temacie :)

 

P.S. co do Synty, prawdopodobnie wziąłbym tą, spod tego linku: http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-skywatcher-synta-8-dobson-pyrex.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, poczytałem trochę, prześledziłem nieco inne fora i Synta 8" wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem jak dla mnie. Tylko jakie Dobson ma zastosowanie w terenie nie zawsze równym? Wg mnie montaż paralyktyczny jest lepszy, praktyczniejszy (zajmuje mniej miejsca?) i bądź co bądź jak to moja siostra stwierdziła, lepiej wygląda (ale moja opinia nie jest poparta znaczną wiedzą, wiec co ja wiem :) ) Może udałoby się znaleźć coś podobnego do Synty tylko na paralyktyku?

Jeśli jednak zdecydowałbym się na Syntę, to co trzeba by było do niej dokupić? Jakie filtry etc? Proszę o odpowiedzi jak dla totalnego debila w tym temacie :)

 

P.S. co do Synty, prawdopodobnie wziąłbym tą, spod tego linku: http://astromarket.pl/teleskopy/newton/teleskop-skywatcher-synta-8-dobson-pyrex.html

 

Ja bym dodał ze 2 cale :)http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-10-pyrex,d735.html lub

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-delta-optical-gso-dobson-10-f5-m-crf,d2298.html, mieszczą się w budżecie,

można chyba znaleźć taniej. Różnica dawanych obrazów w stosunku do Synty 8 zasadnicza.

Dobson jest do obserwacji wizualnych najpraktyczniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże lustro pokaże więcej, więc kupuj największe na jakie Cię stać.

Na początek nie polecam zakupu filtrów. Wyjątek stanowi folia baddera ND5 (KONIECZNA) do obserwacji słońca, ewentualnie polaryzacyjny dwu elementowy do obserwacji Księżyca. Gdy poobserwujesz sam będziesz wiedział czego Ci potrzeba. Lepiej odkładać kasę na porządne okulary , żaden filtr nie zastąpi dobrego okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieścić się mieści, ale opis " teleskop dla zaawansowanego obserwatora nieba" jako "młokosa" nieco przeraża :):)

 

i jakie konkretnie filtry polecacie?

 

Jeżeli masa i wymiary nie są dla Ciebie przeszkodą - nie ma powodów do obaw :) :) a swoje ten "wynalazek" swoje mierzy i waży - sprawdź! Najważniejszym "filtrem" w obserwacjach astronomicznych jest wiedza: co jak i kiedy obserwować - dlatego wejdź w posiadanie drogą kupna takiej oto książki: http://www.amazon.co.uk/Turn-Left-Orion-Hundreds-Telescope/dp/0521153972

Wywieź sprzęt pod ciemne niebo w "okolicach" nowiu i baw się dobrze :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza noc była idealna do testowania nowo zakupionego sprzętu. :D Także drogi kay-jay, kupuj szybko sprzęcik, bo piękne noce są ostatnio, wiem o czym mówię, wczorajsza noc była idealna do robienia fotek i do wizuala. Nadal nie mogę się pozbyć powidoku wczorajszej M31 (Galaktyka Andromedy), cudo. :astronom:

 

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tygodniu zapewne zamówie :) i wierzę, bo i bez sprzętu niebo robiło wielkie wrażenie :)

zapewne będę jeszcze potrzebował pomocy, bo wolę się kogoś doradzić niż samemu coś zepsuć, także dzięki i do zobaczyska :) może nawet na żywo w Spale jeśli się ktoś tam wybiera, a ja mam raptem tam 15km :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.