Skocz do zawartości

Baader Planetarium Classic Ortho


dyspa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie do ewentualnych użytkowników "nowych" ortoskopów Baadera, czy jest to to samo szkło, które było w ofercie kilka lat temu i było szanowane przez posiadaczy, czy też jest to jakaś nowa, przeprojektowana konstrukcja?

Tak czy inaczej proszę o jakieś informacje na temat jakości optycznej nowych szkieł, wydaje mi się że w tej klasie cenowej może to być atrakcyjna propozycja, a zastanawiam się nad czymś do nasadki bino WO,

Poprostu nie wiem, czy iść w tym kierunku czy lepiej Plossle Tele Vue, oczywiście cena przemawia za Baaderem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna (!) konstrukcja, czego dowodem jest pole widzenia, ER powłoki etc.

Napisałem o nich: http://astropolis.pl/topic/41711-okular-plossl/?p=501015

Tu: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php?Cat=0&Number=5603640&page=0&view=collapsed&sb=5&o=all&fpart=1&vc=1&PHPSESSID=

Bliżej końca robi się konkretnie :)

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w czasie sprawdzanie w D.O. wyszla duza dystorsja zauwazona przez sprzedawcę. :)

okular pozbawiony zatyczek, jak i tekturkowego opakowania,sprzedawny jest w foliowych woreczkach...

Nikt tak naprawdę nie zna kraju pochodzenia,na moje pytanie odnosnie jakosci w stosunku do starych Baader ortho. otrzymalem tylko :fool:

ER wiekszy niz w 8TV ale gorsza jakosc obrazu ,ogolnie - to eko okular a wiec jakosc w stosunku do dobrych ortho- dosc kiepska.

Jak masz kupic ortho i wykorzystac jego walory to kup HD U.O ortho. lub stare Baader ortho.

 

 

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrywki posiada, dystorsja: gwiazdy przestają być punktowe 5 stopni od brzegu, czyli jest ostry tak jak japoński orciak, który posiada ok. 40 stopniowe pole :-) okular jest doskonale wyczerniony, nic nie błyska w środku na jasnych obiektach.

Obudowa jest metalowa.

Okulary te generują bardzo kontrastowe obrazy, jeżeli chodzi o transmisję koloru blizej mu do N9T6 niż do ES.

Inni:

W bezpośrednim porównaniu ze starszymi orciakami Baadera, recenzenci podkreślają, że nowy typ powłok podnosi transmisję.

 

Dlaczego firma wybrała taką formę opakowania i wykonania? Cena jest chyba dobra:-) płacisz za bardzo dobrą optykę w przeciętnej ale solidnej obudowie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warstwy w nowych ortho.sa proporcjonalne do ich ceny.

 

Firmy plajtują bo swiat zalewa chinszczyzna ,dlatego są nowe tansze okulary.

ludzie nie potrafia docenic jakosci natomiast wszedzie szukaja taniego produktu,wmiawiajac sobie , ze wszystko to jest jedno i to samo.

 

Ciekawy jestem dlaczago ortho.Zeiss czy Pentax kosztują pare setek $ ? zapewne kupują te okulaki sami idioci bo przeciez są inne tanie ortho :).

Nie bede sie rozpisywal, tak jak Synta 8 cali nigdy nie dogoni w obrazach 180mm Mewlona,tak tanie ortho. nigdy nie zblizy sie na mm do dobrych ortoskopowych okularów.

 

Jezeli jestes początkujacy to kazdy okular jest dobry, w miarę zdobywania doswiadcenia doskonale wiesz dlaczego dobry okular musi swoj kosztowac i dlaczego nalezy unikac " tanich wynalazków" .

 

wszystko w temacie

 

ciemnego nieba i mądrego wyboru .

 

 

Y

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chłopaki dzięki:)

 

Yoker nie jestem początkujący więc znam zasady rynku nie tylko optycznego:)

Tak jak pisałem te okulary rozważałem czysto teoretycznie jako alternatywę dla Plossli Tele Vue do bino, mam u siebie na stanie m.in. słoik od TV więc wiem co to dobra jakość, szczerze mówiąc gdyby na rynku osiągalne były stare orto Baadera pwnie bym je nabył, ale właśnie podejrzanie niska cena "nowej" wersji była pretekstem do napisania tego tematu, teraz wiem, że w zasadzie kierunek jest jeden parka Plossli 8 lub 11 od wujka Ala :dobrze:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Ciekawy jestem dlaczago ortho.Zeiss czy Pentax kosztują pare setek $ ? zapewne kupują te okulaki sami idioci bo przeciez są inne tanie ortho :).

Nie bede sie rozpisywal, tak jak Synta 8 cali nigdy nie dogoni w obrazach 180mm Mewlona,tak tanie ortho. nigdy nie zblizy sie na mm do dobrych ortoskopowych okularów.

....

 

Wiesz dobrze że cena ortoskopów Zeiss i Pentax, to cena "kolekcjonerska".

Te okulary kupują ludzie, którzy najpierw zebrali komplet naglerów/ethosów/XW/delosów czy co tam jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zarówno stare orciaki BP jak i plossle TV. Oba typy okularów polecam do bino. Użytkowałem je wcześniej z nasadką WO a teraz z nasadką BP. Preferuję plossle TV (pomimo ich krótszego ER) ze względu na cieplejszą tonację obrazów generowanych na Marsie i Jowiszu. Plossle 8 i 11 mm lubią parować zimą.

Widziałem też pochlebne opinie na cloudynights na temat RKE Edmund Optics i orciaków Kokusai Kohki jako okularów planetarno-księżycowych. Wiem też, że na tym forum jest przynajmniej jeden użytkownik orciaków Kokusai Kohki.

Pozdr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dyskutować merytorycznie, z kimś kto używa niemerytorycznych (albo merytorycznych inaczej :) ) argumentów?

Warstwy w nowych ortho.sa proporcjonalne do ich ceny.


To twierdzenie nie jest poparte żadnymi dowodami, wielu doświadczonyvh obserwatorów porównujących BGO i BCO pisze, że jest inaczej: nowe warstwy opracowane przez Baadera są lepsze, recenzenci czynią to na podstawie osobistych _doświadczeń_ drogą porównania.

Firmy plajtują bo swiat zalewa chinszczyzna ,dlatego są nowe tansze okulary.
ludzie nie potrafia docenic jakosci natomiast wszedzie szukaja taniego produktu,wmiawiajac sobie , ze wszystko to jest jedno i to samo.


Swego czasu na rynku amerykańskim i europejskim startowały nikomu nieznane firmy z egzotycznego kraju: Toyota, Datsun(Nissan) itd. oferując produkt dużo tańszy od rodzimego. Amerykański samochód w tym czasie składał się z około 25 tyś części, japoński z 18 tyś m. in. przez to był tańszy, mniej awaryjny etc. Twoje "przemycane" twierdzenie, (że jakość _zawsze_ musi kosztować) idzie w tym momencie do kosza.

Ciekawy jestem dlaczago ortho.Zeiss czy Pentax kosztują pare setek $ ? zapewne kupują te okulaki sami idioci bo przeciez są inne tanie ortho :).


W przypadku ZAO to w dużej mierze kwestia podaży :) a raczej jej braku.
Dziwi mnie, dlaczego czasami ludzie wydają tak duże pieniądze kierująć się tylko i wyłącznie marką.

Nie bede sie rozpisywal, tak jak Synta 8 cali nigdy nie dogoni w obrazach 180mm Mewlona,tak tanie ortho. nigdy nie zblizy sie na mm do dobrych ortoskopowych okularów.


W jakim konkretnym sensie "nie dogoni"? Mewlon da lepiej skorygowany obraz, synta 8 ma większą aperturę, pod względem zasięgu go pobije - wynika to z praw fizyki.

 

 

 

 

Jezeli jestes początkujacy to kazdy okular jest dobry, w miarę zdobywania doswiadcenia doskonale wiesz dlaczego dobry okular musi swoj kosztowac i dlaczego nalezy unikac " tanich wynalazków" .


Ja i koledzy, z którymi BCO testowałem, nie jesteśmy "początkujący" i nie każdy okular jest dla nas dobry.
Przyznam się, że nie wiem dlaczego niektóre okulary aż tak dużo kosztują :)
Zaintrygowani niską ceną i pozytywnymi opiniami, wypożyczyliśmy BCO od znajomego do testów, doświadczenia swoje i kolegów opisałem, pokrywają się one z doświadczeniami kolegów z kilku innych forów:)

wszystko w temacie

Nic na temat :)


Chłopaki dzięki:)

Yoker nie jestem początkujący więc znam zasady rynku nie tylko optycznego:)
Tak jak pisałem te okulary rozważałem czysto teoretycznie jako alternatywę dla Plossli Tele Vue do bino, mam u siebie na stanie m.in. słoik od TV więc wiem co to dobra jakość, szczerze mówiąc gdyby na rynku osiągalne były stare orto Baadera pwnie bym je nabył, ale właśnie podejrzanie niska cena "nowej" wersji była pretekstem do napisania tego tematu, teraz wiem, że w zasadzie kierunek jest jeden parka Plossli 8 lub 11 od wujka Ala :dobrze:

Kierunków jest wiele, nie tylko TV produkuje dobre okulary.
Twoje pieniądze, Twój wybór, wybrałeś rozwiązanie "bezpieczne". Argumentacja fatalna.
Pozdrawiam


Edytowane przez rokita
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RKE EDMUD 8mm wyladowal u mnie drugi raz. :)

 

To dobry 3 elementowy okular o bardzo dobrej transmisji swiatla/ typ-modyfikowany Kellner/.

Daje jasniejsze obrazy od dobrych ortho. ale niestety generuje widmo wtórne przy silnym oswietleniu, jesne gwazdki mogą powodowac powstanie tzw. duszków.

Okular ten ma lepszy ER niz T.V. 8mm ,obraz jasniejszy pozbawiony dystorsji /litery napisów na drogowskazach wskazywaly normalny ksztalt,czego nie mozna powiedziec o nowych ortho./

Moim zdaniem ma odrobine za słabe warstwy ale dzieki temu duzo swobodnie wylapuje b.slabe gwazdy zostawiajac ortho. w tyle.

Idealny do gromad i podwojnych.

 

T.V. to dobrej klasy plossle jedyna wadą wsród T.V.P. jest 8mm okular z powodu malego ER,ale i tak jest to mój ulubiony okular do ogladania Jowisza/odrobinę podbija kolorystyke/.

 

 

 

Y

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz dobrze że cena ortoskopów Zeiss i Pentax, to cena "kolekcjonerska".

Te okulary kupują ludzie, którzy najpierw zebrali komplet naglerów/ethosów/XW/delosów czy co tam jeszcze.

 

Niestety tak nie jest.

 

Sam posiadam ortho.Pentax a nigdy nie mialem ethosow, nagelrow itp.ktore uwazam za antyplanetarne okulary.

Przyklad byl podany by zwrocic uwagę ,ze ktos robi okulary o podobnej konstrukcji optycznej za duzo wieksza kase a wiec chyba samo sie nasuwa ,ze jakosc tez powinna byc inna niz w tanich ortho?

 

Mialem w rekach naprawdę duzą ilosc ortho. , pseudo plossli / ukladów symetrycznych/itp.

wiem ktore tanie okulary mogą byc wykorzystane w teleskopach o danej f do obserwacji planet ,obecne ortho. uwazam za kiepski produkt aczkolwiek jak widze wystarczajacy dla początkujacych.

 

Plossle T.V. to inna klasa okularów w stosunku do nowych ortho. dlatego bez wahania stawiam je duzo wyzej :).

 

 

ciemnego nieba

 

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki dzięki:)

 

Yoker nie jestem początkujący więc znam zasady rynku nie tylko optycznego:)

Tak jak pisałem te okulary rozważałem czysto teoretycznie jako alternatywę dla Plossli Tele Vue do bino, mam u siebie na stanie m.in. słoik od TV więc wiem co to dobra jakość, szczerze mówiąc gdyby na rynku osiągalne były stare orto Baadera pwnie bym je nabył, ale właśnie podejrzanie niska cena "nowej" wersji była pretekstem do napisania tego tematu, teraz wiem, że w zasadzie kierunek jest jeden parka Plossli 8 lub 11 od wujka Ala :dobrze:

 

Wiem ze Ty nie jestes początkujacym,wybór Twoj potwierdza to doskonale.

 

Uzywane T.V. widzialem na forum Astrokrak w dziale sprzedam ,popytaj tez w firmie Teleskopy.pl- ostatnio mieli parę sztuk.

 

 

 

ciemengo nieba

 

 

Y

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak nie jest.

 

Sam posiadam ortho.Pentax a nigdy nie mialem ethosow, nagelrow itp.ktore uwazam za antyplanetarne okulary.

Przyklad byl podany by zwrocic uwagę ,ze ktos robi okulary o podobnej konstrukcji optycznej za duzo wieksza kase a wiec chyba samo sie nasuwa ,ze jakosc tez powinna byc inna niz w tanich ortho?

 

Mialem w rekach naprawdę duzą ilosc ortho. , pseudo plossli / ukladów symetrycznych/itp.

wiem ktore tanie okulary mogą byc wykorzystane w teleskopach o danej f do obserwacji planet ,obecne ortho. uwazam za kiepski produkt aczkolwiek jak widze wystarczajacy dla początkujacych.

 

Plossle T.V. to inna klasa okularów w stosunku do nowych ortho. dlatego bez wahania stawiam je duzo wyzej :).

 

 

ciemnego nieba

 

 

Y

 

 

Odnośnie orto Zeissa polecam wątek na CN:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/4925490/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1/vc/1

 

Przy takich ilościach cena nie dziwi, a dodatkowo, przy drugiej generacji ZAO baader wykorzystał efekt ograniczonej podaży podnosząc cenę trzykrotnie.

 

A odnośnie polecania super okularów "bo są super", to tak kupiłem Plossla TV 8mm -

i sprzedałem po jednych obserwacjach :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji. Pytanie wydawło się proste, ale oczywiście jak zwykle jest kilka odpowiedzi zależnych od indywidualnych peferencji.

Kierunków jest wiele, nie tylko TV produkuje dobre okulary.
Twoje pieniądze, Twój wybór, wybrałeś rozwiązanie "bezpieczne". Argumentacja fatalna.
Pozdrawiam

Rokita nie rozumiem dlaczego zarzucasz mi fatalną argumentację?

Miałem szereg klularów z różnych "stajni", niestety w wielu przypadkach sprzedawałem je na rynku wtórnym po jedno-dwukrotnym użyciu tracąc na wartości, aby tego uniknąc pytam. Tak się jakoś składa, że produkty z TV nigdy mnie nie rozczarowały (co nie musi oznaczać, iż tak będzie zawsze) jednakże bezpieczny zakup to dla mnie taki, który potencjalnie obarczony jest mniejszym błędem, a więc nie chcę tracić na kolejnej odsprzedaży, czy to dziwne?

Edytowane przez dyspa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie orto Zeissa polecam wątek na CN:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/4925490/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1/vc/1

 

Przy takich ilościach cena nie dziwi, a dodatkowo, przy drugiej generacji ZAO baader wykorzystał efekt ograniczonej podaży podnosząc cenę trzykrotnie.

 

A odnośnie polecania super okularów "bo są super", to tak kupiłem Plossla TV 8mm -

i sprzedałem po jednych obserwacjach :/

 

Zeiss-ow jest duzo przyjacielu, i nawet ten od slynnego refractora ASIOLA mimo mniejszej srednicy obudowy oddaje perfekcyjne obrazy i to nie tylko na osi optycznej.

T.V 8mm ma naprawde maly ER mysle , ze waha sie on gdzies w granicach 6mm,widze ze nosisz okular a wiec Twoja decyzja o pozbyciu sie tego okulara wcale mnie nie dziwi :).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeiss-ow jest duzo przyjacielu, i nawet ten od slynnego refractora ASIOLA mimo mniejszej srednicy obudowy oddaje perfekcyjne obrazy i to nie tylko na osi optycznej.

T.V 8mm ma naprawde maly ER mysle , ze waha sie on gdzies w granicach 6mm,widze ze nosisz okular a wiec Twoja decyzja o pozbyciu sie tego okulara wcale mnie nie dziwi :).

 

Te inne (których jest więcej) są 3-6 razy tańsze :)

Ciekawe jaką te stare ortoskopy mają transmisję?

 

A TV8mm pozbyłem się, przez irytujące uczucie dotykania rzęsami okularu, mrugając podczas obserwacji.

Wiadomo, że taki okular nie kupuje się, żeby obserwować nim w okularach korekcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te inne (których jest więcej) są 3-6 razy tańsze :)

Ciekawe jaką te stare ortoskopy mają transmisję?

 

A TV8mm pozbyłem się, przez irytujące uczucie dotykania rzęsami okularu, mrugając podczas obserwacji.

Wiadomo, że taki okular nie kupuje się, żeby obserwować nim w okularach korekcyjnych.

 

Stare Zeiss-y ortho. podobnie jak i lornetki Zeiss DDR maja wspaniala optykę /stare Jenowskie szklo/ jednak nowe produkty to glownie nowe technologie pokryc warstw np./EBC/ jak i dokladniejsze metody wykonania i kontroli danego produktu.

Osobiscie zastanawia mnie dlaczego np.super monocentryk TMB ma odrobine gorsze noty od nowego Zeiss- ortho.?

TMB - ma mniej powierzchni kontaktwych od Zeiss-a ortho. a mimo to nie daje mu rady...

 

E.R-T.V 8mm to jeszcze pikus w porównaniu z moim starym ortho 4mm :)

Mimo mojej wady wzroku -2.25 nauczylem sie ogniskowac ten okular z odleglosci 10mm,obcinam pole wokolo planety ale okular nie paruje mi a w zimie nie ma mowy o przymarznieciu powieki do obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.